Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Polsko-niemieckie nabożeństwo w kościele ewangelicko-augsburskim pw. św. Trójcy w Szczecinie zakończyło w niedzielę Międzynarodowe Dni Bonhoefferowskie.
W dwudniowym wydarzeniu były wykłady, koncert muzyki sakralnej, a także polsko-niemieckie spotkanie w Ogrodzie Ciszy i Medytacji im. Dietricha Bonhoeffera w Szczecinie-Zdrojach. Ogród otwarto 9 lat temu. Przed wojną w tym miejscu Bonhoeffer prowadził Seminarium Kaznodziejskie.

Dietrich Bonhoeffer urodził się we Wrocławiu. Jak pisał w jednym z tekstów ks. Sławomir Sikora, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Szczecinie, początek działalności Bonhoeffera przypada na okres, w którym w Niemczech do władzy dochodzi Hitler i zaczyna wprowadzać nazistowskie zasady. Dietrich Bonhoeffer studiował teologię ewangelicką w Berlinie. Ks. Bonhoeffer był ewangelickim duchownym i krytycznie wypowiadał się na temat nazizmu. Był jednym z filarów Kościoła Wyznającego, który powstał w niemieckim Kościele ewangelickim jako opozycja do oficjalnej władzy. Kościół ten został uznany za nielegalny, w związku z tym państwo przestało go finansować, zabroniono również kształcenia kadry oraz wyświęcania na duchownych.

Kościół Wyznający nie mógł sobie pozwolić, aby absolwenci uczelni teologicznych byli prowadzeni w duchu pronazistowskim. Zaczęto zatem organizować nielegalne seminaria. Odpowiedzialnym za ich prowadzenie został ks. Dietrich Bonhoeffer. Pierwsze takie seminarium powstało w Zingst, a w 1935 roku przeniesione zostało do Finkenwalde (dzisiaj Szczecin Zdroje) i tam funkcjonowało do września 1937 roku. W tym okresie w kilku kursach duszpasterskich brało udział 112 absolwentów uczelni teologicznych. Ks. Bonhoeffer był dla nich zarówno ojcem duchowym, autorytetem, jak i przyjacielem. Ks. Bonhoeffer wprowadził tam tryb życia zaczerpnięty z katolickich monasterów. Codziennie wspólnie modlono się i medytowano nad jednym tekstem biblijnym, przebywano wspólnie w ciszy. Wielu seminarzystów w późniejszym okresie trafiło do obozów koncentracyjnych lub więzień, niektórzy za wierność swoim ideologiom oddali życie.

Ks. Dietrich Bonhoeffer został uwięziony, a następnie powieszony w obozie koncentracyjnym Flossenbürg 9 kwietnia 1945 roku.

Zobacz także

2016-11-19, godz. 10:53 Katecheci motywują się przed lekcjami religii Jak sobie radzić ze stresem czy wypaleniem zawodowym? To niektóre tematy warsztatów motywacyjnych dla katechetów. » więcej 2016-11-19, godz. 09:05 Historyczne wydarzenie dla wierzących To nie akt polityczny czy społeczny, ale bardzo osobisty, pod którym może podpisać się każdy - tak Jubileuszowy Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana komentuje abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. » więcej 2016-11-11, godz. 10:56 Wielkie otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej [ZDJĘCIA] To bardzo ważne dzieło duchowe - mówi metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga o wybudowanej w Warszawie na Polach Wilanowskich Świątyni Opatrzności Bożej. W piątek w kościele odprawiona została pierwsza msza świ… » więcej 2016-11-09, godz. 13:45 "Bez Kościoła nie byłoby wolności" Właśnie wiara w dużej mierze pozwalała Polakom przetrwać czasy PRL - uważają teolodzy, którzy biorą udział w szczecińskiej konferencji "Kościół Katolicki na Pomorzu Zachodnim w latach 1956-72". » więcej 2016-11-06, godz. 08:47 Nowy portal dla szukających więcej w swojej wierze. Twórcą ksiądz z Cedyni Jak wybrać odpowiednie dla siebie rekolekcje w całej Polsce i jak odnaleźć właściwy dom pielgrzyma? M.in. na te pytania odpowiada portal, którego twórcą jest kapłan z Cedyni. » więcej 2016-11-02, godz. 07:39 Czas modlitwy za zmarłych. Dziś Zaduszki 2 listopada to w Kościele Rzymskokatolickim Dzień Zaduszny. To czas modlitwy za zmarłych, których dusze przebywają w czyśćcu. » więcej 2016-11-01, godz. 11:57 Papież Franciszek spotkał się z wiernymi w Malmö [WIDEO] Nabożeństwo w hali widowiskowo-sportowej było elementem wspólnych katolicko-luterańskich obchodów 500-lecia reformacji oraz 50-lecia dialogu między tymi Kościołami. » więcej 2016-11-01, godz. 08:39 Zbiórka wypominków na cmentarzach Klerycy z Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego będą przyjmować 1 listopada "wypominki", czyli kartki z imionami naszych zmarłych. » więcej 2016-11-01, godz. 08:06 Dziś Wszystkich Świętych. "To święto typowej radości" [WIDEO] Kościół Rzymskokatolicki 1 listopada wspomina świętych i błogosławionych. Również tych, których nie zna, ale uważa, że cieszą się już szczęściem wiecznym. » więcej 2016-10-31, godz. 19:58 Święci i błogosławieni na balu w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Na szczecińskich Pomorzanach blisko setka dzieci z całej dzielnicy przebrała się za wybranych świętych Kościoła i bawiła się w Katolickiej Szkole Podstawowej. Bale Wszystkich Świętych są odpowiedzią Kościoła na Halloween i… » więcej
142143144145146147148