Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Polsko-niemieckie nabożeństwo w kościele ewangelicko-augsburskim pw. św. Trójcy w Szczecinie zakończyło w niedzielę Międzynarodowe Dni Bonhoefferowskie.
W dwudniowym wydarzeniu były wykłady, koncert muzyki sakralnej, a także polsko-niemieckie spotkanie w Ogrodzie Ciszy i Medytacji im. Dietricha Bonhoeffera w Szczecinie-Zdrojach. Ogród otwarto 9 lat temu. Przed wojną w tym miejscu Bonhoeffer prowadził Seminarium Kaznodziejskie.

Dietrich Bonhoeffer urodził się we Wrocławiu. Jak pisał w jednym z tekstów ks. Sławomir Sikora, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Szczecinie, początek działalności Bonhoeffera przypada na okres, w którym w Niemczech do władzy dochodzi Hitler i zaczyna wprowadzać nazistowskie zasady. Dietrich Bonhoeffer studiował teologię ewangelicką w Berlinie. Ks. Bonhoeffer był ewangelickim duchownym i krytycznie wypowiadał się na temat nazizmu. Był jednym z filarów Kościoła Wyznającego, który powstał w niemieckim Kościele ewangelickim jako opozycja do oficjalnej władzy. Kościół ten został uznany za nielegalny, w związku z tym państwo przestało go finansować, zabroniono również kształcenia kadry oraz wyświęcania na duchownych.

Kościół Wyznający nie mógł sobie pozwolić, aby absolwenci uczelni teologicznych byli prowadzeni w duchu pronazistowskim. Zaczęto zatem organizować nielegalne seminaria. Odpowiedzialnym za ich prowadzenie został ks. Dietrich Bonhoeffer. Pierwsze takie seminarium powstało w Zingst, a w 1935 roku przeniesione zostało do Finkenwalde (dzisiaj Szczecin Zdroje) i tam funkcjonowało do września 1937 roku. W tym okresie w kilku kursach duszpasterskich brało udział 112 absolwentów uczelni teologicznych. Ks. Bonhoeffer był dla nich zarówno ojcem duchowym, autorytetem, jak i przyjacielem. Ks. Bonhoeffer wprowadził tam tryb życia zaczerpnięty z katolickich monasterów. Codziennie wspólnie modlono się i medytowano nad jednym tekstem biblijnym, przebywano wspólnie w ciszy. Wielu seminarzystów w późniejszym okresie trafiło do obozów koncentracyjnych lub więzień, niektórzy za wierność swoim ideologiom oddali życie.

Ks. Dietrich Bonhoeffer został uwięziony, a następnie powieszony w obozie koncentracyjnym Flossenbürg 9 kwietnia 1945 roku.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 14:51 "Ludzie mówią, że takiej szopki jeszcze nie było" [ZDJĘCIA] Po raz pierwszy od 60 lat w Węgorzynie pojawiła się szopka bożonarodzeniowa. » więcej 2021-12-26, godz. 08:55 Święto Świętej Rodziny Dziś Kościół Katolicki obchodzi Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa. Zaczęto je obchodzić od XVIII wieku. » więcej 2021-12-25, godz. 15:40 Szczecinianie odwiedzają żywe szopki [WIDEO, ZDJĘCIA] Kilkanaście rodzajów zwierząt, kolędowanie, a przede wszystkim wspólne przeżywanie świąt Bożego Narodzenia. Szczecinianie tłumnie odwiedzają żywe szopki. » więcej 2021-12-25, godz. 10:07 Abp Dzięga: dbajmy o nasze człowieczeństwo, o obraz Boga w nas Bóg się narodził i staje się jednym z nas, żeby nas nauczyć prawdziwego człowieczeństwa - mówi abp Andrzej Dzięga. » więcej 2021-12-25, godz. 09:19 Żywa szopka, ognisko i wspólne kolędowanie W tym roku w Szczecinie można zobaczyć dwie żywe szopki. Jedną z nich przy parafii św. Ottona na os. Zawadzkiego. Będzie można przy niej dziś także zaśpiewać wspólnie kolędy. » więcej 2021-12-24, godz. 12:33 Radio Szczecin zaprasza na transmisję Pasterki Radio Szczecin przeprowadzi bezpośrednią transmisję z Pasterki w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Początek w piątek o północy. » więcej 2021-12-24, godz. 06:13 Paczki dla potrzebujących w katedrze Około tysiąca paczek trafi w Wigilię Bożego Narodzenia do potrzebujących w ramach świątecznej pomocy, którą przygotowali wspólnie Caritas, parafia katedralna i sponsorzy. » więcej 2021-12-24, godz. 06:13 "Niech to może będzie coś więcej niż zwykła biesiada" [WIDEO, ZDJĘCIA] Dziś Wigilia Bożego Narodzenia. Kończy się w Kościele okres Adwentu, który z kolei jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Chrystusa. » więcej 2021-12-22, godz. 06:52 "Chociaż idą na nich z kijami, to najtrudniej jest trwać i bronić polskiego domu" Opłatkowe spotkanie generała 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej i Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie u metropolity szczecińsko-kamieńskiego, a wśród tematów ochrona polskiej granicy na Wschodzie. Arcybiskup Andrzej… » więcej 2021-12-20, godz. 09:43 Pasterka w Radiu Szczecin Bezpośrednia transmisja z Mszy św. w szczecińskiej katedrze rozpocznie się o północy w Wigilię Bożego Narodzenia. » więcej
45464748495051