Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Ekumeniczna Akademia Letnia a także wspólna modlitwa o pokój na Ukrainie to główne tematy spotkania biskupów katolickich, prawosławnych i ewangelickich z Polski i Niemiec, którzy obradowali w Szczecinie.
Konsultacja ekumeniczna odbyła się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Wcześniej uczestnicy modlili się w kościele Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Ideą spotkania jest m.in. wspólna modlitwa - mówi ks. Grzegorz Jankowiak, koordynator spotkania. - Podkreślenie tego, co łączy wszystkie wyznania chrześcijańskie i również jakiś sygnał dla wszystkich ludzi dobrej woli, którym na sercu leży sprawa chociażby pokoju, sprawa młodzieży.

Temat Ukrainy będzie dominował podczas naszych rozmów - mówił jeszcze przed dyskusją na Wydziale Teologicznym bp Emmanuel Sfiatkos, biskup prawosławny Ekumenicznego Patriarchatu Grecji. - Sprawa pokoju jest bardzo istotna w dialogu ekumenicznym, bo najważniejszym wymiarem religii jest to, żeby tworzyć pokój i dbać o pokój, a jednocześnie sprzeciwiać się temu wszystkiemu, co stara się go niestety niszczyć. Jesteśmy w tym sensie budowniczymi mostów.

W ramach współpracy ekumenicznej powstał pomysł na Akademię Letnią, podczas której w sierpniu przyszłego roku spotkają się studenci z Polski i Niemiec - mówi ks. Marcin Szczodry, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży. - Chcemy odpowiedzieć na wiele pytań m.in. jakie granice widzimy na naszych mapach, z jakimi problemami się one wiążą, jakie są granice naszej ustalonej etyki pokoju w obliczu wojny na Ukrainie.

O 16.30 zaplanowano nabożeństwo ekumeniczne w szczecińskiej katedrze.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.
Realizacja: Mateusz Papke [Radio Szczecin]

Zobacz także

2020-10-04, godz. 14:29 Nowa encyklika papieża Franciszka W Watykanie zaprezentowano trzecią encyklikę Franciszka „Fratelli tutti" (Wszyscy braćmi). Dokument, którego tytuł nawiązuje do „Napomnień" św. Franciszka, papież podpisał w sobotę w Asyżu przy grobie świętego. » więcej 2020-10-03, godz. 22:26 Boży fitness w Chojnie [ZDJĘCIA] 270 osób modliło się i bawiło w sobotę na Archidiecezjalnych Dniach Młodych w Chojnie. Z uwagi na koronawirusa, tradycyjne spotkanie w majówkę zastąpił październikowy weekend. W sobotę koncertował raper TAU, były świadectwa… » więcej 2020-10-03, godz. 10:56 Rap, katecheza i świadectwa. Młodzi modlą się w Chojnie Koncert znanego rapera TAU, ale także dużo modlitwy, świadectwa wiary i katechezy wypełnią dwudniowe spotkanie młodych w Chojnie. » więcej 2020-10-03, godz. 09:27 "Chłopy się powoli budzą w Kościele" Ulicami Szczecina przeszedł kolejny Męski Różaniec. Pierwszy odbył się w sierpniu ubiegłego roku. W sobotę jednak to nie było jedyne miasto na Pomorzu Zachodnim, gdzie modlili się mężczyźni. » więcej 2020-10-01, godz. 10:14 Męski różaniec dotarł do Goleniowa [WIDEO, ZDJĘCIA] Po Szczecinie i Dębnie, Goleniów to kolejne miasto w Zachodniopomorskiem, gdzie mężczyźni wyjdą na ulice i będą modlić się na różańcu. » więcej 2020-09-25, godz. 19:25 Prezydent z małżonką na audiencji u papieża Franciszka [ZDJĘCIA] Kończący w piątek trzydniową wizytę we Włoszech, prezydent Andrzej Duda został przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka. » więcej 2020-09-06, godz. 15:16 Prezydent: będę robił wszystko, by polska wieś szybko się rozwijała Prezydent Andrzej Duda powiedział, że będzie robił wszystko, by polska wieś szybko się rozwijała. Podkreślił, że dbanie o bezpieczeństwo rolników jest obowiązkiem państwa. » więcej 2020-08-31, godz. 13:06 "Rewolucja kulturowa neomarksistów niszczy obyczaje" Rewolucja kulturowa neomarksistów, która trwa od XX wieku niszczy prawo, obyczaje, sposób zachowania się i myślenia - powiedział w Szczecinie podczas Dni Katechetycznych w szczecińskiej katedrze br. Tadeusz Ruciński ze zgromadzenia… » więcej 2020-08-29, godz. 12:50 Ksiądz z naszej archidiecezji zredagował podręcznik do religii Od nowego roku szkolnego w całej Polsce katecheci będą korzystać z nowych podręczników do religii. Jeden z nich "Pan Bóg jest naszym ojcem" zredagował kapłan z naszej archidiecezji ks. dr Paweł Płaczek. » więcej 2020-08-29, godz. 11:00 Wakacyjna akcja Caritas inaczej niż zwykle Dwa obozy jeździeckie i dwa rejsy dla młodych ludzi, na których mogli uczyć się żeglowania zorganizował podczas wakacji Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej
77787980818283