Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Pasterką zainauguruje działalność nowy kościół na szczecińskim Warszewie. Rozpoczęły się już prace wykończeniowe świątyni.
Na centralnej ścianie - za prezbiterium - powstaje pierwsze malowidło przedstawiające Jezusa oraz św. Piotra i Pawła.

- Ta scena była przedstawiona w Bazylice św. Piotra od czasów konstantyńskich do czasu budowy nowej bazyliki pod koniec XVI wieku. Była tam mozaika, która ten temat przedstawiała. Zatem patrząc w tej chwili na główną scenę naszego kościoła możemy sobie wyobrazić, że ten temat był w absydzie Bazyliki św. Piotra w Watykanie, a my to przenosimy w nasze warunki - mówi ks. Andrzej Krzystek.

Kolejne malowidła na ścianach będą przedstawiały sceny z życia św. Piotra, czyli pierwszego biskupa Rzymu. Natomiast patronem kościoła będzie, papież Polak św. Jan Paweł II.

- Kościół jest zbudowany na fundamencie apostołów, dlatego postać Jana Pawła II pojawi się w formie rzeźby, drzwi z brązu i scen związanych z obecnością papieża w Szczecinie - dodaje ks. Krzystek.

Nowy kościół, który powstaje na Warszewie składa się z dwóch części: centralnej - ośmiobocznej i wejściowej - trójnawowej. Decyzja o jego budowie zapadła sześć lat temu. Powodem budowy był - niemieszczący wszystkich wiernych - kościół św. Antoniego z Padwy przy ul. Szczecińskiej.

Malowidła wykonuje Jarosław Wiszenko, który również rozpisał polichromie w szczecińskiej cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy.
- Ta scena była przedstawiona w Bazylice św. Piotra od czasów konstantyńskich do czasu budowy nowej bazyliki pod koniec XVI wieku. Była tam mozaika, która ten temat przedstawiała. Zatem patrząc w tej chwili na główną scenę naszego kościoła możemy sobie wy
- Kościół jest zbudowany na fundamencie apostołów, dlatego postać Jana Pawła II pojawi się w formie rzeźby, drzwi z brązu i scen związanych z obecnością papieża w Szczecinie - dodaje ks. Krzystek.
Nowy kościół, który powstaje na Warszewie składa się z dwóch części: centralnej - ośmiobocznej i wejściowej - trójnawowej. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Nowy kościół, który powstaje na Warszewie składa się z dwóch części: centralnej - ośmiobocznej i wejściowej - trójnawowej. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Zobacz także

2021-04-04, godz. 08:39 "Chcemy radować się tym, że jest coś więcej niż śmierć" [WIDEO, ZDJĘCIA] Msza św. rezurekcyjna zwiastująca Zmartwychwstanie Chrystusa to mocno zakorzeniona polska tradycja. Z samego rana towarzyszy jej procesja rezurekcyjna, która w tym roku z uwagi na epidemię, nie odbywa się w tradycyjnej formie. » więcej 2021-04-03, godz. 24:00 Jezus zmartwychwstał! [WIDEO, ZDJĘCIA] "Jezus zmartwychwstał" - to wiadomość jaką obwieściły w Szczecinie dzwony katedry. To właśnie w tej świątyni sprawowana była liturgia Wigilii Paschalnej. » więcej 2021-04-03, godz. 17:32 Chrzest dorosłych podczas liturgii Wigilii Paschalnej Siedmioro dorosłych przyjmie Chrzest, Bierzmowanie i pierwszy raz Komunię Świętą w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie, podczas liturgii Wigilii Paschalnej. » więcej 2021-04-03, godz. 11:24 Święconki Jakubowe trafiły do najbardziej potrzebujących Świąteczna pomoc Caritas dla najbardziej potrzebujących. W szczecińskiej katedrze bezdomni otrzymają Święconkę Jakubową. Początek o godzinie 10. » więcej 2021-04-03, godz. 10:11 Dzień oczekiwania na najwazniejsze święto chrzescijaństwa Wielka Sobota to trzeci dzień Triduum Paschalnego, czas ciszy i oczekiwania. Dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie, a wierni wyczekują na najważniejsze wydarzenie w dziejach chrześcijaństwa - Zmartwychwstanie. » więcej 2021-04-03, godz. 09:06 Święcenie pokarmów przed świętem Wielkiej Nocy Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów. Początki tego obrzędu sięgają VIII wieku, a w Polsce czternastego stulecia. » więcej 2021-04-03, godz. 08:38 Jedenasta Noc Konfesjonałów w Szczecinie [ZDJĘCIA] Mimo pandemii, w tym roku odbyła się Noc Konfesjonałów. Cała minioną noc kapłani czekali na wiernych, między innymi w szczecińskiej katedrze. » więcej 2021-04-02, godz. 13:23 Symbolika Wielkiego Piątku W Wielki Piątek katolicy upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. To czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. » więcej 2021-04-02, godz. 10:10 Jerozolima - procesja w pandemii Ulicami Starego Miasta w Jerozolimie przejdzie wielkopiątkowa Droga Krzyżowa. Uroczysta procesja będzie jednak inna niż co roku, głównie ze względu na pandemię. Nie wezmą w niej udział turyści z zagranicy, a jedynie miejscowi c… » więcej 2021-04-02, godz. 10:05 Adoracja krzyża w trybie obostrzeń Wielki Piątek to dzień, kiedy nie ma mszy świętej. W godzinie śmierci Chrystusa o 15-tej w kościołach odbywa się Droga Krzyżowa z zachowaniem obostrzeń epidemicznych, czyli 1 wierny na 20 m2 przy zachowaniu odległości min. 1,5… » więcej
62636465666768