Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Pasterką zainauguruje działalność nowy kościół na szczecińskim Warszewie. Rozpoczęły się już prace wykończeniowe świątyni.
Na centralnej ścianie - za prezbiterium - powstaje pierwsze malowidło przedstawiające Jezusa oraz św. Piotra i Pawła.

- Ta scena była przedstawiona w Bazylice św. Piotra od czasów konstantyńskich do czasu budowy nowej bazyliki pod koniec XVI wieku. Była tam mozaika, która ten temat przedstawiała. Zatem patrząc w tej chwili na główną scenę naszego kościoła możemy sobie wyobrazić, że ten temat był w absydzie Bazyliki św. Piotra w Watykanie, a my to przenosimy w nasze warunki - mówi ks. Andrzej Krzystek.

Kolejne malowidła na ścianach będą przedstawiały sceny z życia św. Piotra, czyli pierwszego biskupa Rzymu. Natomiast patronem kościoła będzie, papież Polak św. Jan Paweł II.

- Kościół jest zbudowany na fundamencie apostołów, dlatego postać Jana Pawła II pojawi się w formie rzeźby, drzwi z brązu i scen związanych z obecnością papieża w Szczecinie - dodaje ks. Krzystek.

Nowy kościół, który powstaje na Warszewie składa się z dwóch części: centralnej - ośmiobocznej i wejściowej - trójnawowej. Decyzja o jego budowie zapadła sześć lat temu. Powodem budowy był - niemieszczący wszystkich wiernych - kościół św. Antoniego z Padwy przy ul. Szczecińskiej.

Malowidła wykonuje Jarosław Wiszenko, który również rozpisał polichromie w szczecińskiej cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy.
- Ta scena była przedstawiona w Bazylice św. Piotra od czasów konstantyńskich do czasu budowy nowej bazyliki pod koniec XVI wieku. Była tam mozaika, która ten temat przedstawiała. Zatem patrząc w tej chwili na główną scenę naszego kościoła możemy sobie wy
- Kościół jest zbudowany na fundamencie apostołów, dlatego postać Jana Pawła II pojawi się w formie rzeźby, drzwi z brązu i scen związanych z obecnością papieża w Szczecinie - dodaje ks. Krzystek.
Nowy kościół, który powstaje na Warszewie składa się z dwóch części: centralnej - ośmiobocznej i wejściowej - trójnawowej. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Nowy kościół, który powstaje na Warszewie składa się z dwóch części: centralnej - ośmiobocznej i wejściowej - trójnawowej. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Zobacz także

2021-03-28, godz. 09:30 Rekolekcje wielkopostne "Na progu Paschy" To może być jedna z ostatnich szans na duchowe przygotowanie do Świąt Wielkanocnych. Rekolekcje wielkopostne "Na progu Paschy" rozpoczną się w niedzielę w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła. » więcej 2021-03-28, godz. 08:31 Niedziela Palmowa, czyli zapowiedź zmartwychwstania Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień w Kościele Katolickim. Nazywana jest też Niedzielą Męki Pańskiej i otwiera Wielki Tydzień, którego zwieńczeniem będą trzy święte dni symbolizujące mękę, śmierć i zmartwychwstanie… » więcej 2021-03-28, godz. 08:06 Wielkanoc w czasie pandemii. Obostrzenia m.in. w kościołach Święta Wielkanocne to dla katolików najważniejszy moment w roku - przyznał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki. » więcej 2021-03-27, godz. 07:51 Ekstremalna Droga Krzyżowa, czyli Rewolucja pięknych ludzi [WIDEO, ZDJĘCIA] Blisko 40 kilometrów nocą, piechotą w ciszy, modlitwie i skupieniu. Już po raz kolejny odbyła się Ekstremalna Droga Krzyżowa. » więcej 2021-03-26, godz. 13:26 W Szczecinie ruszy cykl spotkań dot. relacji polsko-niemieckich "Kolokwia Ottonianum" - tak ma się nazywać cykl spotkań, poświęconych relacjom polsko-niemieckim, które będą odbywać się w Szczecinie. » więcej 2021-03-25, godz. 14:17 Msza św. za życie w kościele nad Odrą 25 marca w Kościele Katolickim uroczystość Zwiastowania Pańskiego, która jest obchodzona jako Dzień Świętości Życia. W Szczecinie odbędzie się msza św. bez prądu u księży pallotynów nad Odrą. » więcej 2021-03-25, godz. 11:49 Ekstremalne wyzwanie. Zapisy trwają Do ostatnich chwil trwają zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Uczestnicy w piątek wieczorem przejdą ponad 40 km na kilkunastu trasach na terenie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2021-03-23, godz. 16:58 Nie będzie nabożeństwa Drogi Krzyżowej w Koloseum W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, z powodu pandemii nabożeństwo Drogi Krzyżowej nie odbędzie się w Koloseum, a przed bazyliką św. Piotra z udziałem niewielkiej liczby wiernych. » więcej 2021-03-22, godz. 12:38 Jubileusz Okna Życia. "To jest wielka wartość" Dziewięć dziewczynek udało się uratować, dzięki szczecińskiemu Oknu Życia. Otwarto je - w Dniu Papieskim - 16 października 2009 roku w parafii Świętej Rodziny przy ulicy Królowej Korony Polskiej. » więcej 2021-03-21, godz. 16:07 Papież piętnuje mafie Papież Franciszek napiętnował organizacje mafijne, które wzbogacają się wykorzystując pandemię. Południowa modlitwa Anioł Pański bez udziału wiernych była transmitowana z papieskiej biblioteki. » więcej
64656667686970