Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
W tym roku, z uwagi na epidemię koronawirusa, w kościołach zabraknie tradycyjnego święcenia pokarmów na wielkanocny stół, a wierni nie będą mogli odwiedzać grobu Jezusa. Wieczorem rozpocznie się Wigilia Paschalna.
To najważniejsza część Triduum. Na początku odbędzie się liturgia światła i poświęcenie ognia. Paschał wniesiony do kościoła symbolizuje Jezusa Chrystusa - mówi ks. Adam Krzykała, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ładzinie, koło Wolina.

- Święcony na początku jest Paschał, jako symbol nowego ognia, zmartwychwstania, odrodzenia. Poświęcenie wody, w naturalny sposób ten wieczór będzie nam się kojarzył z odrodzeniem, ze zgładzeniem grzechów, a więc także i z chrztem. Tej nocy chrzczono dorosłych - mówi ks. Krzykała.

W bogatej w teksty liturgii słowa wierni usłyszą czytania, które obrazują całą historię zbawienia.

- Czytamy historię zbawienia by przypomnieć sobie, skąd tak naprawdę jesteśmy, ku czemu to wszystko zmierza. Dlatego czytane są księgi historyczne, o Izraelu. By później przejść do nowego przymierza, a więc do Nowego Testamentu. By nawet rozpoznać w tych czytaniach tę najpiękniejszą treść, że i poganie dostąpić mogą zbawienia przez śmierć i zmartwychwstanie Jezusa - mówi proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ładzinie, koło Wolina.

Obchody Wigilii Paschalnej rozpoczynają się w noc poprzedzającą Niedzielę Zmartwychwstania. Liturgia w szczecińskiej katedrze rozpocznie się o godzinie 21. Przewodniczyć jej będzie metropolita szczecińsko-kamieński, arcybiskup Andrzej Dzięga. Transmisja na stronie katedra.szczecin.pl.
Na początku odbędzie się liturgia światła i poświęcenie ognia. Paschał wniesiony do kościoła symbolizuje Jezusa Chrystusa - mówi ks. Adam Krzykała, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ładzinie, koło Wolina.
W bogatej w teksty liturgii słowa wierni usłyszą czytania, które obrazują całą historię zbawienia.

Zobacz także

2019-11-15, godz. 14:16 Bezcenny dar dla bezdomnych [ZDJĘCIA] Ponad 70 kurtek z doczepianym śpiworem przekazał Caritas służbom i organizacjom pomagającym bezdomnym w Szczecinie. » więcej 2019-11-15, godz. 08:00 Schroniska otrzymają kurtkośpiwory dla bezdomnych Kilkadziesiąt kurtkośpiworów trafi w piątek do organizacji, które na co dzień pracują wśród bezdomnych na ulicy. » więcej 2019-11-11, godz. 13:19 Msza za ojczyznę w szczecińskiej katedrze [ZDJĘCIA] Podczas tej mszy świętej chcemy dziękować Bogu za Polskę - powiedział, podczas uroczystej eucharystii z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości, ks. arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. » więcej 2019-11-11, godz. 12:16 Warszawa: Msza Święta w intencji ojczyzny W Świątyni Opatrzności Bożej zakończyła się uroczysta msza święta za ojczyznę, w której uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwa w tym prezydent oraz marszałkowie Sejmu i Senatu. » więcej 2019-11-11, godz. 12:06 "Z modlitwy i wielkiego zmagania kształtowała się wolna Polska" Przywołujemy wydarzenie sprzed ponad stu lat, kiedy przez wiele miesięcy ogromna modlitwa narodu i wiele działań ludzi mądrych, wiele zmagań militarnych łączyło się w piękny wynik 11 listopada, gdy w świat poszła informacja, że… » więcej 2019-11-10, godz. 13:57 Papież wzywa do pojednania w Sudanie Południowym i Boliwii Papież wezwał strony społecznego i politycznego konfliktu w Sudanie Południowym do dialogu, który położy kres cierpieniom ludności. Franciszek spotkał się z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański na placu św. Piotra. » więcej 2019-11-05, godz. 13:01 Oddają kieszonkowe, by pomóc dzieciom w Afryce Mieli pomóc jednemu dziecku, pomogą przynajmniej czwórce. Chodzi o uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Szczecinie, którzy wzięli udział w projekcie adopcji na odległość. » więcej 2019-11-02, godz. 19:32 Papież: chrześcijanie są prześladowani bardziej niż w pierwszych wiekach Papież w Dzień Zaduszny odprawił mszę św. w katakumbach św. Pryscylii przy starożytnej Via Salaria. W homilii zwrócił uwagę, że również dziś chrześcijanie są prześladowani jak pierwsi wyznawcy Chrystusa. » więcej 2019-11-02, godz. 09:18 W tych dniach można bardzo pomóc zmarłym Pierwsze dni listopada to szczególny czas i okazja dla wierzących, by ofiarować odpust zupełny za zmarłych. To darowanie kar dla dusz cierpiących w czyśćcu. » więcej 2019-11-02, godz. 08:31 "Zaduszki to zaproszenie do modlitwy za zmarłych" Kościół Rzymskokatolicki obchodzi 2. listopada Dzień Zaduszny, czyli czas modlitwy za zmarłych przebywających w czyśćcu. Polacy odwiedzają groby bliskich zmarłych. » więcej
93949596979899