Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Jan Paweł II w Szczecinie, czerwiec 1987 rok. Fot. Archiwum kościelne
Jan Paweł II w Szczecinie, czerwiec 1987 rok. Fot. Archiwum kościelne
Msza święta w kościele seminaryjnym i wieczorne czuwanie na Jasnych Błoniach to sobotnie punkty, w których będzie można podziękować za wizytę w Szczecinie Jana Pawła II. W sobotę mija 35 lat od tego wydarzenia.
Papież w Szczecinie odprawił Mszę Świętą na Jasnych Błoniach, a potem wmurował kamień węgielny pod budowę seminarium duchownego - mówi ks. dr Krzysztof Łuszczek, rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego.

- O godzinie 12 zostanie odprawiona msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, która będzie okazją do dziękczynienia za pobyt świętego Jana Pawła II w Szczecinie - podkreśla ks. Łuszczek.

Wieczorne czuwanie przed pomnikiem papieża na Jasnych Błoniach rozpocznie się o 20.30 - mówi ks. Piotr Skiba, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego w Kurii Metropolitalnej

- By uwielbić przede wszystkim serce Chrystusa w nabożeństwie czerwcowym, także rozważymy fragmenty homilii świętego Jana Pawła II, którą wygłosił w Szczecinie. Będziemy modlić się litanią do Papieża Polaka. Modlitwę naszą zwieńczymy, poświęcając wszystkie intencje Matce Najświętszej, podczas Apelu Maryjnego - zaznacza ks. Skiba.

Przyjazd Jana Pawła II do Szczecina odbył się na wyraźną prośbę biskupa Kazimierza Majdańskiego. W latach 1979-1992 był ordynariuszem ówczesnej Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Papież swoją homilię poświęcił m.in. miłości małżonków do siebie nawzajem. Podkreślał również istotną rolę biskupa Kazimierza Majdańskiego w tym, że znalazł się w Szczecinie.

- Wasz pasterz, biskup Kazimierz Majdański, nosi w swej pasterskiej legitymacji ten wielki temat, wielką sprawę jaką jest małżeństwo i rodzina. Sprawie tej służył i służy nie tylko w Polsce, ale także w Rzymie - mówił Ojciec Święty.

To zaangażowanie w rodziny dostrzega także dr Zbigniew Stanuch ze szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

- Władze państwowe po drugiej pielgrzymce Jana Pawła II w 1983 roku do Polski do około 1987 roku nasilają swoje represje w stosunku do Kościoła. Dopiero po trzeciej pielgrzymce Papieża Polaka następuje pewne spowolnienie tych nacisków. Troska w tej sytuacji o rodzinę była w tej sytuacji dla arcybiskupa bardzo ważna i istotna - zaznacza dr Stanuch.

Arcybiskup Majdański przyczynił się do powstania Instytutu Studiów nad Rodziną w Łomiankach, w którym został pochowany.

To była jedyna wizyta papieża w Szczecinie.

11 czerwca 1987 roku Jan Paweł II przyleciał do Goleniowa, następnie helikopterem na lotnisko w Dąbiu, skąd przesiadł się do Papamobile i ruszył w kierunku Jasnych Błoni. Przed południem, w obecności - według różnych danych - od 500 do 700 tys. wiernych Ojciec Święty koncelebrował mszę świętą, podczas której ukoronował figurę Matki Boskiej Fatimskiej.

Po mszy papież udał się do budowanego wówczas Wyższego Seminarium Duchownego i wmurował tam kamień węgielny. Ostatnim akcentem szczecińskiej wizyty Jana Pawła II było spotkanie z duchowieństwem, klerykami, siostrami zakonnymi i członkami instytutów świeckich w Bazylice Katedralnej.

Szczecin był piątym miastem na drodze 3. pielgrzymki Ojca Świętego do Polski. Pomiędzy 8, a 14 czerwca papież odwiedził także Warszawę, Lublin, Tarnów, Kraków, Gdynię, Gdańsk, Częstochowę i Łódź.

Jan Paweł II został ogłoszony świętym 27 kwietnia 2014 roku.
Relacja Piotra Kołodziejskiego
Relacja Piotra Kołodziejskiego x2

Zobacz także

2020-04-29, godz. 14:37 Miejsce kaźni polskich duchownych. Rocznica wyzwolenia obozu w Dachau Dziś 75. rocznica wyzwolenia przez wojska amerykańskie obozu śmierci w Dachau pod Monachium. » więcej 2020-04-28, godz. 11:52 Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia przełożona Z powodu pandemii koronawirusa beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego, która miała odbyć się w Warszawie 7 czerwca, została zawieszona. » więcej 2020-04-27, godz. 08:47 Wymiar spowiedzi ten sam, ale forma już inna... [WIDEO, ZDJĘCIA] Parafia w centrum Szczecina zorganizowała bezpieczną spowiedź. W dobie epidemii koronawirusa taką możliwość daje Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. » więcej 2020-04-26, godz. 18:31 Tegoroczny "Marsz dla Życia" odbył się w... internecie Woła do nieba z całej ziemi jęk dzieci nienarodzonych, a zabijanych - mówił abp Andrzej Dzięga, podczas Szczecińskiego 'Marszu Dla Życia', który tym razem, w nietypowej formie, odbył się w internecie. » więcej 2020-04-26, godz. 16:00 Pierwsza niedziela z większym limitem wiernych w kościołach [WIDEO, ZDJĘCIA] Od niedzieli, w trakcie mszy świętych, przebywać może jedna osoba na 15m2 powierzchni świątyni. Do Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie wejść może 60 osób. » więcej 2020-04-26, godz. 08:23 Szczeciński Marsz dla Życia nie na ulicach, ale w sieci W tym roku Szczeciński Marsz dla Życia został odwołany w tradycyjnej formie, ale organizatorzy zapraszają w niedzielę do sieci. Największa manifestacja w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci odbędzie się w interneci… » więcej 2020-04-20, godz. 08:49 Kościoły będą pełniejsze Od poniedziałku w kościołach w mszach świętych może uczestniczyć więcej osób. Do tej pory w związku z epidemią koronawirusa w nabożeństwie nie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących… » więcej 2020-04-19, godz. 10:19 Prawosławni świętują. Życzenia patriarchy Moskwy i Wszechrusi Prawosławni chrześcijanie w Rosji świętują Zmartwychwstanie Chrystusa. Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl życzył wiernym z okazji Świąt Wielkanocnych, aby koronawirus przestał zbierać śmiertelne żniwo i nie zniszczył ludzkiej… » więcej 2020-04-19, godz. 09:00 Dziś Niedziela Miłosierdzia Bożego Kościół Katolicki obchodzi dziś Święto Miłosierdzia Bożego. » więcej 2020-04-19, godz. 08:39 Wielkanoc u wschodnich chrześcijan W kościołach w obrządku wschodnim trwa świętowanie Wielkanocy. » więcej
77787980818283