Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

W polskiej tradycji natomiast to czas zadumy i odwiedzania grobów bliskich zmarłych. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
W polskiej tradycji natomiast to czas zadumy i odwiedzania grobów bliskich zmarłych. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
1 listopada to Wszystkich Świętych. Kościół Rzymskokatolicki wspomina świętych i błogosławionych. Również tych, których nie zna, ale uważa, że cieszą się już szczęściem wiecznym. W polskiej tradycji natomiast to czas zadumy i odwiedzania grobów bliskich zmarłych.
Przyzwyczailiśmy się odwiedzać groby bliskich 1 listopada, bo to wynika z naszej kultury, ale liturgicznie ten dzień różni się od 2 listopada - tłumaczy ks. dr Krzysztof Łuszczek, rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Szczecinie. - 1 listopada wspominamy tych wszystkich, którzy zostali zbawieni, domowników nieba, których wymieniamy w litanii do Wszystkich Świętych, których spotykamy na świętych wizerunkach, do których się modlimy. To ci, którzy już doświadczyli bardzo pozytywnej przemiany swojego życia i co do których mamy pewność, że znajdują się w obecności Boga w niebie.

- Dopiero 2 listopada wspominamy zmarłych - podkreśla katechetka Marzena Danowska. - Myślę, że byłoby bardzo dobrze, gdybyśmy powracali do tego co było zamierzeniem, żeby to było radosne święto, a 2 listopada jest dniem refleksji. Chociaż pierwszy dzień listopada mógłby służyć ku temu, czy chcę być w niebie, czy chcę być świętym. Ja chcę - powiedziała Danowska.

O 9, 12 i 15 będzie można uczestniczyć w mszy św. w Kaplicy Głównej Cmentarza Centralnego. Po mszy w południe rozpocznie się procesja modlitewna w intencji zmarłych. Również na nowym cmentarzu na Bronowickiej będzie można pomodlić się na mszy o 15.

Dziś na Cmentarzu Centralnym będzie można spotkać kleryków seminarium duchownego w Szczecinie, którzy zbierają Wypominki. To kartki z imionami naszych zmarłych, za których pomodlą się na listopadowych nabożeństwach.

- Wypominki to modlitwa za naszych zmarłych - tłumaczy ks. Łuszczek. - Wypominamy, a więc przypominamy sobie imiona naszych zmarłych i ofiarujemy za nich modlitwę, aby Pan Bóg dopuścił ich przed swoje oblicze, żeby mogli trafić jak najszybciej do nieba. Modlimy się za nich przez cały listopad w kościele seminaryjnym.

Klerycy będą od 9 do 17 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, a także na nekropoliach w Policach i Stargardzie.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.
Mówi ks. dr Krzysztof Łuszczek, rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Szczecinie.

Zobacz także

2017-03-28, godz. 14:02 Wspomnienie ks. Prymy i nagrody dla wolontariuszy Caritas Swój czas i serce dzielił z wolontariuszami i ubogimi. We wtorek minęła 10. rocznica śmierci pierwszego dyrektora Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej ks. Piotra Prymy. Tworzył struktury Caritas na Pomorzu Zachodnim i przez… » więcej 2017-03-26, godz. 15:01 Chcą zbudować dom dla niepełnosprawnych Grupa wolontariuszy chce zbudować w Szczecinie dom dla niepełnosprawnych. Wzorem jest francuska wspólnota L’Arche, która od pół wieku prowadzi takie placówki. » więcej 2017-03-26, godz. 11:32 Chcesz pomóc potrzebującym na święta? Caritas proponuje Skarbonkę Miłosierdzia Skarbonka Miłosierdzia to pomysł Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej na pomoc ludziom ubogim przed świętami. » więcej 2017-03-25, godz. 20:41 25 lat metropolii. Uroczystości w katedrze [ZDJĘCIA] Biskupi całej metropolii szczecińsko-kamieńskiej uczestniczyli w uroczystej mszy św. w 25. rocznicę jej powołania. Nabożeństwu przewodniczył abp Andrzej Dzięga. » więcej 2017-03-25, godz. 17:50 Ekumeniczne wydarzenie w szczecińskim seminarium Kopia ikony Matki Bożej Kazańskiej od soboty znajduje się w kościele seminaryjnym w Szczecinie. To obraz, którego historia sięga X wieku. Jan Paweł II nazwał ją Matką Pojednania, bo jej wizerunek łączy wiernych Kościoła Katolickiego… » więcej 2017-03-25, godz. 12:41 To była największa reforma Kościoła w Polsce 25 lat temu Jan Paweł II specjalną bullą papieską dokonał zmian w organizacji Kościoła w naszym kraju. Powołał również nową metropolię na Pomorzu Zachodnim. » więcej 2017-03-25, godz. 05:15 Młodzi modlili się całą noc w katedrze [ZDJĘCIA] Kilkaset młodych osób z całej metropolii szczecińsko-kamieńskiej wzięło udział w nocnym czuwaniu w szczecińskiej katedrze. To był jeden z punktów papieskiej akcji '24 godziny dla Pana'. » więcej 2017-03-24, godz. 11:51 Szczecin przejmuje pomysł papieża. Modlitwa przez 24 godziny 24 godziny modlitwy non stop w szczecińskiej katedrze. Od godziny 18 rozpoczyna się akcja '24 godziny dla Pana', którą zapoczątkował papież Franciszek. Jej celem jest zaproszenie do spowiedzi i okazja do uwielbienia Boga w modlitwie… » więcej 2017-03-24, godz. 07:27 Świąteczna zbiórka żywności dla potrzebujących W piątek i w sobotę m.in. w szczecińskich supermarketach można pomóc potrzebującym przed świętami. Wolontariusze z Parafialnych Zespołów Caritas będą zbierać żywność z długim okresem ważności. » więcej 2017-03-19, godz. 10:12 Miliony na pomoc uchodźcom od darczyńców Caritas Siedem tysięcy darczyńców z Polski przekazało w sumie około 10 mln zł dla rodzin syryjskich uchodźców w Aleppo i w Libanie. Pomoc Caritas w ramach programu 'Rodzina Rodzinie' płynie też z naszego regionu. » więcej
135136137138139140141