Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Biskup Henryk Wejman będzie przewodniczył we wtorek uroczystościom odpustowym w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. Msza rozpocznie się o 18 w kościele jezuitów przy ulicy Pocztowej.
Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Był jezuitą, pod wpływem jego kazań wielu prawosławnych przeszło na katolicyzm. Zginął śmiercią męczeńską z rąk Kozaków. Wcześniej został bestialsko okaleczony, umierał w męczarniach.

Mimo, że jego proces beatyfikacyjny toczył się bardzo powoli, kult wśród wiernych już trwał.

- Dlatego, że po odnalezieniu relikwii i wystawieniu na widok publiczny, zgodnie z przekonaniem części tradycji wschodnich chrześcijańskich, fakt nierozłożenia się zwłok po śmierci jest dowodem na świętość - mówi o. Paweł Chodak, jezuita z kościoła pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. - Wieść o tym szybko się rozeszła, tym bardziej kiedy w Pińsku (w podziemiach miejscowego kościoła został pochowany) zaczęła się zaraza, wszyscy rzymscy katolicy, grekokatolicy i prawosławni modlili się i uznano wtedy moc Andrzeja jako patrona.

Jego ciało wielokrotnie przenoszono, najpierw z Pińska do Moskwy, potem do Rzymu, ostatecznie trumna trafiła do kościoła jezuitów w Warszawie. Andrzej Bobola został ogłoszony błogosławionym w 1853 roku, a w 1938 r. papież Pius XI wyniósł go do godności świętych.

Tymczasem jezuici w Szczecinie są od 1945 roku z dwuletnią przerwą, kiedy komuniści nakazali im opuścić miasto.

- I od tamtej pory, ten kościół i parafia były cały czas ośrodkiem wolności, myślenia, poszukiwań ludzi nie zgadzających się z przekazem ówczesnej władzy - dodaje o. Chodak.

W parafii działali najpierw o. Władysław Siwek (duszpasterz akademicki w latach 1950-70), a potem o. Hubert Czuma (1973-79 r.) tworząc Duszpasterstwo Akademickie. Jego owocem był powstały w 1980 roku Szczeciński Klub Katolików.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2018-02-02, godz. 23:23 Koncert w cerkwi i odznaczenie dla zasłużonej szczecinianki Męski Zespół Wokalny 'Ikos' wystąpi w sobotę wieczorem w cerkwi św. Mikołaja w Szczecinie. Chór wykona hymny liturgii prawosławnej zaczerpnięte z tradycji bizantyjskiej i słowiańskiej obejmujące okres Bożego Narodzenia. » więcej 2018-02-02, godz. 09:56 Single wychodzą ze "strefy komfortu". Finał Akademii Miłości w Szczecinie Ponad 130 osób wzięło udział w Akademii Miłości dla Singla, która w październiku wystartowała w Szczecinie. W czwartek wieczorem w Szkołach Salezjańskich przy Ku Słońcu zakończyła się I edycja, chociaż uczestnicy będą bawić… » więcej 2018-01-31, godz. 07:34 Pomoc ze Szczecina dla dzieci w Afryce. Misja rozpoczęta [ZDJĘCIA] Dziewięcioosobowa grupa księży i osób świeckich z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej wyleciała w środę rano z Berlina do Nairobi w ramach akcji 'Piórnik i cukierek dla szkoły w Kipsing'. Uczestnicy tej misji zabrali ponad 700… » więcej 2018-01-30, godz. 17:58 Kościół na Pomorzu Zachodnim pomaga dzieciom w Kenii. Misja ze Szczecina [WIDEO, ZDJĘCIA] Ponad 700 piórników z pełnym wyposażeniem, a także ponad 21 tys. dolarów zabiorą do Kenii uczestnicy szczecińskiej wyprawy. Jej celem jest pomoc m.in. w edukacji uczniom szkoły w Kipsing. » więcej 2018-01-21, godz. 08:40 Jaką drogą podąża UE? Abp: O jej przyszłości rozstrzygną najbliższe lata Mówimy o zupełnie innej zasadzie współpracy międzynarodowej w ramach Unii Europejskiej dziś niż ta, o której mówili twórcy Unii - uważa arcybiskup Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński w wywiadzie dla audycji katolickiej… » więcej 2018-01-19, godz. 12:40 Ekumeniczne spotkanie w Trzebiatowie Spotkanie Czterech Świec, czyli wspólny wieczór przedstawicieli największych Kościołów chrześcijańskich rozpocznie się w piątek o 17 w Trzebiatowie. » więcej 2018-01-18, godz. 13:08 Dzieci uczą się piec ciasto i pizzę, a wolontariusze poznają polski język Wolontariusze z Węgier, Włoch i Niemiec pomagają w placówkach Caritas w Szczecinie. W ramach programu Erasmus Plus bawią się z dziećmi i opiekują się nimi w świetlicach środowiskowych, uczestniczą też w różnych akcjach Caritas… » więcej 2018-01-18, godz. 08:15 Chrześcijanie modlą się o jedność Rozpoczyna się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Do 25 stycznia, a w niektórych miastach nawet dłużej, z tej okazji odbywać się będą nabożeństwa, spotkania, wykłady i koncerty. Również w Szczecinie. » więcej 2018-01-13, godz. 16:47 Pomoc dla dzieci w Kenii, piórnik jest tu pretekstem Już ponad 2 tysiące piórników zebrali uczniowie i inni darczyńcy - z całego województwa zachodniopomorskiego - dla dzieci ze szkoły w Kipsing w środkowej Kenii. » więcej 2018-01-09, godz. 08:14 Mniej osób uczęszcza na Mszę Świętą Mniej osób uczęszcza na Mszę Świętą i przystępuje do Komunii Świętej, tak wynika z raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. » więcej
119120121122123124125