Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Abp Jeremiasz (z lewej, obok abp. Andrzeja Dzięgi) w kwietniu 2010 brał udział w szczecińskim "Marszu dla życia", w tym roku obok głównej intencji - obrony życia dziecka poczętego - uczestnicy oddali hołd ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem. Fot. Łukasz Sz
Abp Jeremiasz (z lewej, obok abp. Andrzeja Dzięgi) w kwietniu 2010 brał udział w szczecińskim "Marszu dla życia", w tym roku obok głównej intencji - obrony życia dziecka poczętego - uczestnicy oddali hołd ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem. Fot. Łukasz Sz
Wierni Kościoła Wschodniego pożegnają w środę prawosławnego arcybiskupa diecezji wrocławsko-szczecińskiej Jeremiasza. Uroczystości pogrzebowe zmarłego kilka dni temu duchownego rozpoczną się rano w Warszawie na Woli.
- Potrafił niezwykle rozmawiać o mistycznych i duchowych sprawach - tak o arcybiskupie Jeremiaszu mówi metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga, który wspomina liczne rozmowy ze swoim prawosławnym odpowiednikiem, również o ekumenizmie, ale nie tylko. - To jeden z nielicznych rozmówców, których miałem, z którym aż tak można było wchodzić w kwestie życia duchowego i Bożego w człowieku. Z nim się po prostu było razem, ponieważ to był naprawdę Mąż Boży. Oczywiście erudyta, człowiek wielkiej perspektywy intelektualnej - dodaje abp Dzięga.

Arcybiskup Jeremiasz był wieloletnim szefem Polskiej Rady Ekumenicznej i rektorem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Współprzewodniczył Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Polskiej Rady Ekumenicznej.

Jak mówi ksiądz Henryk Paprocki, rzecznik prasowy Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, arcybiskup Jeremiasz był zaangażowany w życie swojej diecezji, a jednocześnie podejmował wiele innych odpowiedzialnych przedsięwzięć.

- Przede wszystkim zapamiętałem go jako człowieka wszechstronnego. Ponieważ - po pierwsze - zajmował stanowisko ordynariusza diecezji w diasporze, gdzie odległości między parafiami są nieraz mierzone w setkach kilometrów, a on musiał to wszystko wizytować. Po drugie - jednocześnie pracował naukowo. Całe życie związany był z seminarium duchownym, a potem z Chrześcijańską Akademią Teologiczną - mówi ksiądz Paprocki.

- Arcybiskup Jeremiasz zmarł w Tygodniu Paschalnym, a to dla nas prawosławnych szczególny znak - podkreśla ksiądz Paprocki. - To jest oczywiście takie przekonanie ludowe, o tym nie ma żadnego oficjalnego nauczania Kościoła Prawosławnego, że kto umiera w Tygodniu Paschalnym, to doświadcza radości Zmartwychwstania Chrystusa. To wspaniałe zakończenie życia.

Prawosławny duchowny zmarł z niedzieli na poniedziałek po długiej chorobie. Miał 74 lata. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 9 w Warszawie na Woli. Arcybiskup Jeremiasz zostanie pochowany na cmentarzu wolskim.
- Potrafił niezwykle rozmawiać o mistycznych i duchowych sprawach - tak o arcybiskupie Jeremiaszu mówi metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga.
Jak mówi ksiądz Henryk Paprocki, rzecznik prasowy Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, arcybiskup Jeremiasz był zaangażowany w życie swojej diecezji, a jednocześnie podejmował wiele innych odpowiedzialnych przedsięwzięć.
- Arcybiskup Jeremiasz zmarł w Tygodniu Paschalnym, a to dla nas prawosławnych szczególny znak - podkreśla ksiądz Paprocki.

Zobacz także

2018-09-23, godz. 10:39 Znamy szczegóły historycznego wydarzenia w Kościele na Pomorzu Zachodnim Kończą się przygotowania do historycznego wydarzenia w Kościele na Pomorzu Zachodnim. Znane są już szczegóły pierwszej w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej papieskiej koronacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochows… » więcej 2018-09-17, godz. 20:08 "Jeśli liczyć, to liczyć na Boga i na siebie" Z perspektywy 17 września 1939 roku widać, że w interesach wielkich państw i narodów europejskich jest zimna kalkulacja - mówił abp Andrzej Dzięga. » więcej 2018-09-16, godz. 07:42 "My chcemy Boga". Ludzie pracy na Jasnej Górze [ZDJĘCIA] Pracownicy z Pomorza Zachodniego biorą udział w 36. Pielgrzymce Ludzi Pracy na Jasną Górę. Z naszego regionu do Częstochowy pojechało kilkanaście autokarów z pracownikami i związkowcami z 'Solidarności' między innymi z elektrowni… » więcej 2018-09-13, godz. 18:40 Krzyże Św. Floriana dla strażaków i kominiarzy z regionu [WIDEO, ZDJĘCIA] Strażacy i kominiarze z naszego regionu nagrodzeni za zasługi Krzyżem Św. Floriana. » więcej 2018-09-13, godz. 18:22 Procesje fatimskie i utrudnienia na ulicach Szczecina Kolejne utrudnienia dla kierowców pojawią się w czwartek na ulicach Szczecina. Spowodowane będą planowanymi na ten wieczór procesjami fatimskimi. » więcej 2018-09-10, godz. 07:43 "Kościół potrzebuje imigrantów, żeby rosnąć" Kościół potrzebuje imigrantów, żeby rosnąć - uważa szwedzki kardynał Anders Arborelius. W Szczecinie kończy się posiedzenie Konferencji Episkopatu Krajów Nordyckich, które po raz pierwszy w historii odbyło się w Polsce. Biskupi… » więcej 2018-09-09, godz. 17:14 Biskupi z krajów nordyckich proszą o modlitwę za papieża Obradujący w Szczecinie biskupi z krajów nordyckich wezwali do modlitwy za papieża i podjęcie postu w jego intencji. Proszą wiernych o modlitwę o dar duchowego rozeznania, odwagi i siły, by kierować Kościołem w czasie, kiedy Ojciec… » więcej 2018-09-09, godz. 09:01 Pierwsze na świecie takie sanktuarium. Rocznica z cudownym gościem W niedzielę pierwsza rocznica poświęcenia Sanktuarium Dzieci Fatimskich na osiedlu Kasztanowym w Szczecinie. To pierwsza świątynia na świecie, która wybrała za patronów pastuszków z Fatimy. » więcej 2018-09-08, godz. 12:29 Ekumenicznie w Chojnie. Wizyta biskupów z pięciu krajów Nabożeństwo ekumeniczne i uroczystość upamiętniająca byłych mieszkańców odbyły się w sobotę w Chojnie. W wydarzeniu wzięli udział biskupi pięciu krajów, którzy uczestniczą w pierwszym w Polsce posiedzeniu Konferencji Episkopatu… » więcej 2018-09-08, godz. 08:46 Historia cudu w Szczecinie Cudownie uzdrowiony Lucas z Brazylii opowie swoją historię w Sanktuarium Dzieci Fatimskich na os. Kasztanowym w Szczecinie. » więcej
109110111112113114115