Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Taras widokowy na wieży szczecińskiej katedry powinien być otwarty najpóźniej do końca sierpnia. Z punktu położonego 56 metrów nad ziemią będzie można zobaczyć panoramę miasta, a nawet obszar położony do 100 kilometrów od Szczecina.
Na tarasie będą szerokie na 6 metrów okna, znajdujące się po czterech stronach wieży, a z każdej strony będzie ustawiona luneta. Do punktu widokowego będą prowadzić dwie windy. Jedna zawiezie turystów na wysokość 25 metrów. W planach jest utworzenie tam m.in. kawiarenki lub sklepu z pamiątkami. Druga winda pojedzie do punktu widokowego, który będzie na wysokości 56 metrów. Ponad tarasem znajduje się już tylko konstrukcja, na której osadzona jest 32-metrowa iglica. W sumie jej szczyt sięga 110 metra. Iglica jest zakończona krzyżem, pod którym umieszczono specjalną kulę, a w niej - jak mówi proboszcz bazyliki archikatedralnej ks. Jan Kazieczko - "pamiątki związane z naszymi czasami, gazety informujące o remoncie katedry, współczesne banknoty, pismo prezydenta, wojewody, dekret odbudowy wieży". W niedzielę w południe zostaną poświęcone nowe organy, które mają 66 głosów. Piszczałki sięgają 10 metrów wysokości. - Trwa intonacja, czyli dobieranie barwy do poszczególnych głosów, aby wszystko tworzyło jedną całość - mówi Jarosław Jankowiak, kierownik zakładów organowych pracujący przy montażu w szczecińskiej katedrze. Zimą w bazylice uruchomiono też ogrzewanie podłogowe. Jest to tzw. skojarzone ogrzewanie, które ma 3 źródła ciepła i jest bardzo ekonomiczne, ponieważ wykorzystuje m.in. energię słoneczną. Na podłodze katedry są obecnie układane ceramiczne płytki, a prezbiterium będzie wyłożone granitem. Poważna inwestycja w jednym z największych zabytków Szczecina to koszt 12 mln złotych, który w znacznej części stanowią środki z Unii Europejskiej. Na część prac parafia wzięła jednak kredyt. Jak mówi ks. Jan Kazieczko największy problem obecnie to 22-procentowy VAT. - To nie jest moja prywatna inwestycja, to zostaje dla przyszłych pokoleń. Skierowaliśmy pisma uzasadniające z poparciem arcybiskupa i prezydenta Szczecina do ministra skarbu i ministra finansów. Jeśli VAT zostanie obniżony do 7 procent, problem będzie rozwiązany - wyjaśnia. Wszyscy, którzy chcą wesprzeć remont szczecińskiej katedry mogą to zrobić przez Stowarzyszenie "Katedra". Więcej informacji na stronie www.katedra.szczecin.pl. Zobacz galerię zdjęć.

Zobacz także

2018-04-01, godz. 08:11 Dziś Wielkanoc. Najważniejsze święto chrześcijan Katolicy rozpoczynają obchody świąt wielkanocnych mszą świętą rezurekcyjną odprawianą w niedzielę o świcie. W niektórych kościołach rzymskokatolickich procesja rezurekcyjna była połączona z Wigilią Paschalną i odbyła się… » więcej 2018-03-31, godz. 18:24 Wyjątkowa liturgia w szczecińskiej katedrze Pięć dorosłych osób przyjmie w sobotę chrzest, komunię i bierzmowanie podczas Wigilii Paschalnej w szczecińskiej katedrze. Wcześniej przygotowywali się w ośrodku katechumenalnym, który prowadzą przy katedrze siostry jadwiżanki… » więcej 2018-03-31, godz. 17:43 "To polska tradycja". Groby Pańskie w szczecińskich kościołach [ZDJĘCIA] We wszystkich kościołach Szczecina powstały Groby Pańskie. Odsłonięto je w Wielki Piątek. » więcej 2018-03-31, godz. 13:55 Wielka Sobota. Czas ciszy i oczekiwania Wielka Sobota to dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie. W kościołach trwa święcenie pokarmów na wielkanocny stół. Wieczorem po zachodzie słońca rozpocznie się najważniejsza część Triduum - Wigilia Paschalna. Na początku odbędzie… » więcej 2018-03-31, godz. 07:15 Dziś Wielka Sobota. W kościołach święcimy pokarmy W Wielką Sobotę przychodzimy do kościołów, w których kapłani błogosławią pokarmy przeznaczone na świąteczny stół. Święcenia odbywają się od rana we wszystkich kościołach. O godzinie 10 w Bazylice Archikatedralnej Caritas… » więcej 2018-03-30, godz. 07:43 Wielki Piątek. "Kościół milczy" Dziś Wielki Piątek, w którym chrześcijanie upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. W czasie nabożeństwa w kościele czyta się ewangelię opisującą mękę i śmierć Jezusa. » więcej 2018-03-30, godz. 06:14 Noc Konfesjonałów "daje poczucie bezpieczeństwa" [ZDJĘCIA] W blisko 240 kościołach w całej Polsce, w tym kilku w samym Szczecinie odbywały się spowiedzi co najmniej do północy. Były też takie, w których księża spowiadali do 6 rano. » więcej 2018-03-29, godz. 08:36 Nocna spowiedź bez (większych) kolejek Ponad 200 kościołów w całej Polsce, również w Zachodniopomorskiem, bierze udział w Nocy Konfesjonałów. Warunkiem uczestnictwa jest zorganizowanie spowiedzi w Wielkim Tygodniu trwającej przynajmniej do północy. » więcej 2018-03-29, godz. 07:10 Najważniejszy czas dla chrześcijan Rozpoczyna się najważniejszy okres w roku dla chrześcijan. Chrześcijanie zachodni wchodzą w Triduum Paschalne. To trzy święte dni, które są pamiątką Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. » więcej 2018-03-26, godz. 06:44 Pożegnają Dzieci Utracone Pierwszy uroczysty pogrzeb Dzieci Utraconych odbędzie się w poniedziałek w Szczecinie. Uroczystość przy nowo powstałym grobowcu na Cmentarzu Zachodnim przy ulicy Bronowickiej rozpocznie się o godzinie 14. Będzie jej przewodniczył… » więcej
117118119120121122123