Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Metropolita szczecińsko-kamieński i dyrektor Caritas archidiecezji jednym głosem w sprawie korytarzy humanitarnych: - Jesteśmy gotowi, ale tylko "w sposób określony przez Państwo" i tylko w porozumieniu wszystkich stron, włącznie z rządem.
To reakcje na propozycję Platformy Obywatelskiej, by samorządy - w porozumieniu ze stroną kościelną - zaangażowały się w przyjmowanie uchodźców.

Ks. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przyznaje, że Polska nieustannie daje dowody pomocy na Bliskim Wschodzie przez odbudowę szkół, szpitali, pracę misjonarzy, czy program "Rodzina Rodzinie".

- Uważam, że tylko współpraca między rządem, samorządem i wspólnotami kościelnymi czy organizacjami pozarządowymi przyniesie oczekiwany efekt. Jeżeli będą to tylko inicjatywy kościelne, tylko samorządowe lub tylko rządowe; sądzę, że nie będą miały szansy powodzenia - podkreślił ks. Maciej Szmuc.

Metropolita szczecińsko-kamieński jest "za" pomocą uchodźcom, ale nie w atmosferze przymusu i szantażu ze strony Unii Europejskiej.

- W dzisiejszym kontekście Europy myślę, że stało się coś niedobrego, że również Unia Europejska próbuje przynaglać, przymuszać, przyspieszać pewne rzeczy. Taka sytuacja wcale nie przyspiesza. Wręcz przeciwnie. My jesteśmy gotowi, jako ludzie Kościoła, ale rzeczywiście, proceduralne powinno dbać o to Państwo - podkreślił abp Andrzej Dzięga.

Arcybiskup Andrzej Dzięga kilka tygodni temu w rozmowie z Radiem Szczecin odniósł się do tworzenia korytarzy humanitarnych i dziś podtrzymuje zgodę na korytarze, ale "w sposób określony przez Państwo".

W poniedziałek Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz napisał m.in.: "Głęboko wierzę, że samorządy zachodniopomorskie wspólnie z Kościołem i NGO-sami (organizacjami pozarządowymi - przyp. red.) włączą się w dzieło humanitarnej pomocy i przyjmą uciekających przed wojną. Jest to potrzebne nie tylko ludziom, którzy w dramatycznych okolicznościach stracili wszystko i muszą szukać nowej przyszłości".

Geblewicz dodaje, że: "jest to potrzebne nam, społeczeństwu polskiemu, żeby pokonać nasz strach przed obcymi, innymi, z których jedni źli ludzie zrobili uchodźców, a inni - robią terrorystów".

Polski rząd decyduje się na pomoc ofiarom wojny na miejscu. W kwietniu premier Beata Szydło zapowiedziała, że rząd przeznaczy ok. czterech milionów złotych na odbudowę domów dla rodzin w Syrii. Wcześniej zapowiedziała wsparcie kwotą 1,5 miliona złotych odbudowę i działalność szpitali w Syrii. Projekt ma być realizowany we współpracy ze stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Idea korytarzy humanitarnych z kolei polega na bezpiecznym transportowaniu samolotem niewielkich grup uchodźców, dzięki specjalnym wizom do bezpiecznego kraju.

Od października ubiegłego roku Caritas pomaga w ramach programu "Rodzina Rodzinie". Każda z wybranych rodzin otrzymuje wsparcie półroczne na utrzymanie. Darczyńca wie, jakiej rodzinie konkretnie pomaga, dzięki informacji miejscowych oddziałów Caritas i Kościołów chrześcijańskich, które rozdzielają pomoc w Syrii i w Libanie.
Relacja Piotra Kołodziejskiego

Zobacz także

2017-05-14, godz. 14:20 Polska pomaga w budowie Kościoła na Ukrainie. Wizyta w Szczecinie i apel biskupa Gdyby nie Polska, to byłoby bardzo ciężko - tak o pomocy dla Kościoła na Ukrainie mówi biskup Bronisław Biernacki z diecezji odesko-symferopolskiej. » więcej 2017-05-14, godz. 00:29 Szczecin: Pierwsze na świecie takie sanktuarium. Dziękczynienie za kanonizację pastuszków [ZDJĘCIA] Uroczystości dziękczynne za dar kanonizacji pastuszków Franciszka i Hiacynty odbyły się również w Szczecinie. Metropolita szczecińsko-kamieński przewodniczył mszy św. w pierwszym na świecie Sanktuarium Dzieci Fatimskich na os… » więcej 2017-05-12, godz. 19:34 Papież w Fatimie. "Błagam o zgodę na świecie" Jako pielgrzym pokoju błagam o zgodę na świecie pomiędzy wszystkimi narodami - modlił się Franciszek w Kaplicy Objawień sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie. To tam 100 lat temu Maryja przekazała trojgu niepiśmiennych… » więcej 2017-05-12, godz. 17:09 Młodzież sprawdziła swoją wiedzę z objawień fatimskich Wojciech Kłosowski ze Szczecina wygrał konkurs wiedzy o Fatimie. W ścisłym finale test pisało blisko 40 gimnazjalistów z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. » więcej 2017-05-10, godz. 14:20 Gryfino żegna swojego proboszcza [ZDJĘCIA] Łzy, wzruszenia i wspomnienia. Trwają uroczystości pogrzebowe w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gryfinie, które zakończą się w czwartek mszą pogrzebową i konduktem żałobnym, który wyruszy ulicami na cmentarz w… » więcej 2017-05-10, godz. 07:24 Zuchniewicz: Szkoła jest środowiskiem, które pomaga w wychowaniu W szkołach zróżnicowanych ze względu na płeć dziecko przygotowuje się do swojej roli w społeczeństwie - mówił we wtorkowy wieczór Paweł Zuchniewicz. Dziennikarz, autor książek o Janie Pawle II, a także m.in. słuchowisk poświęconych… » więcej 2017-05-06, godz. 10:41 Pierwsza msza św. w polskim Szczecinie 72 lat temu chrystusowiec ksiądz Florian Berlik odprawił pierwszą mszę św. w powojennym Szczecinie. » więcej 2017-05-02, godz. 09:55 ADM: Trzecia Godzina Dnia z koncertem w Goleniowie Trzecia Godzina Dnia, czyli jeden z najpopularniejszych zespołów grających muzykę z przesłaniem chrześcijańskim wystąpi we wtorek w Goleniowie. » więcej 2017-05-01, godz. 09:02 Młodzi zjechali do Goleniowa Prawie 1,5 tysiąca osób weźmie udział w Archidiecezjalnych Dniach Młodych w Goleniowie. Spotkanie młodzieży, organizowane co roku w różnych miastach regionu, rozpoczyna się w poniedziałek i potrwa do środy. » więcej 2017-04-29, godz. 11:31 10 lat po śmierci arcybiskupa Majdańskiego Mąż stanu, jedna z najważniejszych postaci współczesnego Szczecina - tak mówi się o zmarłym 10 lat temu arcybiskupie Kazimierzu Majdańskim. W sobotę o godz. 18 w szczecińskiej katedrze rozpocznie się msza święta w jego intencji… » więcej
131132133134135136137