Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

W Kościele Rzymskokatolickim Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia kapłaństwa i eucharystii, czyli komunii świętej. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
W Kościele Rzymskokatolickim Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia kapłaństwa i eucharystii, czyli komunii świętej. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
W Kościele Katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne. To trzy święte dni, które symbolizują Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa.
Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia Kapłaństwa i Eucharystii, czyli Komunii Świętej.

Liturgia, którą kapłani będą odprawiać wieczorem w parafiach jest pamiątką ostatniej wieczerzy Chrystusa.

- Zasiadając między apostołami wypowiada znamienne słowa, łamiąc chleb mówi: Bierzcie i jedzcie. To jest moje ciało", podając im wino mówi: "Bierzcie i pijcie, to jest moja krew". "To czyńcie na moją pamiątkę". Niesamowity moment uczynienia apostołów kapłanami. Moment, w którym przekazuje nam najpiękniejszy dar eucharystii, którą możemy później sprawować codziennie - mówi ks. Adam Krzykała, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ładzinie, koło Wolina.

Ze względu na zaostrzenia związane z epidemią koronawirusa nie będzie obrzędu obmycia nóg 12 mężczyznom, który jest pamiątką obmycia nóg 12 apostołom przez Jezusa w Wieczerniku. W mszy również, poza służbą liturgiczną, która jest sprawowana przy ołtarzu, w kościele może być maksymalnie pięć osób.

W Bazylice Archikatedralnej liturgia Wielkiego Czwartku rozpocznie się o godz. 19.15 Transmisja na stronie internetowej.

Wcześniej - o godz. 10 - w katedrze metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga odprawi Mszę Krzyżma Świętego, na której poświęci oleje używane przez cały rok m.in. w sakramencie bierzmowania czy namaszczenia chorych. Kapłani odnowią wtedy też swoje przyrzeczenia.
Liturgia, którą kapłani będą odprawiać wieczorem w parafiach jest pamiątką ostatniej wieczerzy Chrystusa.

Zobacz także

2020-05-31, godz. 08:12 Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy czas Wielkanocy W niedzielę w Kościele Rzymskokatolickim uroczystość Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki czy Pięćdziesiątnica. Miało bowiem miejsce pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu Chrystusa. Jest to też moment rozpoczęcia… » więcej 2020-05-24, godz. 14:34 Papież: jesteśmy wezwani, by być świadkami Chrystusa Papież powiedział, że wszyscy jesteśmy wezwani, by być świadkami Chrystusa. W Dniu Wniebowstąpienia Pańskiego Franciszek zmówił południową modlitwę do Królowej Niebios, transmitowaną w streamingu z papieskiej biblioteki w Pałacu… » więcej 2020-05-23, godz. 13:23 Kilka tysięcy paczek dla seniorów i chorych W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej rozpoczyna się akcja pomocy żywnościowej organizowana przez Caritas. W paczkach będą produkty o długim terminie ważności. » więcej 2020-05-20, godz. 12:25 Papież: św. Jan Paweł II był pasterzem wielkiej wiary Papież Franciszek powiedział, że święty Jan Paweł II był pasterzem wielkiej wiary, który powierzał Bogu Kościół i całą ludzkość. » więcej 2020-05-20, godz. 09:54 Francuscy wierni z obawami czekają na wspólne nabożeństwa Francuska Rada Państwa nakazała rządowi zniesienie zakazu zgromadzeń w miejscach kultu. To gest wobec katolików, muzułmanów i wyznawców judaizmu, którzy obchodzą pod koniec maja swoje święta. » więcej 2020-05-18, godz. 20:14 "Jan Paweł II był ziarnem rzuconym w dzieje Polski, Kościoła i świata" Był ziarnem dziejów Polski i świata - powiedział o św. Janie Pawle II w setną rocznicę jego urodzin metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga. » więcej 2020-05-18, godz. 17:45 Premier: Jan Paweł II zmienił historię świata Premier Mateusz Morawiecki przypomniał o wpływie, jaki Jan Paweł II wywarł na losy świata. » więcej 2020-05-18, godz. 16:10 Para prezydencka oddała hołd Janowi Pawłowi II [ZDJĘCIE] W setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły Andrzej Duda razem z małżonką Agatą Kornhauser - Dudą odwiedził Wadowice. » więcej 2020-05-18, godz. 08:59 Hymn, który pomógł zbudować kościół To pierwszy kościół, którego patronem został Jan Paweł II zaraz po tym, gdy ogłoszono go błogosławionym. Konsekracja świątyni w Śniatowie odbyła się dwa tygodnie po beatyfikacji papieża Polaka w 2011 roku. Jej budowa była możliwa… » więcej 2020-05-18, godz. 07:42 Był jedną z najbardziej znaczących osobowości XX wieku. Urodziny św. Jana Pawła II W poniedziałek obchodzimy setną rocznicę urodzin świętego papieża Polaka. » więcej
1234567