Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Biskup Henryk Wejman będzie przewodniczył we wtorek uroczystościom odpustowym w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. Msza rozpocznie się o 18 w kościele jezuitów przy ulicy Pocztowej.
Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Był jezuitą, pod wpływem jego kazań wielu prawosławnych przeszło na katolicyzm. Zginął śmiercią męczeńską z rąk Kozaków. Wcześniej został bestialsko okaleczony, umierał w męczarniach.

Mimo, że jego proces beatyfikacyjny toczył się bardzo powoli, kult wśród wiernych już trwał.

- Dlatego, że po odnalezieniu relikwii i wystawieniu na widok publiczny, zgodnie z przekonaniem części tradycji wschodnich chrześcijańskich, fakt nierozłożenia się zwłok po śmierci jest dowodem na świętość - mówi o. Paweł Chodak, jezuita z kościoła pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. - Wieść o tym szybko się rozeszła, tym bardziej kiedy w Pińsku (w podziemiach miejscowego kościoła został pochowany) zaczęła się zaraza, wszyscy rzymscy katolicy, grekokatolicy i prawosławni modlili się i uznano wtedy moc Andrzeja jako patrona.

Jego ciało wielokrotnie przenoszono, najpierw z Pińska do Moskwy, potem do Rzymu, ostatecznie trumna trafiła do kościoła jezuitów w Warszawie. Andrzej Bobola został ogłoszony błogosławionym w 1853 roku, a w 1938 r. papież Pius XI wyniósł go do godności świętych.

Tymczasem jezuici w Szczecinie są od 1945 roku z dwuletnią przerwą, kiedy komuniści nakazali im opuścić miasto.

- I od tamtej pory, ten kościół i parafia były cały czas ośrodkiem wolności, myślenia, poszukiwań ludzi nie zgadzających się z przekazem ówczesnej władzy - dodaje o. Chodak.

W parafii działali najpierw o. Władysław Siwek (duszpasterz akademicki w latach 1950-70), a potem o. Hubert Czuma (1973-79 r.) tworząc Duszpasterstwo Akademickie. Jego owocem był powstały w 1980 roku Szczeciński Klub Katolików.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2021-04-15, godz. 20:38 Męski weekend z Bogiem 72 godziny w górach w męskim towarzystwie i bez żadnej techniki. Wyzwanie, przygoda i ciągła niewiadoma, co przygotowali organizatorzy. 70 uczestników i wolontariuszy z całej Polski weźmie udział w Ekstremalnym Weekendzie Charakteru… » więcej 2021-04-14, godz. 14:23 Trójwymiarowa książka fundacji pro-life [ZDJĘCIA] Książka 'Genesis” to nowa propozycja Fundacji Małych Stópek. Zawiera informacje o rozwoju prenatalnym człowieka od poczęcia do narodzin. » więcej 2021-04-11, godz. 15:58 Święto Caritas. Ofiara, ale też poświęcenie swojego czasu i doświadczenia Dziś w Kościele Katolickim Niedziela Miłosierdzia Bożego, która rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia. To patronalne święto Caritas, wewnątrzkościelnej organizacji, która w imieniu całego Kościoła ma nieść pomoc tym, którzy jej… » więcej 2021-04-11, godz. 12:45 "Miłosierdzie otrzymane od Boga trzeba przekazywać innym" Papież powiedział, że miłosierdzie otrzymane przez Boga trzeba przekazywać innym. W Kościele jest obchodzona Niedziela Miłosierdzia Bożego. Święto wprowadził Jan Paweł II w 2000 roku w związku z objawieniami świętej Faustyny… » więcej 2021-04-11, godz. 09:25 Ekstremalny Weekend Charakteru [WIDEO] Wzmocnienie męskich przyjaźni, ratunek dla zagrożonych związków czy wreszcie oczyszczenie serca - to oferują organizatorzy Ekstremalnego Weekendu Charakteru, który 15 kwietnia rozpocznie się w okolicach Szklarskiej Poręby. Wezmą… » więcej 2021-04-11, godz. 08:47 Dobry czas na wsparcie Caritas Niedziela Miłosierdzia Bożego rozpoczyna w Kościele katolickim Tydzień Miłosierdzia. Czas, kiedy możemy wesprzeć dzieła Caritas. Jednym z nich jest świetlica środowiskowa dla dzieci przy parafii św. Rodziny w Szczecinie. » więcej 2021-04-11, godz. 08:03 Niedziela Miłosierdzia Bożego W Kościele katolickim - Niedziela Miłosierdzia Bożego. Święto ustanowił papież Jan Paweł II w dniu kanonizacji siostry Faustyny Kowalskiej w 2000 roku. Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielk… » więcej 2021-04-09, godz. 10:14 Muzea Watykańskie otworzą się na początku maja Dyrekcja Muzeów Watykańskich zapowiedziała, że zostaną one udostępnione zwiedzającym od poniedziałku 3 maja. Obowiązywać będą restrykcje sanitarne. » więcej 2021-04-05, godz. 09:44 Fundacja Małych Stópek: "pomagajmy bliźniemu przez cały rok" Dzięki darczyńcom możemy realizować cele naszej fundacji, a więc pomagać samotnym matkom, ale też seniorom, by ratować życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Pracownicy i wolontariusze Fundacji Małych Stópek zachęcają do pomocy… » więcej 2021-04-05, godz. 08:45 Szczeciński ksiądz Mariusz Sokołowski o posłudze w Melbourne [ZDJĘCIA] W ubiegłym roku Kościół w Australii był zamknięty przez pięć i pół miesiąca z uwagi na lockdown. W tym roku przyszła normalność - cieszy się ks. Mariusz Sokołowski. Chrystusowiec wcześniej służył m.in. w Szczecinie, a teraz… » więcej
54555657585960