Około stu osób wyszło w piątek w Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Niektórzy wybrali krótki etap, inni planują przejść ponad 500 kilometrów, żeby 13 sierpnia stanąć przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej.
To prawie o 1/3 więcej niż rok temu, biorąc pod uwagę wszystkich pielgrzymów. Gdyby przyjąć liczbę tych, którzy zapisali się na całą trasę, to jest ich 60, w porównaniu z niespełna 50 osobami w ubiegłym roku. Pielgrzymi modlą się o pokój w rodzinach, na świecie, ale też o powołania kapłańskie w archidiecezji.
- Ja jestem ze Świnoujścia, a żona jest ze Stargardu i poznaliśmy się właśnie na pielgrzymim szlaku i razem chodzimy - przyznaje pan Stefan, który już siedemnasty raz pielgrzymuje. - Jak chodzimy z żoną, to się odmładzamy.
W tym roku dziękujemy za wszystko, co oboje dostaliśmy i o zdrowie dla całej rodziny - dodaje pani Jadwiga, która wspomina, jak ślubowali z mężem na 25. pielgrzymce w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.
- Ludziom nie brakuje intencji, dlatego wyruszają na pielgrzymią drogę - tak wzrost frekwencji tłumaczy ks. Karol Łabenda, dyrektor Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.
Mateusz ma 18 lat i planuje iść całe 16 dni. Jest na szlaku pierwszy raz. - Sam z siebie nie miałem zachęty. To mama mnie zainspirowała. Powiedziała, że to niesamowite przeżycie i można poznać wielu nowych ludzi i niesamowite historie - powiedział.
Skoro jedną z głównych intencji jest modlitwa o nowe powołania zakonne i kapłańskie, na trasie zatem nie brakuje także osób duchownych, które dają świadectwo swoją obecnością. Czasem są to pielgrzymi, którzy przyjechali z daleka.
Ksiądz Marek Szumilas posługuje 40 kilometrów od Jasnej Góry i choć na niejednym pielgrzymim szlaku już był, to ze Szczecińską idzie pierwszy raz. - To spełnienie moich marzeń. Myślałem też o pielgrzymce z Helu, ale Szczecińska przechodzi przez parafię w Starokrzepicach (przyp. red. - miejsce posługi księdza) a tam jest przedostatni nocleg. W tym roku mam 35. rocznicę święceń kapłańskich, 60. rocznicę życia, także to pielgrzymka życia - uważa.
Siostra Marcelina ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego przyjechała z Niemiec. Już po raz czwarty. - Pierwszy raz rzucili mnie na pielgrzymkę, nie wiedziałam co się dzieje. Albo się to polubili, albo nie. Ja chyba polubiłam. Można uwolnić sprawy w głowie i szukać i znaleźć Boga - przyznaje siostra.
Pierwsi pielgrzymi wyruszyli z nadmorskiego Pustkowa w poniedziałek. Od tej miejscowości trasa liczy około 630 kilometrów, co sprawia, że jest najdłuższą pielgrzymką w Polsce.
Cały czas można zapisywać się na trasie. Szczegóły na szczecinska.pl
Zobacz także
2021-07-02, godz. 10:10
Rowerem na Jasną Górę. Zapisz się na pielgrzymkę
Trwają zapisy na Szczecińską Rowerową Pielgrzymkę na Jasną Górę. Uczestnicy wystartują w poniedziałek ze Szczecina.
» więcej
2021-06-23, godz. 20:18
25 lat od historycznej pielgrzymki Jana Pawła II do Niemiec
Mija 25 lat od historycznej, a zarazem ostatniej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Niemiec. Jak oceniają niemieckie media, jego wizyta do naszych zachodnich sąsiadów miała szczególne znaczenie. Była pełna symboliki i znakiem wdzięczności…
» więcej
2021-06-12, godz. 08:59
Podniesienie kościoła w Chojnie do rangi sanktuarium
Ustanowienie sanktuarium, akt zawierzenia archidiecezji i Polaków na całym świecie Chrystusowi Królowi, to główne punkty sobotnich uroczystości w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojnie.
» więcej
2021-06-11, godz. 18:00
Kościół w Chojnie stanie się Sanktuarium
Kościół w Chojnie zostanie w sobotę ogłoszony Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa - Chrystusa Króla. Trzydniowe uroczystości rozpoczynają się jednak już w piątek Różańcem i Mszą Świętą odpustową.
» więcej
2021-06-03, godz. 17:45
"Cieszcie się, że możecie świętować Boże Ciało"
Cieszcie się, że możecie świętować Boże Ciało idąc w procesji - mówi ks. Mariusz Sokołowski. Chrystusowiec był kilkanaście lat temu opiekunem szczecińskich Serduszek, teraz posługuje dla Polonii w australijskim Melbourne, przez…
» więcej
2021-06-03, godz. 09:47
"Boże Ciało to też publiczne wyznanie wiary"
Dzisiaj w Kościele Rzymskokatolickim Boże Ciało, czyli uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa. To wspomnienie Ostatniej Wieczerzy oraz przeistoczenia Chleba i Wina w Ciało i Krew Chrystusa. Święto korzeniami sięga XIII wieku.
» więcej
2021-05-26, godz. 14:41
Miał zostać zniszczony, ale przetrwał kilkadziesiąt lat [ZDJĘCIA]
Namalowany na prześcieradle, potem miał zostać zniszczony, ale udało się go ukryć i dziś znajduje się na plebanii przy sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Krępsku koło Goleniowa.
» więcej
2021-05-25, godz. 10:00
Nowe wytyczne dotyczące pielgrzymek. Czy niezaszczepieni mogą iść na Jasną Górę?
Maksymalna liczba to 300 osób, nie licząc zaszczepionych.
» więcej
2021-05-20, godz. 09:54
Jubileuszowy Rok Ignacjański w Kościele
W czwartek rozpoczyna się Jubileuszowy Rok Ignacjański, który w Towarzystwie Jezusowym na świecie będzie trwał do 31 lipca przyszłego roku.
» więcej
2021-05-16, godz. 10:07
Katolicy świętują Wniebowstąpienie Pańskie
Dziś Kościół Katolicki obchodzi uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Choć miało to miejsce 40 dni po Zmartwychwstaniu Chrystusa, to ze względu na wolne od pracy katolicy w Polsce obchodzą ten dzień w niedzielę, po to by móc…
» więcej