Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Biskup Henryk Wejman będzie przewodniczył we wtorek uroczystościom odpustowym w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. Msza rozpocznie się o 18 w kościele jezuitów przy ulicy Pocztowej.
Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Był jezuitą, pod wpływem jego kazań wielu prawosławnych przeszło na katolicyzm. Zginął śmiercią męczeńską z rąk Kozaków. Wcześniej został bestialsko okaleczony, umierał w męczarniach.

Mimo, że jego proces beatyfikacyjny toczył się bardzo powoli, kult wśród wiernych już trwał.

- Dlatego, że po odnalezieniu relikwii i wystawieniu na widok publiczny, zgodnie z przekonaniem części tradycji wschodnich chrześcijańskich, fakt nierozłożenia się zwłok po śmierci jest dowodem na świętość - mówi o. Paweł Chodak, jezuita z kościoła pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. - Wieść o tym szybko się rozeszła, tym bardziej kiedy w Pińsku (w podziemiach miejscowego kościoła został pochowany) zaczęła się zaraza, wszyscy rzymscy katolicy, grekokatolicy i prawosławni modlili się i uznano wtedy moc Andrzeja jako patrona.

Jego ciało wielokrotnie przenoszono, najpierw z Pińska do Moskwy, potem do Rzymu, ostatecznie trumna trafiła do kościoła jezuitów w Warszawie. Andrzej Bobola został ogłoszony błogosławionym w 1853 roku, a w 1938 r. papież Pius XI wyniósł go do godności świętych.

Tymczasem jezuici w Szczecinie są od 1945 roku z dwuletnią przerwą, kiedy komuniści nakazali im opuścić miasto.

- I od tamtej pory, ten kościół i parafia były cały czas ośrodkiem wolności, myślenia, poszukiwań ludzi nie zgadzających się z przekazem ówczesnej władzy - dodaje o. Chodak.

W parafii działali najpierw o. Władysław Siwek (duszpasterz akademicki w latach 1950-70), a potem o. Hubert Czuma (1973-79 r.) tworząc Duszpasterstwo Akademickie. Jego owocem był powstały w 1980 roku Szczeciński Klub Katolików.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2020-12-18, godz. 17:53 Rzecznik Praw Dziecka uhonorował Fundację Małych Stópek Fundacja Małych Stópek została wyróżniona za zasługi dla ochrony praw dziecka. Honorową Odznakę wręczył w piątek w Szczecinie Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. » więcej 2020-12-18, godz. 17:19 Rekolekcje w Radiu Szczecin Radio Szczecin zaprasza w piątek na drugi dzień rekolekcji adwentowych. Początek naszej transmisji po Wiadomościach o godzinie 19. » więcej 2020-12-17, godz. 21:13 Ruszyły rekolekcje. Także na naszej antenie W Radiu Szczecin rozpoczęły się rekolekcje adwentowe. Transmitowaliśmy mszę św. z parafii w kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika na Bukowym, ale organizowane przez nowo powstającą parafię pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki… » więcej 2020-12-13, godz. 20:07 Każdy może pomóc potrzebującym na święta Torba Miłosierdzia to świąteczna akcja Caritas, w której każdy może pomóc najbardziej potrzebującym na święta. » więcej 2020-12-13, godz. 16:08 Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Abp Dzięga odprawił mszę św. w katedrze [WIDEO, ZDJĘCIA] W 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, i Dnia Ofiar Stanu Wojennego , metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga odprawił mszę świętą w Bazylice Archikatedralnej pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła. » więcej 2020-12-13, godz. 09:03 Msza w intencji wieloletniej dyrygentki szczecińskich "Serduszek" Była jedną z najważniejszych osobowości świata muzycznego w Szczecinie. Wieloletnia dyrygentka szczecińskich 'Serduszek', Elżbieta Berczyńska-Kus zmarła w listopadzie, a w niedzielę w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa… » więcej 2020-12-13, godz. 08:09 Niedziela Gaudete, czyli "radujcie się, Pan jest blisko" Dziś w Kościele Rzymskokatolickim Niedziela Gaudete, czyli niedziela radości. Przypada zawsze w trzecią niedzielę Adwentu. » więcej 2020-12-02, godz. 22:20 Kolęda w Kościele nad Odrą i Bałtykiem przełożona Kolęda w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej została przełożona na inny termin - postanowił metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. » więcej 2020-11-29, godz. 19:51 Internetowy pomysł na Adwent szczecińskiego księdza Zamiast czekoladek, zadania duchowe, modlitwa i piosenka religijna. Ksiądz Maciej Wagner ze szczecińskiej katedry stworzył internetowy kalendarz adwentowy dla młodzieży i dorosłych. » więcej 2020-11-29, godz. 18:53 "Garść fasoli na Święta i słodki upominek" 'Garść fasoli na Święta i słodki upominek' to nowa akcja przygotowana przez Papieskie Dzieła Misyjne w Szczecinie. Organizatorzy chcą przygotować świąteczny podarunek dla dzieci i ich rodzin z Kipsing w Kenii i z Misokitsy na Ma… » więcej
64656667686970