Powinniśmy przywrócić dobre imię świętemu Mikołajowi - uważa ks. dr Krzysztof Łuszczek. 6 grudnia Kościół Katolicki obchodzi święto patrona - biskupa z Miry.
Rektor szczecińskiego Arcybiskupiego Seminarium Duchownego uważa, że to dobre imię zostało odebrane świętemu.
- Po pierwsze przez komunizm, który zrobił z niego Dziadka Mroza, a potem przez kulturę masową, która zrobiła z niego jowialnego staruszka z czerwonym nosem, który tak naprawdę jest dziadkiem, od którego nie za bardzo możemy usłyszeć coś mądrego, ale jest przyjemny, miły i towarzyski - powiedział ks. dr Łuszczek.
Św. Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku. Stanowi pomost pomiędzy chrześcijańskim Wschodem i Zachodem. Już w młodości był wrażliwy na potrzebujących, a po śmierci rodziców chętnie dzielił się swoim majątkiem.
- 6 grudnia to jest dzień wspomnienia św. Mikołaja biskupa. Jeżeli robimy wtedy dobre rzeczy dla innych, dajemy prezenty, to robimy to ze względu na wspomnienie św. Mikołaja biskupa, a inni którzy biorą w tym udział w jakiś sposób uczestniczą w tej dobroci, którą uosabia ten święty -
Relikwie św. Mikołaja znajdują się w bazylice we włoskim Bari.
Dodaj komentarz 2 komentarze
Niedopuszczalne jest emitowanie skandalicznych reklam, w których występuje, bliżej nieokreślony, Mikołaj. Po prostu, nie święty Mikołaj, tylko jakiś człowiek o takim imieniu. To, że w polskich reklamach przemyca się zwyrodniałe zachodnie wzorce, np. osoby tej samej płci, czy czarnoskóre, jest niestety wciąż na siłę forsowane, ale widać, że koncernom ciągle mało i ten św. Mikołaj również ich drażnił...
hmmm... a czy ktoś raczy wspomnieć, że biskup Mikołaj BYŁ MIGRANTEM z Licji, czyli terenów obecnej Turcji???
Czy tez może to jest fakt do ukrycia? Bo niepolityczny
niechrześcijański
Zobacz także
2017-03-25, godz. 20:41
25 lat metropolii. Uroczystości w katedrze [ZDJĘCIA]
Biskupi całej metropolii szczecińsko-kamieńskiej uczestniczyli w uroczystej mszy św. w 25. rocznicę jej powołania. Nabożeństwu przewodniczył abp Andrzej Dzięga.
» więcej
2017-03-25, godz. 17:50
Ekumeniczne wydarzenie w szczecińskim seminarium
Kopia ikony Matki Bożej Kazańskiej od soboty znajduje się w kościele seminaryjnym w Szczecinie. To obraz, którego historia sięga X wieku. Jan Paweł II nazwał ją Matką Pojednania, bo jej wizerunek łączy wiernych Kościoła Katolickiego…
» więcej
2017-03-25, godz. 12:41
To była największa reforma Kościoła w Polsce
25 lat temu Jan Paweł II specjalną bullą papieską dokonał zmian w organizacji Kościoła w naszym kraju. Powołał również nową metropolię na Pomorzu Zachodnim.
» więcej
2017-03-25, godz. 05:15
Młodzi modlili się całą noc w katedrze [ZDJĘCIA]
Kilkaset młodych osób z całej metropolii szczecińsko-kamieńskiej wzięło udział w nocnym czuwaniu w szczecińskiej katedrze. To był jeden z punktów papieskiej akcji "24 godziny dla Pana".
» więcej
2017-03-24, godz. 11:51
Szczecin przejmuje pomysł papieża. Modlitwa przez 24 godziny
24 godziny modlitwy non stop w szczecińskiej katedrze. Od godziny 18 rozpoczyna się akcja "24 godziny dla Pana", którą zapoczątkował papież Franciszek. Jej celem jest zaproszenie do spowiedzi i okazja do uwielbienia Boga w modlitwie…
» więcej
2017-03-24, godz. 07:27
Świąteczna zbiórka żywności dla potrzebujących
W piątek i w sobotę m.in. w szczecińskich supermarketach można pomóc potrzebującym przed świętami. Wolontariusze z Parafialnych Zespołów Caritas będą zbierać żywność z długim okresem ważności.
» więcej
2017-03-19, godz. 10:12
Miliony na pomoc uchodźcom od darczyńców Caritas
Siedem tysięcy darczyńców z Polski przekazało w sumie około 10 mln zł dla rodzin syryjskich uchodźców w Aleppo i w Libanie. Pomoc Caritas w ramach programu "Rodzina Rodzinie" płynie też z naszego regionu.
» więcej
2017-03-18, godz. 09:45
Pożegnają budowniczego kościoła "pod niebieskim dachem"
Mieszkańcy Szczecina, a przede wszystkim parafianie, pożegnają ks. prałata Zdzisława Garbicza. Pogrzeb budowniczego kościoła "pod niebieskim dachem" odbędzie się w sobotę na Cmentarzu Centralnym.
» więcej
2017-03-12, godz. 11:41
Jerzy Zelnik o swoim nawróceniu: Trzeba nauczyć się dwóch przykazań
Jeżeli człowiek umie odpowiedzieć dobrem na zło, to znaczy, że jest naprawdę mocny - mówi Jerzy Zelnik. Aktor cytuje polskiego papieża i opowiada w Radiu Szczecin historię swojego nawrócenia.
» więcej
2017-03-12, godz. 10:00
Spór o adhortację papieską. Dyskusja w Radiu Szczecin
Trzeba się w to wgłębić, zobaczmy jak to rozwiązać w parafii, diecezji, w całym Kościele - tak spór wokół punktu z papieskiej adhortacji dotyczącego komunii świętej dla rozwiedzionych żyjących w ponownych związkach komentuje…
» więcej