Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Pasterką zainauguruje działalność nowy kościół na szczecińskim Warszewie. Rozpoczęły się już prace wykończeniowe świątyni.
Na centralnej ścianie - za prezbiterium - powstaje pierwsze malowidło przedstawiające Jezusa oraz św. Piotra i Pawła.

- Ta scena była przedstawiona w Bazylice św. Piotra od czasów konstantyńskich do czasu budowy nowej bazyliki pod koniec XVI wieku. Była tam mozaika, która ten temat przedstawiała. Zatem patrząc w tej chwili na główną scenę naszego kościoła możemy sobie wyobrazić, że ten temat był w absydzie Bazyliki św. Piotra w Watykanie, a my to przenosimy w nasze warunki - mówi ks. Andrzej Krzystek.

Kolejne malowidła na ścianach będą przedstawiały sceny z życia św. Piotra, czyli pierwszego biskupa Rzymu. Natomiast patronem kościoła będzie, papież Polak św. Jan Paweł II.

- Kościół jest zbudowany na fundamencie apostołów, dlatego postać Jana Pawła II pojawi się w formie rzeźby, drzwi z brązu i scen związanych z obecnością papieża w Szczecinie - dodaje ks. Krzystek.

Nowy kościół, który powstaje na Warszewie składa się z dwóch części: centralnej - ośmiobocznej i wejściowej - trójnawowej. Decyzja o jego budowie zapadła sześć lat temu. Powodem budowy był - niemieszczący wszystkich wiernych - kościół św. Antoniego z Padwy przy ul. Szczecińskiej.

Malowidła wykonuje Jarosław Wiszenko, który również rozpisał polichromie w szczecińskiej cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy.
- Ta scena była przedstawiona w Bazylice św. Piotra od czasów konstantyńskich do czasu budowy nowej bazyliki pod koniec XVI wieku. Była tam mozaika, która ten temat przedstawiała. Zatem patrząc w tej chwili na główną scenę naszego kościoła możemy sobie wy
- Kościół jest zbudowany na fundamencie apostołów, dlatego postać Jana Pawła II pojawi się w formie rzeźby, drzwi z brązu i scen związanych z obecnością papieża w Szczecinie - dodaje ks. Krzystek.
Nowy kościół, który powstaje na Warszewie składa się z dwóch części: centralnej - ośmiobocznej i wejściowej - trójnawowej. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Nowy kościół, który powstaje na Warszewie składa się z dwóch części: centralnej - ośmiobocznej i wejściowej - trójnawowej. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Zobacz także

2020-04-12, godz. 13:55 Jerozolima: Wielkanoc w Bożym Grobie Jedynie kilku franciszkanów wzięło udział w porannej, wielkanocnej mszy w najważniejszym dla katolików kościele na świecie - Bazylice Bożego Grobu w Jerozolimie. » więcej 2020-04-12, godz. 11:16 Niedziela Wielkanocna. Transmisja mszy świętej na antenie Radia Szczecin Radio Szczecin przeprowadzi bezpośrednią transmisję z Bazyliki Archikatedralnej w Szczecinie. W Wielkanoc, w samo południe, będziemy transmitować mszę świętą. » więcej 2020-04-12, godz. 08:50 Dziś katolicy świętują Wielkanoc W niedzielę katolicy obchodzą Wielkanoc. W części parafii rzymskokatolickich procesja rezurekcyjna jest zwykle połączona z Wigilią Paschalną i odbywa się w sobotnią noc. » więcej 2020-04-12, godz. 08:01 Arcybiskup Andrzej Dzięga składa życzenia Wielkanocne [WIDEO] Dziś najważniejsze święto dla chrześcijan. Życzenia z okazji Wielkanocy składa metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga. » więcej 2020-04-11, godz. 20:31 Orędzie wielkanocne arcybiskupa Stanisława Gądeckiego Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki w orędziu wielkanocnym powiedział, że "Chrystus zmartwychwstał i my razem z nim zmartwychwstaniemy". » więcej 2020-04-11, godz. 12:13 Święcenia pokarmów i wielkanocne życzenia od księdza arcybiskupa Kościół katolicki obchodzi Wielką Sobotę. To dzień ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Jezusa. Wielka Sobota to trzeci, ostatni dzień i centralny punkt Triduum Paschalnego. » więcej 2020-04-11, godz. 10:23 Droga Krzyżowa w Watykanie Papież Franciszek przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej, które z powodu pandemii koronawirusa nie odbyło się w Koloseum, a na pustym placu Świętego Piotra. Procesja z krzyżem wiodła od obelisku do schodów przed wejściem do… » więcej 2020-04-11, godz. 09:06 Wielka Sobota, dzień oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa W tym roku, z uwagi na epidemię koronawirusa, w kościołach zabraknie tradycyjnego święcenia pokarmów na wielkanocny stół, a wierni nie będą mogli odwiedzać grobu Jezusa. Wieczorem rozpocznie się Wigilia Paschalna. » więcej 2020-04-10, godz. 07:02 Wielki Piątek, czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa 10 kwietnia przypada w tym roku Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego. Dla chrześcijan to czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. » więcej 2020-04-09, godz. 06:35 Wielki Czwartek, czyli pamiątka ustanowienia kapłaństwa i eucharystii W Kościele Katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne. To trzy święte dni, które symbolizują Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. » więcej
80818283848586