Około stu osób wyszło w piątek w Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Niektórzy wybrali krótki etap, inni planują przejść ponad 500 kilometrów, żeby 13 sierpnia stanąć przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej.
To prawie o 1/3 więcej niż rok temu, biorąc pod uwagę wszystkich pielgrzymów. Gdyby przyjąć liczbę tych, którzy zapisali się na całą trasę, to jest ich 60, w porównaniu z niespełna 50 osobami w ubiegłym roku. Pielgrzymi modlą się o pokój w rodzinach, na świecie, ale też o powołania kapłańskie w archidiecezji.
- Ja jestem ze Świnoujścia, a żona jest ze Stargardu i poznaliśmy się właśnie na pielgrzymim szlaku i razem chodzimy - przyznaje pan Stefan, który już siedemnasty raz pielgrzymuje. - Jak chodzimy z żoną, to się odmładzamy.
W tym roku dziękujemy za wszystko, co oboje dostaliśmy i o zdrowie dla całej rodziny - dodaje pani Jadwiga, która wspomina, jak ślubowali z mężem na 25. pielgrzymce w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.
- Ludziom nie brakuje intencji, dlatego wyruszają na pielgrzymią drogę - tak wzrost frekwencji tłumaczy ks. Karol Łabenda, dyrektor Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.
Mateusz ma 18 lat i planuje iść całe 16 dni. Jest na szlaku pierwszy raz. - Sam z siebie nie miałem zachęty. To mama mnie zainspirowała. Powiedziała, że to niesamowite przeżycie i można poznać wielu nowych ludzi i niesamowite historie - powiedział.
Skoro jedną z głównych intencji jest modlitwa o nowe powołania zakonne i kapłańskie, na trasie zatem nie brakuje także osób duchownych, które dają świadectwo swoją obecnością. Czasem są to pielgrzymi, którzy przyjechali z daleka.
Ksiądz Marek Szumilas posługuje 40 kilometrów od Jasnej Góry i choć na niejednym pielgrzymim szlaku już był, to ze Szczecińską idzie pierwszy raz. - To spełnienie moich marzeń. Myślałem też o pielgrzymce z Helu, ale Szczecińska przechodzi przez parafię w Starokrzepicach (przyp. red. - miejsce posługi księdza) a tam jest przedostatni nocleg. W tym roku mam 35. rocznicę święceń kapłańskich, 60. rocznicę życia, także to pielgrzymka życia - uważa.
Siostra Marcelina ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego przyjechała z Niemiec. Już po raz czwarty. - Pierwszy raz rzucili mnie na pielgrzymkę, nie wiedziałam co się dzieje. Albo się to polubili, albo nie. Ja chyba polubiłam. Można uwolnić sprawy w głowie i szukać i znaleźć Boga - przyznaje siostra.
Pierwsi pielgrzymi wyruszyli z nadmorskiego Pustkowa w poniedziałek. Od tej miejscowości trasa liczy około 630 kilometrów, co sprawia, że jest najdłuższą pielgrzymką w Polsce.
Cały czas można zapisywać się na trasie. Szczegóły na szczecinska.pl
Zobacz także
2024-11-24, godz. 12:05
Startuje świąteczna pomoc dla potrzebujących
Tysiące paczek, produkty o wartości kilkunastu milionów złotych. Tak było w ubiegłych latach.
» więcej
2024-11-24, godz. 10:13
Kończy się rok liturgiczny w Kościele Katolickim
Dziś uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, którą katolicy wspominają na koniec roku kościelnego. Właśnie dziś ostania niedziela roku liturgicznego.
» więcej
2024-11-21, godz. 18:11
Fundacja Małych Stópek z nagrodą Prezydenta RP
Szczecińska Fundacja Małych Stópek otrzymała w czwartek nagrodę Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”. To wyróżnienie przyznawane osobom, organizacjom pozarządowym, które budują wspólnotę obywatelską. Fundacja zwyciężyła…
» więcej
2024-11-02, godz. 16:11
Mieszkańcy odwiedzają cmentarze. "Jest nostalgia" [WIDEO, ZDJĘCIA]
To dla nas ważniejszy dzień niż Wszystkich Świętych - mówią szczecinianie odwiedzający cmentarze 2 listopada.
» więcej
2024-11-02, godz. 11:57
Szczeciński Tydzień Reformacji. Spacer śladami św. Ottona [ZDJĘCIA]
Kilkadziesiąt osób zebrało się na szczecińskim pl. Solidarności, by przejść śladami św. Ottona z Bambergu. To XI wieczny misjonarz, któremu Bolesław Krzywousty powierzył misję chrystianizacji Pomorza Zachodniego.
» więcej
2024-11-02, godz. 10:30
Odpust - potrzebna modlitwa za zmarłych
Listopad to w Kościele katolickim miesiąc szczególnej modlitwy za zmarłych. Żyjący mogą ofiarować odpust za bliską zmarłą osobę, a odpust jest darowaniem kary za grzechy.
» więcej
2024-11-02, godz. 07:17
Zaduszki. Modlitwa za zmarłych przebywających w czyśćcu
Kościół katolicki rozumie czyściec jako stan oczyszczenia po śmierci, kiedy zmarłym pokutującym za grzechy, z pomocą przez swoją modlitwę, przychodzą żyjący wierni.
» więcej
2024-11-01, godz. 11:27
Msze Św. także na Cmentarzu Centralnym
W Kościele Katolickim uroczystość Wszystkich Świętych to dzień, w którym katolicy mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej.
» więcej
2024-11-01, godz. 10:56
Czym tak naprawdę jest uroczystość Wszystkich Świętych?
1 listopada w Kościele Katolickim to uroczystość Wszystkich Świętych. Jak obchodzi się ten dzień w Kościele i dlaczego tradycja miesza się z prawdziwym znaczeniem tej uroczystości?
» więcej
2024-11-01, godz. 10:48
"Listopad to czas modlitwy za zmarłych"
W Kościele Katolickim w listopadzie codziennie odbywają się tzw. Wypominki. Od 1 do 3 listopada klerycy z Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie będą zbierali kartki z imionami naszych zmarłych na Cmentarzu Cent…
» więcej