Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Bezpłatne studia podyplomowe z etyki rozpoczną się w nadchodzącym roku akademickim na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego.
Uczelnia czeka jeszcze na potwierdzenie umowy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, które sfinansuje ten projekt. Chodzi o trzysemestralne studia podyplomowe, które zaplanowano od semestru letniego, a więc od lutego. Przygotowano 25 miejsc dla nauczycieli, którzy chcieliby zdobyć możliwość prowadzenia zajęć z etyki.

- Chcemy, żeby młodzież i dzieci uczyły się wartości w naszym społeczeństwie - mówi ks. Grzegorz Chojnacki, prof. US i dziekan Wydziału Teologicznego. - Te wartości są wpisane głęboko w preambułę naszej konstytucji, która mówi, że takie wartości, jak prawda, dobro, piękno, sprawiedliwość obywatele Polski czerpią albo z Boga, albo z innych źródeł.

- Potrzeba nie tylko wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach, ale także ludzi z kręgosłupem etycznym i moralnym - dodaje dziekan. - Dlatego tak ważne jest, aby w szkołach, oprócz nauki religii, była także etyka filozoficzna. Uniwersytet Szczeciński czuje się kompetentny do tego, aby właśnie takie studia prowadzić.

Wstępnie sześć uczelni w Polsce ma kształcić przyszłych etyków. Obok szczecińskiej będzie to m.in. Katolicki Uniwersytet Lubelski czy Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Projekt będzie realizowany w porozumieniu z Instytutem Filozofii i Kognitywistyki - Uniwersytetu Szczecińskiego i Uniwersyteckim Centrum Edukacji.
- Chcemy, żeby młodzież i dzieci uczyły się wartości w naszym społeczeństwie - mówi ks. Grzegorz Chojnacki, dziekan Wydziału Teologicznego.
- Potrzeba nie tylko wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach, ale także ludzi z kręgosłupem etycznym i moralnym - dodaje dziekan.

Dodaj komentarz 6 komentarzy

patrząc na częstotliwość newsów Wydział Teologiczny jest chyba jednym ze sponsorów RS:)
skoro UNIWERSYTET to uczelnia z definicji mająca przygotowywać kadry NAUKOWE i szerzyć NAUKĘ, WIEDZĘ, a nie zabobony, to jak można zaakceptować uniwersyteckie "nauczanie" religii, w której WIARA zastępuje wiedzę???
A ponadto dlaczego tylko teologia katolicka? Czemu nie ta "nauka" nie obejmuje innych religii??? Takie podejście dyskryminuje 2/3 przekonań religijnych ludzkości, gdyż chrześcijaństwo wyznaje tylko 33,4% ludzi, a pozostali???
islam — 24,35%; hinduizm — 13,78%; buddyzm — 7,13%; sikhizm — 0,36%; judaizm — 0,21%; bahaizm — 0,11%. Przy czym aż 9,42% to BEZWYZNANIOWI.
Trwają prace nad powołaniem "Wydziału Pielęgnowania Cnót Niewieścich".
Kościół będzie kiedyś pluł sobie w brodę za to, że nauczył niektóre narody pisać i czytać.
Kościołowi Katolickiemu można wiele zarzucić, z tym się zgadzam. Można go kochać lub nienawidzić. Ale jeżeli wypowiadacie się Państwo na ten temat, to potrzebna jest choć elementarna wiedza z zakresu teologii. Wielu komentatorów zapomina permanentnie o innych naukach, które są nieodłączne wobec wiedzy teologicznej. Po drugie, skąd wiecie, że na studiach teologicznych na US nie będzie zajeść z zakresu innych religii, proszę o dowody skąd te twierdzenia, że nie są to studia z wiedzy a nie wiary. Chętnie poznam dowody.
"Wiedza teologiczna" sprowadza się do WIARY, czyli apriorycznej akceptacji twierdzeń.
To nie jest nauką. To jest religia.
Każdy szaman ci to powie

Zobacz także

2020-10-31, godz. 07:12 "Módlmy się za naszych bliskich zmarłych - w domach" Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Leszek Gęsiak powiedział, że choć z uwagi na sytuację epidemiczną w tym roku 1 i 2 listopada nie będzie można udać się na cmentarz, to wciąż można się modlić za naszych bliskich… » więcej 2020-10-30, godz. 09:41 Abp Dzięga dziękuje za ochronę świątyń. "Nie ustawajcie" Gorąco dziękuję wszystkim wiernym świeckim, którzy na wiele sposobów według swoich możliwości starają się ochraniać świątynie, kapłanów i dzieła Boże. Niech Wam Bóg obficie błogosławi. Nie ustawajcie - pisze abp Andrzej… » więcej 2020-10-29, godz. 07:15 Apel biskupów w związku z protestami po orzeczeniu TK Biskupi wezwali w środę do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, wyrażania poglądów bez użycia przemocy i poszanowania godności każdego człowieka. » więcej 2020-10-26, godz. 09:01 Małe Stópki pomagają niepełnosprawnym dzieciom Powstanie miejsca dla osób niepełnosprawnych to jeden z planów Fundacji Małych Stópek ze Szczecina. Fundacja chce zwiększyć pomoc osobom z niepełnosprawnością. » więcej 2020-10-25, godz. 11:44 Wizyta na grobach bliskich i odpust zupełny - przez cały listopad Odpust za zmarłych można otrzymać w ośmiu wybranych dniach całego listopada, a nie tylko przez pierwsze osiem dni tego miesiąca. To również oznacza, że wizytę na cmentarzu możemy zaplanować na kolejne dni listopada, a nie na Wszystkich… » więcej 2020-10-25, godz. 08:09 Dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. W całym kraju obowiązują obostrzenia dla strefy czerwonej. Rygory sanitarne zmniejszają także liczbę wiernych do jednej osoby na 7 metrów kwadratowych powierzchni w kościele. » więcej 2020-10-24, godz. 08:38 Abp Dzięga udzielił dyspensy na niedziele i święta Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga udzielił dyspensy od uczestnictwa we mszy św. na terenie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2020-10-22, godz. 20:01 Organizator Szczecińskiego Marszu dla Życia: Bardzo dobra wiadomość i zadanie dla nas To bardzo dobra wiadomość - tak ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek i organizator Szczecińskiego Marszu dla Życia skomentował dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego. » więcej 2020-10-22, godz. 09:24 Trybunał Konstytucyjny w rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II Kościół Katolicki na całym świecie wspomina w liturgii św. Jana Pawła II. 22 października to dzień rozpoczęcia pontyfikatu papieża Polaka w 1978 roku. » więcej 2020-10-20, godz. 09:16 Nowenna Życia w intencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego W czwartek sędziowie zdecydują, czy zgodny z Konstytucją jest przypadek, w którym prawo dopuszcza możliwość aborcji, jeśli u nienarodzonego dziecka zachodzi podejrzenie kalectwa lub ciężkiej choroby. » więcej
72737475767778