Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Biskup Henryk Wejman będzie przewodniczył we wtorek uroczystościom odpustowym w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. Msza rozpocznie się o 18 w kościele jezuitów przy ulicy Pocztowej.
Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Był jezuitą, pod wpływem jego kazań wielu prawosławnych przeszło na katolicyzm. Zginął śmiercią męczeńską z rąk Kozaków. Wcześniej został bestialsko okaleczony, umierał w męczarniach.

Mimo, że jego proces beatyfikacyjny toczył się bardzo powoli, kult wśród wiernych już trwał.

- Dlatego, że po odnalezieniu relikwii i wystawieniu na widok publiczny, zgodnie z przekonaniem części tradycji wschodnich chrześcijańskich, fakt nierozłożenia się zwłok po śmierci jest dowodem na świętość - mówi o. Paweł Chodak, jezuita z kościoła pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. - Wieść o tym szybko się rozeszła, tym bardziej kiedy w Pińsku (w podziemiach miejscowego kościoła został pochowany) zaczęła się zaraza, wszyscy rzymscy katolicy, grekokatolicy i prawosławni modlili się i uznano wtedy moc Andrzeja jako patrona.

Jego ciało wielokrotnie przenoszono, najpierw z Pińska do Moskwy, potem do Rzymu, ostatecznie trumna trafiła do kościoła jezuitów w Warszawie. Andrzej Bobola został ogłoszony błogosławionym w 1853 roku, a w 1938 r. papież Pius XI wyniósł go do godności świętych.

Tymczasem jezuici w Szczecinie są od 1945 roku z dwuletnią przerwą, kiedy komuniści nakazali im opuścić miasto.

- I od tamtej pory, ten kościół i parafia były cały czas ośrodkiem wolności, myślenia, poszukiwań ludzi nie zgadzających się z przekazem ówczesnej władzy - dodaje o. Chodak.

W parafii działali najpierw o. Władysław Siwek (duszpasterz akademicki w latach 1950-70), a potem o. Hubert Czuma (1973-79 r.) tworząc Duszpasterstwo Akademickie. Jego owocem był powstały w 1980 roku Szczeciński Klub Katolików.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2022-01-01, godz. 09:03 Różańcem przywitali 2022 rok [WIDEO, ZDJĘCIA] Męski różaniec przeszedł po raz pierwszy w tym roku ulicami Szczecina. Z rana uczestnicy spotkali się na mszy św. w Bazylice Mniejszej przy ul. Bogurodzicy, a po niej wszyscy przeszli modląc się na różańcu przed pomnik św. Jana… » więcej 2021-12-29, godz. 10:01 Kolęda w pandemii. Księża mają dwie propozycje Modlitwa mieszkańców z kolejnych ulic parafii w kościele i odwiedziny księdza na specjalne zaproszenie mieszkańców - tak będzie wyglądać w tym roku wizyta kolędowa w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2021-12-28, godz. 12:40 "Wiara jest dla mnie oddechem". Polonia w Niemczech Niektórzy spędzili tam większość swojego życia, inni dopiero zbierają doświadczenie na obczyźnie. Jednoczy ich Kościół. Należą do Polskiej Misji Katolickiej w Leverkusen, którą dla Polonii Zagranicznej prowadzą chrystusow… » więcej 2021-12-26, godz. 14:51 "Ludzie mówią, że takiej szopki jeszcze nie było" [ZDJĘCIA] Po raz pierwszy od 60 lat w Węgorzynie pojawiła się szopka bożonarodzeniowa. » więcej 2021-12-26, godz. 08:55 Święto Świętej Rodziny Dziś Kościół Katolicki obchodzi Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa. Zaczęto je obchodzić od XVIII wieku. » więcej 2021-12-25, godz. 15:40 Szczecinianie odwiedzają żywe szopki [WIDEO, ZDJĘCIA] Kilkanaście rodzajów zwierząt, kolędowanie, a przede wszystkim wspólne przeżywanie świąt Bożego Narodzenia. Szczecinianie tłumnie odwiedzają żywe szopki. » więcej 2021-12-25, godz. 10:07 Abp Dzięga: dbajmy o nasze człowieczeństwo, o obraz Boga w nas Bóg się narodził i staje się jednym z nas, żeby nas nauczyć prawdziwego człowieczeństwa - mówi abp Andrzej Dzięga. » więcej 2021-12-25, godz. 09:19 Żywa szopka, ognisko i wspólne kolędowanie W tym roku w Szczecinie można zobaczyć dwie żywe szopki. Jedną z nich przy parafii św. Ottona na os. Zawadzkiego. Będzie można przy niej dziś także zaśpiewać wspólnie kolędy. » więcej 2021-12-24, godz. 12:33 Radio Szczecin zaprasza na transmisję Pasterki Radio Szczecin przeprowadzi bezpośrednią transmisję z Pasterki w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Początek w piątek o północy. » więcej 2021-12-24, godz. 06:13 Paczki dla potrzebujących w katedrze Około tysiąca paczek trafi w Wigilię Bożego Narodzenia do potrzebujących w ramach świątecznej pomocy, którą przygotowali wspólnie Caritas, parafia katedralna i sponsorzy. » więcej
40414243444546