Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. szczecin.dominikanie.pl
Fot. szczecin.dominikanie.pl
Nabożeństwo Słowa Bożego, kazanie pastora protestanckiego i film - tak wyglądały obchody Dnia Judaizmu w kościele dominikanów w Szczecinie.
Dziś Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce. Od 1997 roku to dzień, w którym chrześcijanie potykają się z Żydami na wspólnej modlitwie - mówi o. Tomasz Dostatni, dominikanin. - Idea Dnia Judaizmu mówi o tym, żebyśmy my jako chrześcijanie poznawali religię naszych starszych braci w wierze, religię żydowską. Żebyśmy poznawali jej tradycję, kulturę i sens, ale też żebyśmy pamiętali w tej modlitwie o dzisiejszych wyznawcach judaizmu i potrafili spojrzeć na wspólną historię: polską i żydowską. Jak się mówi, od tysiąca lat pod wspólnym niebem żyli chrześcijanie i Żydzi.

Ojciec Dostatni dodaje, że modlitwa obejmuje też tych, którzy zginęli w czasie II Wojny Światowej, w czasie Holokaustu.

Ks. Sławomir Sikora, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Szczecinie mówił w kazaniu o ks. Dietrichu Bonhoefferze i jego sprzeciwie wobec rasizmu i antysemityzmu niemieckiego w czasach III Rzeszy.

Film wyemitowany podczas dzisiejszych uroczystości opowiadał historię katolickiego księdza Jakuba Romualda Wekslera – Waszkinela, który jako niemowlę został uratowany z getta na Wileńszczyźnie - mówił o. Dostatni.
Dziś Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce. Od 1997 roku to dzień, w którym chrześcijanie potykają się z Żydami na wspólnej modlitwie - mówi o. Tomasz Dostatni, dominikanin.

Zobacz także

2021-03-07, godz. 19:10 Papież apeluje o pokój w Iraku Papież Franciszek modlił się za ofiary wojen w Iraku. - Pokój jest potężniejszy niż wojna - mówił w czasie bezprecedensowego spotkania na ruinach w Mosulu. » więcej 2021-03-07, godz. 15:13 Jasna Góra: XIV Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast 8 marca na Jasnej Górze po raz czternasty odbędzie się Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. » więcej 2021-02-25, godz. 16:43 "Kapłaństwo bez ludzi byłoby bardzo trudne i smutne" Ksiądz, raper i autor tekstów, prowadził szkolne rekolekcje wielkopostne w parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu. » więcej 2021-02-23, godz. 12:47 Niezwykła historia szczecińskiego księdza. Książka już w księgarniach Zanim trafił do seminarium i rozpoczął działania pro life, piaskował statki w stoczni i sprzedawał banany na ulicy w Szczecinie. » więcej 2021-02-20, godz. 12:28 Wielkopostna Jałmużna, czyli rozpalajmy dobro Datkami zapełniają się charytatywne puszki Caritas diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej. W kościołach i parafiach wierni wspierają Wielkopostną Jałmużnę. » więcej 2021-02-18, godz. 19:30 Za unikanie szczepienia w Watykanie grozi utrata pracy Zatrudnionym w Watykanie za nie poddanie się szczepieniom przeciw koronawirusowi grozi utrata pracy. Dekret w tej sprawie opublikowało Państwo Watykańskie na swojej stronie internetowej. » więcej 2021-02-17, godz. 17:28 Katolicy rozpoczynają przygotowania do świąt wielkanocnych [WIDEO, ZDJĘCIA] Katolicy rozpoczęli przygotowania do najważniejszego święta w roku - Wielkanocy. Dziś przypada inaugurująca Wielki Post Środa Popielcowa. » więcej 2021-02-17, godz. 07:11 Rozpoczyna się Wielki Post Dziś Środa Popielcowa. Katolicy rozpoczynają Wielki Post, który jest 40-dniowym okresem przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Chrystusa, które są najważniejsze dla chrześcijan. Kościół liczy 40 dni od Środy Popielcowej do czwartku… » więcej 2021-02-11, godz. 17:50 Kapłan ze Szczecina współautorem książki o Afryce 'Fasola, kukurydza i Hakuna Matata, czyli jak pokochałem Afrykę'. Książka, której współautorem jest kapłan z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej będzie miała premierę w niedzielę. » więcej 2021-01-30, godz. 12:57 Parafianie zbierają na leczenie chorego proboszcza. Teraz łatwo można pomóc Parafianie z Wisełki zbierają pieniądze na leczenie swojego proboszcza, księdza Tomasza. Teraz założyli internetową zbiórkę na ten cel. » więcej
1234567