Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Do największych wydarzeń Roku Miłosierdzia należały krakowskie Światowe Dni Młodzieży. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Do największych wydarzeń Roku Miłosierdzia należały krakowskie Światowe Dni Młodzieży. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Papież Franciszek zamykając w niedzielę Drzwi Święte w Watykanie zakończył Rok Miłosierdzia w Kościele Katolickim.
Jednym z symboli jubileuszu było przejście przez Drzwi Święte tzw. Bramy Miłosierdzia nie tylko w czterech rzymskich bazylikach i w katedrach, ale także w konkretnych świątyniach Polski i świata.

Abp Andrzej Dzięga wyznaczył ich kilkanaście w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Można było otrzymać tam odpust zupełny. Jednym z kościołów stacyjnych było Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Kustosz sanktuarium chrystusowiec ks. Jarosław Staszewski przyznaje, że posługi w konfesjonale było więcej.

- W tym roku na pewno było więcej spowiedzi, także spowiedzi po latach. Każdy z nas kapłanów odczuł, że praca była intensywniejsza niż we wcześniejszych latach - powiedział ks. Staszewski.

A czym był Rok Miłosierdzia? - To była kolejna szansa, którą daje Pan Bóg. On przychodzi w czasie, w konkretnych sytuacjach, w konkretnych ludziach, aby stawiać nam pytania czy zrobiliśmy już wszystko w sercu, aby okazać się bardziej miłosiernym dla innych. Czy jesteśmy miłosierni dla siebie, dla Boga, drugiego człowieka? Sprawdzianem jest każdy dzień, który się rozpoczyna - przyznał ks. Staszewski.

Odpust zupełny to odpuszczenie wszystkich grzechów. Można go ofiarować za siebie lub za zmarłych.

Decyzją Ojca Świętego podczas obchodów Jubileuszu każdy kapłan mógł w konfesjonale udzielić rozgrzeszenia z aborcji. Wcześniej mógł to zrobić tylko biskup lub wyznaczony przez niego ksiądz. W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej obowiązuje jednak dekret z 1984 roku, w którym ówczesny biskup diecezji Kazimierz Majdański rozszerzył władzę m.in. na kanoników, dziekanów, wicedziekanów, proboszczów, administratorów parafii, spowiadających w czasie wielkanocnym, misji, rekolekcji, wizytacji biskupich, odpustów parafialnych, z okazji spowiedzi narzeczonych, więźniów, chorych w szpitalach.

Od 8 grudnia, gdy Franciszek otworzył Drzwi Miłosierdzia, przeszło przez nie ponad 21 milionów pielgrzymów. Drzwi Święte w Watykanie zostaną zamurowane. Pozostaną zamknięte do następnego Roku Świętego, przewidzianego na 2025 rok.

Do największych wydarzeń Roku Miłosierdzia należały krakowskie Światowe Dni Młodzieży czy kanonizacja Matki Teresy z Kalkuty.
Kustosz sanktuarium chrystusowiec ks. Jarosław Staszewski przyznaje, że posługi w konfesjonale było więcej.
A czym był Rok Miłosierdzia?

Zobacz także

2020-04-12, godz. 08:01 Arcybiskup Andrzej Dzięga składa życzenia Wielkanocne [WIDEO] Dziś najważniejsze święto dla chrześcijan. Życzenia z okazji Wielkanocy składa metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga. » więcej 2020-04-11, godz. 20:31 Orędzie wielkanocne arcybiskupa Stanisława Gądeckiego Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki w orędziu wielkanocnym powiedział, że "Chrystus zmartwychwstał i my razem z nim zmartwychwstaniemy". » więcej 2020-04-11, godz. 12:13 Święcenia pokarmów i wielkanocne życzenia od księdza arcybiskupa Kościół katolicki obchodzi Wielką Sobotę. To dzień ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Jezusa. Wielka Sobota to trzeci, ostatni dzień i centralny punkt Triduum Paschalnego. » więcej 2020-04-11, godz. 10:23 Droga Krzyżowa w Watykanie Papież Franciszek przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej, które z powodu pandemii koronawirusa nie odbyło się w Koloseum, a na pustym placu Świętego Piotra. Procesja z krzyżem wiodła od obelisku do schodów przed wejściem do… » więcej 2020-04-11, godz. 09:06 Wielka Sobota, dzień oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa W tym roku, z uwagi na epidemię koronawirusa, w kościołach zabraknie tradycyjnego święcenia pokarmów na wielkanocny stół, a wierni nie będą mogli odwiedzać grobu Jezusa. Wieczorem rozpocznie się Wigilia Paschalna. » więcej 2020-04-10, godz. 07:02 Wielki Piątek, czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa 10 kwietnia przypada w tym roku Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego. Dla chrześcijan to czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. » więcej 2020-04-09, godz. 06:35 Wielki Czwartek, czyli pamiątka ustanowienia kapłaństwa i eucharystii W Kościele Katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne. To trzy święte dni, które symbolizują Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. » więcej 2020-04-08, godz. 21:42 Goście RSnW: święta mamy przeżywać duchowo To będą inne święta, ale może przez to bardziej duchowe - oceniają goście "Radia Szczecin na Wieczór". » więcej 2020-04-06, godz. 17:15 "Na progu Paschy". Ostatni dzwonek na przygotowanie duchowe do świąt Rekolekcje "Na progu Paschy" to jedna z ostatnich szans na duchowe przygotowanie przed Świętami Wielkanocnymi. » więcej 2020-04-05, godz. 16:44 Biskup rzeszowski zachęca do refleksji podczas epidemii Biskup rzeszowski Jan Wątroba zachęca do refleksji w tym trudnym czasie, w jakim się znaleźliśmy. » więcej
81828384858687