Mniej osób uczęszcza na Mszę Świętą i przystępuje do Komunii Świętej, tak wynika z raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.
W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej współczynnik jest jeszcze niższy i wynosi niespełna 23 procent. Do Komunii Świętej w 2016 roku przystąpiło w naszej archidiecezji zaledwie 10,5 proc.
Na ten temat rozmawiali goście poniedziałkowego magazynu "Radio Szczecin na Wieczór".
Proboszcz parafii św. Jana Bosko w Szczecinie ks. Mariusz Wencławek zwracał uwagę, że wbrew malejącej liczbie uczestników Mszy, w jego parafii wzrasta liczba udzielanych sakramentów. To potwierdzają statystyki w całej archidiecezji. Zwiększyła się liczba udzielonych chrztów, dzieci przystępujących do I Komunii Św. oraz zawartych małżeństw.
- Być może te dane z 2016 roku pokazują w sumie tendencję negatywną, ale tam jest też mowa o ilości udzielonych sakramentów chrztu, małżeństwa i to wzrasta. W 2017 roku widzę dalszy wzrost. W naszej parafii jest baby boom i 30 procent więcej samych chrztów w porównaniu z 2016 rokiem - podkreślił ks. Wencławek.
We wszystkie niedzielę 2016 roku w całej Polsce odprawiono blisko 48 tysięcy Mszy Świętych. Polacy najchętniej wybierali te w godzinach porannych.
Socjolog religii z Uniwersytetu Szczecińskiego dr Anna Królikowska wskazywała, że księżą powinni zmienić swoje nastawienie i zachęcać wiernych do udziału w mszach, zamiast zmuszać ich do tego. Mogą to robić na przykład rozwijając w parafiach wspólnoty zrzeszające różne grupy ludzi.
- Ta mapa nawet naszego województwa jest bardzo zróżnicowana, ponieważ są parafie, gdzie jest inne podejście. Takie, które stawia na wspólnotowość. Nie przepytywanie, nie rozliczanie z grzechów i tam są lepsze wyniki - stwierdziła Królikowska.
Socjolog uważa, że jednym z czynników zniechęcających Polaków do Kościoła jest polityka.
- Ludzie uważają, że bycie nowoczesnym, europejskim jest tym do czego należy dążyć. Patrzymy na Europę zachodnią, która jest o wiele bardziej zlaicyzowana, no i uważamy, że związek z Kościołem jest czymś, co będzie nas krępować, jest właśnie tą tradycją - dodała dr Anna Królikowska.
Tymczasem jak twierdzi dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego ks. Wojciech Sadłoń "można zauważyć, że ludzie są coraz mniej otwarci na sferę duchową". W jego ocenie jednak "niemal wszyscy Polacy czują się związani z katolicyzmem, co ukazuje względną stabilność trendów z ostatnich pięciu lat".
Proboszcz parafii Św. Jana Bosko w Szczecinie ks. Mariusz Wencławek zwracał uwagę, że wbrew malejącej liczbie uczestników Mszy, w jego parafii wzrasta liczba udzielanych sakramentów.
Socjolog religii z Uniwersytetu Szczecińskiego dr Anna Królikowska wskazywała, że księżą powinni zmienić swoje nastawienie i zachęcać wiernych do udziału w mszach, zamiast zmuszać ich do tego. Mogą to robić na przykład rozwijając w parafiach wspólnoty zrz
Zobacz także
2018-11-18, godz. 19:09
"Powinni poczuć się, że są ważni". Wsparcie dla potrzebujących w Koszalinie
W Światowym Dniu Ubogich, w Domu Miłosierdzia w Koszalinie na biednych i samotnych czekały: ciepły posiłek, modlitwa, wsparcie duchowe i pomoc wolontariuszy.
» więcej
2018-11-18, godz. 10:23
Serduszka zaśpiewają w pięciu językach - koncert o godz. 16
Pięć języków świata będzie można usłyszeć w niedzielę w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy placu Zwycięstwa w Szczecinie. O godz. 16 rozpocznie się tam koncert promujący nową płytę zespołu Serduszka.
» więcej
2018-11-18, godz. 08:14
Caritas apeluje o wsparcie: niedziela Światowym Dniem Ubogich
6,5 tys. Toreb Miłosierdzia przygotował Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej na Światowy Dzień Ubogich, który obchodzimy 18 listopada. Każdy może odebrać je w niedzielę w parafiach, ale też wypełnić je żywnością dla…
» więcej
2018-11-11, godz. 17:23
Święcenie Dzwonu Niepodległości w szczecińskiej katedrze
Największy Dzwon Niepodległości w Polsce „Św. Jan Paweł II” zostanie poświęcony w szczecińskiej katedrze podczas mszy św. za ojczyznę. Liturgii o godzinie 18 ma przewodniczyć abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-ka…
» więcej
2018-11-11, godz. 12:57
"Trzeba współpracować, a nie walczyć". Msza w intencji ojczyzny i odsłonięcie pomnika [ZDJĘCIA]
Gdy jest wolność i niepodległość, pewnie za mało o niej myślimy i za mało ją chronimy i za mało dziękujemy za nią Bogu - mówił w homilii arcybiskup Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński przewodniczył w niedzielę…
» więcej
2018-11-10, godz. 18:46
Msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości i w kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej 2010 roku, w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela odprawiono mszę w intencji ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.
» więcej
2018-11-10, godz. 15:31
Przesłanie papieża z okazji 100-lecia niepodległości Polski
W Watykanie opublikowano przesłanie papieża z okazji 100-lecia niepodległości Polski. List Franciszka jest skierowany do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.
» więcej
2018-11-04, godz. 17:53
Nowy pomnik i Dzwon Niepodległości na 100. rocznicę w Szczecinie
Pomnik „Boże chroń Polskę” i Największy Dzwon Niepodległości w Polsce „Św. Jan Paweł II” na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Odsłonięcie pomnika i poświęcenie dzwonu nastąpi w Szczecinie podczas…
» więcej
2018-11-02, godz. 18:54
Papież: Dzień Zaduszny to dzień pamięci i nadziei
Papież powiedział, że Dzień Zaduszny to dzień pamięci i nadziei na życie wieczne, które można osiągnąć stosując się do nauczania Jezusa. Franciszek odprawił mszę św. na rzymskim cmentarzu laurentyńskim.
» więcej
2018-11-02, godz. 08:37
Dzień Zaduszny. Żyjący mogą wiele zrobić dla zmarłych
Kościół Rzymskokatolicki obchodzi 2 listopada Dzień Zaduszny, czyli czas modlitwy za zmarłych przebywających w czyśćcu.
» więcej