Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Choć w Kościele wiernych ubyło, to zwiększyła się liczba udzielonych chrztów, dzieci przystępujących do I Komunii Św. oraz zawartych małżeństw. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin/Archiwum]
Choć w Kościele wiernych ubyło, to zwiększyła się liczba udzielonych chrztów, dzieci przystępujących do I Komunii Św. oraz zawartych małżeństw. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin/Archiwum]
Mniej osób uczęszcza na Mszę Świętą i przystępuje do Komunii Świętej, tak wynika z raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.
W 2016 roku prawie 37 proc. Polaków deklarowało, że chodzi do kościoła - to ponad 3 procent mniej niż rok wcześniej.

W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej współczynnik jest jeszcze niższy i wynosi niespełna 23 procent. Do Komunii Świętej w 2016 roku przystąpiło w naszej archidiecezji zaledwie 10,5 proc.

Na ten temat rozmawiali goście poniedziałkowego magazynu "Radio Szczecin na Wieczór".

Proboszcz parafii św. Jana Bosko w Szczecinie ks. Mariusz Wencławek zwracał uwagę, że wbrew malejącej liczbie uczestników Mszy, w jego parafii wzrasta liczba udzielanych sakramentów. To potwierdzają statystyki w całej archidiecezji. Zwiększyła się liczba udzielonych chrztów, dzieci przystępujących do I Komunii Św. oraz zawartych małżeństw.

- Być może te dane z 2016 roku pokazują w sumie tendencję negatywną, ale tam jest też mowa o ilości udzielonych sakramentów chrztu, małżeństwa i to wzrasta. W 2017 roku widzę dalszy wzrost. W naszej parafii jest baby boom i 30 procent więcej samych chrztów w porównaniu z 2016 rokiem - podkreślił ks. Wencławek.

We wszystkie niedzielę 2016 roku w całej Polsce odprawiono blisko 48 tysięcy Mszy Świętych. Polacy najchętniej wybierali te w godzinach porannych.

Socjolog religii z Uniwersytetu Szczecińskiego dr Anna Królikowska wskazywała, że księżą powinni zmienić swoje nastawienie i zachęcać wiernych do udziału w mszach, zamiast zmuszać ich do tego. Mogą to robić na przykład rozwijając w parafiach wspólnoty zrzeszające różne grupy ludzi.

- Ta mapa nawet naszego województwa jest bardzo zróżnicowana, ponieważ są parafie, gdzie jest inne podejście. Takie, które stawia na wspólnotowość. Nie przepytywanie, nie rozliczanie z grzechów i tam są lepsze wyniki - stwierdziła Królikowska.

Socjolog uważa, że jednym z czynników zniechęcających Polaków do Kościoła jest polityka.

- Ludzie uważają, że bycie nowoczesnym, europejskim jest tym do czego należy dążyć. Patrzymy na Europę zachodnią, która jest o wiele bardziej zlaicyzowana, no i uważamy, że związek z Kościołem jest czymś, co będzie nas krępować, jest właśnie tą tradycją - dodała dr Anna Królikowska.

Tymczasem jak twierdzi dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego ks. Wojciech Sadłoń "można zauważyć, że ludzie są coraz mniej otwarci na sferę duchową". W jego ocenie jednak "niemal wszyscy Polacy czują się związani z katolicyzmem, co ukazuje względną stabilność trendów z ostatnich pięciu lat".
Proboszcz parafii Św. Jana Bosko w Szczecinie ks. Mariusz Wencławek zwracał uwagę, że wbrew malejącej liczbie uczestników Mszy, w jego parafii wzrasta liczba udzielanych sakramentów.
Socjolog religii z Uniwersytetu Szczecińskiego dr Anna Królikowska wskazywała, że księżą powinni zmienić swoje nastawienie i zachęcać wiernych do udziału w mszach, zamiast zmuszać ich do tego. Mogą to robić na przykład rozwijając w parafiach wspólnoty zrz
Socjolog dr Anna Królikowska uważa, że jednym z czynników zniechęcających Polaków do Kościoła jest polityka.

Zobacz także

2018-01-21, godz. 08:40 Jaką drogą podąża UE? Abp: O jej przyszłości rozstrzygną najbliższe lata Mówimy o zupełnie innej zasadzie współpracy międzynarodowej w ramach Unii Europejskiej dziś niż ta, o której mówili twórcy Unii - uważa arcybiskup Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński w wywiadzie dla audycji katolickiej… » więcej 2018-01-19, godz. 12:40 Ekumeniczne spotkanie w Trzebiatowie Spotkanie Czterech Świec, czyli wspólny wieczór przedstawicieli największych Kościołów chrześcijańskich rozpocznie się w piątek o 17 w Trzebiatowie. » więcej 2018-01-18, godz. 13:08 Dzieci uczą się piec ciasto i pizzę, a wolontariusze poznają polski język Wolontariusze z Węgier, Włoch i Niemiec pomagają w placówkach Caritas w Szczecinie. W ramach programu Erasmus Plus bawią się z dziećmi i opiekują się nimi w świetlicach środowiskowych, uczestniczą też w różnych akcjach Caritas… » więcej 2018-01-18, godz. 08:15 Chrześcijanie modlą się o jedność Rozpoczyna się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Do 25 stycznia, a w niektórych miastach nawet dłużej, z tej okazji odbywać się będą nabożeństwa, spotkania, wykłady i koncerty. Również w Szczecinie. » więcej 2018-01-13, godz. 16:47 Pomoc dla dzieci w Kenii, piórnik jest tu pretekstem Już ponad 2 tysiące piórników zebrali uczniowie i inni darczyńcy - z całego województwa zachodniopomorskiego - dla dzieci ze szkoły w Kipsing w środkowej Kenii. » więcej 2018-01-06, godz. 22:36 Piękne kolędy i muzyczne gwiazdy. Betlejem w Szczecinie [ZDJĘCIA] Natalia Kukulska, Mietek Szcześniak i Kasia Moś wystąpili podczas koncertu "Betlejem w Szczecinie", który w sobotę wieczorem odbył się w hali Netto Arena. » więcej 2018-01-06, godz. 14:02 "Wszyscy jesteśmy królami". Orszak na ulicach Szczecina [WIDEO, ZDJĘCIA] Tysiące szczecinian na ulicach miasta: konie, kareta, śpiewy, tańce i kolorowe kostiumy - to nie karnawał w Rio, tylko Orszak Trzech Króli, który przeszedł ulicami Szczecina. » więcej 2018-01-06, godz. 12:35 Obcokrajowcy modlili się w różnych językach w szczecińskiej katedrze [WIDEO, ZDJĘCIA] Msza święta w intencji cudzoziemców przebywających w naszym województwie, jak co roku, została odprawiona w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej. » więcej 2018-01-06, godz. 08:50 Chrześcijanie wschodni oczekują Bożego Narodzenia Kościoły wschodnie katolickie i prawosławne obchodzą 6 stycznia Wigilię Bożego Narodzenia. To też 24 grudnia, ale według kalendarza juliańskiego. » więcej
126127128129130131132