Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
W tym roku, z uwagi na epidemię koronawirusa, w kościołach zabraknie tradycyjnego święcenia pokarmów na wielkanocny stół, a wierni nie będą mogli odwiedzać grobu Jezusa. Wieczorem rozpocznie się Wigilia Paschalna.
To najważniejsza część Triduum. Na początku odbędzie się liturgia światła i poświęcenie ognia. Paschał wniesiony do kościoła symbolizuje Jezusa Chrystusa - mówi ks. Adam Krzykała, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ładzinie, koło Wolina.

- Święcony na początku jest Paschał, jako symbol nowego ognia, zmartwychwstania, odrodzenia. Poświęcenie wody, w naturalny sposób ten wieczór będzie nam się kojarzył z odrodzeniem, ze zgładzeniem grzechów, a więc także i z chrztem. Tej nocy chrzczono dorosłych - mówi ks. Krzykała.

W bogatej w teksty liturgii słowa wierni usłyszą czytania, które obrazują całą historię zbawienia.

- Czytamy historię zbawienia by przypomnieć sobie, skąd tak naprawdę jesteśmy, ku czemu to wszystko zmierza. Dlatego czytane są księgi historyczne, o Izraelu. By później przejść do nowego przymierza, a więc do Nowego Testamentu. By nawet rozpoznać w tych czytaniach tę najpiękniejszą treść, że i poganie dostąpić mogą zbawienia przez śmierć i zmartwychwstanie Jezusa - mówi proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ładzinie, koło Wolina.

Obchody Wigilii Paschalnej rozpoczynają się w noc poprzedzającą Niedzielę Zmartwychwstania. Liturgia w szczecińskiej katedrze rozpocznie się o godzinie 21. Przewodniczyć jej będzie metropolita szczecińsko-kamieński, arcybiskup Andrzej Dzięga. Transmisja na stronie katedra.szczecin.pl.
Na początku odbędzie się liturgia światła i poświęcenie ognia. Paschał wniesiony do kościoła symbolizuje Jezusa Chrystusa - mówi ks. Adam Krzykała, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ładzinie, koło Wolina.
W bogatej w teksty liturgii słowa wierni usłyszą czytania, które obrazują całą historię zbawienia.

Zobacz także

2020-04-28, godz. 11:52 Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia przełożona Z powodu pandemii koronawirusa beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego, która miała odbyć się w Warszawie 7 czerwca, została zawieszona. » więcej 2020-04-27, godz. 08:47 Wymiar spowiedzi ten sam, ale forma już inna... [WIDEO, ZDJĘCIA] Parafia w centrum Szczecina zorganizowała bezpieczną spowiedź. W dobie epidemii koronawirusa taką możliwość daje Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. » więcej 2020-04-26, godz. 18:31 Tegoroczny "Marsz dla Życia" odbył się w... internecie Woła do nieba z całej ziemi jęk dzieci nienarodzonych, a zabijanych - mówił abp Andrzej Dzięga, podczas Szczecińskiego 'Marszu Dla Życia', który tym razem, w nietypowej formie, odbył się w internecie. » więcej 2020-04-26, godz. 16:00 Pierwsza niedziela z większym limitem wiernych w kościołach [WIDEO, ZDJĘCIA] Od niedzieli, w trakcie mszy świętych, przebywać może jedna osoba na 15m2 powierzchni świątyni. Do Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie wejść może 60 osób. » więcej 2020-04-26, godz. 08:23 Szczeciński Marsz dla Życia nie na ulicach, ale w sieci W tym roku Szczeciński Marsz dla Życia został odwołany w tradycyjnej formie, ale organizatorzy zapraszają w niedzielę do sieci. Największa manifestacja w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci odbędzie się w interneci… » więcej 2020-04-20, godz. 08:49 Kościoły będą pełniejsze Od poniedziałku w kościołach w mszach świętych może uczestniczyć więcej osób. Do tej pory w związku z epidemią koronawirusa w nabożeństwie nie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących… » więcej 2020-04-19, godz. 10:19 Prawosławni świętują. Życzenia patriarchy Moskwy i Wszechrusi Prawosławni chrześcijanie w Rosji świętują Zmartwychwstanie Chrystusa. Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl życzył wiernym z okazji Świąt Wielkanocnych, aby koronawirus przestał zbierać śmiertelne żniwo i nie zniszczył ludzkiej… » więcej 2020-04-19, godz. 09:00 Dziś Niedziela Miłosierdzia Bożego Kościół Katolicki obchodzi dziś Święto Miłosierdzia Bożego. » więcej 2020-04-19, godz. 08:39 Wielkanoc u wschodnich chrześcijan W kościołach w obrządku wschodnim trwa świętowanie Wielkanocy. » więcej 2020-04-18, godz. 21:39 "Marsz dla Życia" nie przejdzie ulicami Szczecina 'Marsz dla Życia' w Szczecinie w tym roku się nie odbędzie. Obrońcy życia mieli wyjść na ulice miasta 26 kwietnia. Organizator wydarzenia - Fundacja Małych Stópek - działa jednak w inny sposób, by manifestować obronę życia od… » więcej
45678910