Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Figura Matki Bożej Fatimskiej w sanktuarium na os. Słonecznym w Szczecinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Figura Matki Bożej Fatimskiej w sanktuarium na os. Słonecznym w Szczecinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Godzinę wcześniej z kolei w kościele św. Jana Ewangelisty rozpocznie się msza święta, w której swój jubileusz świętują także szczecińscy pallotyni. 60 lat temu przybyli do miasta. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Godzinę wcześniej z kolei w kościele św. Jana Ewangelisty rozpocznie się msza święta, w której swój jubileusz świętują także szczecińscy pallotyni. 60 lat temu przybyli do miasta. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Msze św. i procesje fatimskie w Szczecinie uroczyście zakończą obchody 100-lecia objawień fatimskich.
Centralne uroczystości rozpoczną się o 19 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Osiedlu Słonecznym w Szczecinie. Mszy będzie przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Następnie odbędzie się procesja fatimska.

Godzinę wcześniej z kolei w kościele św. Jana Ewangelisty rozpocznie się msza święta, w której swój jubileusz świętują także szczecińscy pallotyni. 60 lat temu przybyli do miasta.

- To jest ośrodek charakterystyczny z pierwszych sobót miesiąca, a także z nabożeństw fatimskich, które w naszej świątyni trwają już 45 lat, czego dowodem są tysiące osób, które przez 45 lat modliły się przed figurą Matki Bożej Fatimskiej. Ci ludzie doznali wielu różnych łask, o czym świadczą ich podziękowania i prośby w księgach - mówi ks. Piotr Zawada, pallotyn.

Tu także po zakończeniu mszy św. procesja fatimska przejdzie ulicami Szczecina.

Kościół św. Jana Ewangelisty należy do trzech najstarszych gotyckich świątyń Szczecina. Wzniesiony przez franciszkanów we wczesnym średniowieczu, pozostawał świątynią klasztorną do czasów reformacji. Po II wojnie światowej został przekazany pallotynom.

Jubileusz pallotynów zbiega się z zakończeniem obchodów 100-lecia objawień fatimskich. Troje pastuszków w pobliżu Fatimy przeżywało objawienia maryjne w każdy 13. dzień miesiąca począwszy od maja do października 1917 roku. W objawieniach Maryja wzywa do codziennej modlitwy na różańcu, do nawrócenia i pokuty.

Podczas objawień w Fatimie Matka Boża przekazuje w objawieniach trzy tajemnice, w których m.in. zapowiada wybuch II wojny światowej, jeśli nie skończą się obrazy Boga. Przepowiada wczesną śmierć Hiacyncie i Franciszkowi. Maryja prosi także o zawierzenie jej świata i Rosji. Jeśli nie nastąpi nawrócenie, Maryja zapowiada cierpienie m.in. Ojca Świętego. Ostatnia z tajemnic, która wspominała o cierpieniu i śmierci "biskupa odzianego w biel" została ujawniona w 2000 roku, za zgodą Jana Pawła II.

W maju w Fatimie papież Franciszek ogłosił świętymi portugalskie rodzeństwo bł. Hiacyntę i bł. Franciszka, którzy zmarli w 1920 i 1919 roku. Trzecie z dzieci fatimskich Łucja, która została potem zakonnicą i głosiła fatimskie orędzie zmarła w 2005 roku. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2008 roku i na poziomie diecezjalnym zakończył się w lutym tego roku.

Zakończenie Roku Maryjnego w naszej Archidiecezji przeżywamy z okazji 100. Rocznicy objawień w Fatimie, 300. Rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i 140. Rocznicy objawień w Gietrzwałdzie.
W kościele św. Jana Ewangelisty o 18 rozpocznie się msza święta, w której swój jubileusz świętują także szczecińscy pallotyni. 60 lat temu przybyli do miasta.

Zobacz także

2016-04-16, godz. 13:27 Abp Dzięga: Mieszko I najbardziej przenikliwym politykiem tysiąclecia W Poznaniu trwają uroczyste obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. W wywiadzie dla audycji katolickiej Radia Szczecin abp Andrzej Dzięga mówił o rocznicy tego wydarzenia. » więcej 2016-04-12, godz. 12:31 Maraton z Biblią w Barlinku 27 ksiąg Nowego Testamentu i ponad 20 godzin na ich przeczytanie. We wtorek w Barlinku rozpocznie się szósty już Maraton Biblijny. » więcej 2016-04-10, godz. 12:48 Wolontariat. Lubię to! "Wychodząc stąd, zły dzień przeistacza się w dobry" Wolontariat. Lubię to! Studenci z Duszpasterstwa Akademickiego u szczecińskich chrystusowców rozpoczynają Tydzień Wolontariatu i zapraszają nowych chętnych do niesienia bezinteresownej pomocy. » więcej 2016-04-09, godz. 12:15 Szczecińscy księża za Pogonią: 2:1, bo nasi są lepsi 15 remisów Pogoni w sezonie, więc pora na wygraną. W trzy punkty dla Portowców wierzą już nie tylko kibice, ale też księża z klubowymi szalikami. » więcej 2016-04-04, godz. 18:58 Uruchomili aplikację, dzięki której prześledzisz rozwój dziecka Pozwala prześledzić rozwój dziecka od poczęcia do narodzin, usłyszeć bicie jego serca oraz wspomaga modlitwę. Szczecińska Fundacja Małych Stópek udostępniła aplikację 'Adoptuj Życie'. » więcej 2016-04-03, godz. 13:16 Abp Dzięga o aborcji: Jeśli zabijamy dzieci, to zabijamy świat W kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie - podkreśla Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. » więcej 2016-03-28, godz. 18:24 Żył "na pełnej petardzie". Zmarł ks. Jan Kaczkowski W poniedziałek zmarł ks. Jan Kaczkowski. Od wielu lat walczył z nowotworem, najpierw nerki, który pokonał, a potem glejakiem mózgu. Ostatnio jego stan pogorszył się. » więcej 2016-03-27, godz. 13:36 Śniadanie wielkanocne dla samotnych i bezdomnych [ZDJĘCIA] Na posiłek zaprosiła parafia pod wezwaniem Matki Bożej Jasnogórskiej w Szczecinie. Spotkanie dla ponad 30 osób przygotował tamtejszy oddział Caritas i Akcji Katolickiej. » więcej 2016-03-27, godz. 10:37 "Jan Paweł II wśród młodych był innym człowiekiem" Człowiek ewangelii i człowiek Bożego ducha jest zawsze młody i nie wiek kalendarzowy świadczy tu o czymkolwiek - mówi abp Andrzej Dzięga. » więcej 2016-03-27, godz. 08:54 Wielkanocne życzenia abp. Andrzeja Dzięgi [WIDEO] Alleluja, Jezus żyje. Zmartwychwstał Pan prawdziwie, Alleluja. Idźmy przez to święto i idźmy w duchu Zmartwychwstałego Chrystusa przez codzienność i szukajmy miłości - mówi abp Andrzej Dzięga. » więcej
152153154155156157158