Około stu osób wyszło w piątek w Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Niektórzy wybrali krótki etap, inni planują przejść ponad 500 kilometrów, żeby 13 sierpnia stanąć przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej.
To prawie o 1/3 więcej niż rok temu, biorąc pod uwagę wszystkich pielgrzymów. Gdyby przyjąć liczbę tych, którzy zapisali się na całą trasę, to jest ich 60, w porównaniu z niespełna 50 osobami w ubiegłym roku. Pielgrzymi modlą się o pokój w rodzinach, na świecie, ale też o powołania kapłańskie w archidiecezji.
- Ja jestem ze Świnoujścia, a żona jest ze Stargardu i poznaliśmy się właśnie na pielgrzymim szlaku i razem chodzimy - przyznaje pan Stefan, który już siedemnasty raz pielgrzymuje. - Jak chodzimy z żoną, to się odmładzamy.
W tym roku dziękujemy za wszystko, co oboje dostaliśmy i o zdrowie dla całej rodziny - dodaje pani Jadwiga, która wspomina, jak ślubowali z mężem na 25. pielgrzymce w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.
- Ludziom nie brakuje intencji, dlatego wyruszają na pielgrzymią drogę - tak wzrost frekwencji tłumaczy ks. Karol Łabenda, dyrektor Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.
Mateusz ma 18 lat i planuje iść całe 16 dni. Jest na szlaku pierwszy raz. - Sam z siebie nie miałem zachęty. To mama mnie zainspirowała. Powiedziała, że to niesamowite przeżycie i można poznać wielu nowych ludzi i niesamowite historie - powiedział.
Skoro jedną z głównych intencji jest modlitwa o nowe powołania zakonne i kapłańskie, na trasie zatem nie brakuje także osób duchownych, które dają świadectwo swoją obecnością. Czasem są to pielgrzymi, którzy przyjechali z daleka.
Ksiądz Marek Szumilas posługuje 40 kilometrów od Jasnej Góry i choć na niejednym pielgrzymim szlaku już był, to ze Szczecińską idzie pierwszy raz. - To spełnienie moich marzeń. Myślałem też o pielgrzymce z Helu, ale Szczecińska przechodzi przez parafię w Starokrzepicach (przyp. red. - miejsce posługi księdza) a tam jest przedostatni nocleg. W tym roku mam 35. rocznicę święceń kapłańskich, 60. rocznicę życia, także to pielgrzymka życia - uważa.
Siostra Marcelina ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego przyjechała z Niemiec. Już po raz czwarty. - Pierwszy raz rzucili mnie na pielgrzymkę, nie wiedziałam co się dzieje. Albo się to polubili, albo nie. Ja chyba polubiłam. Można uwolnić sprawy w głowie i szukać i znaleźć Boga - przyznaje siostra.
Pierwsi pielgrzymi wyruszyli z nadmorskiego Pustkowa w poniedziałek. Od tej miejscowości trasa liczy około 630 kilometrów, co sprawia, że jest najdłuższą pielgrzymką w Polsce.
Cały czas można zapisywać się na trasie. Szczegóły na szczecinska.pl
Zobacz także
2021-04-04, godz. 09:10
"Dzisiaj większość koszyków jest z marketów"
Gotowe koszyczki wielkanocne to wynalazek ostatnich lat. Tradycyjna święconka składała się wyłącznie z domowych produktów, które często pochodziły z własnej kuchni bądź gospodarstwa.
» więcej
2021-04-04, godz. 08:39
"Chcemy radować się tym, że jest coś więcej niż śmierć" [WIDEO, ZDJĘCIA]
Msza św. rezurekcyjna zwiastująca Zmartwychwstanie Chrystusa to mocno zakorzeniona polska tradycja. Z samego rana towarzyszy jej procesja rezurekcyjna, która w tym roku z uwagi na epidemię, nie odbywa się w tradycyjnej formie.
» więcej
2021-04-03, godz. 24:00
Jezus zmartwychwstał! [WIDEO, ZDJĘCIA]
"Jezus zmartwychwstał" - to wiadomość jaką obwieściły w Szczecinie dzwony katedry. To właśnie w tej świątyni sprawowana była liturgia Wigilii Paschalnej.
» więcej
2021-04-03, godz. 17:32
Chrzest dorosłych podczas liturgii Wigilii Paschalnej
Siedmioro dorosłych przyjmie Chrzest, Bierzmowanie i pierwszy raz Komunię Świętą w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie, podczas liturgii Wigilii Paschalnej.
» więcej
2021-04-03, godz. 11:24
Święconki Jakubowe trafiły do najbardziej potrzebujących
Świąteczna pomoc Caritas dla najbardziej potrzebujących. W szczecińskiej katedrze bezdomni otrzymają Święconkę Jakubową. Początek o godzinie 10.
» więcej
2021-04-03, godz. 10:11
Dzień oczekiwania na najwazniejsze święto chrzescijaństwa
Wielka Sobota to trzeci dzień Triduum Paschalnego, czas ciszy i oczekiwania. Dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie, a wierni wyczekują na najważniejsze wydarzenie w dziejach chrześcijaństwa - Zmartwychwstanie.
» więcej
2021-04-03, godz. 09:06
Święcenie pokarmów przed świętem Wielkiej Nocy
Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów. Początki tego obrzędu sięgają VIII wieku, a w Polsce czternastego stulecia.
» więcej
2021-04-03, godz. 08:38
Jedenasta Noc Konfesjonałów w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Mimo pandemii, w tym roku odbyła się Noc Konfesjonałów. Cała minioną noc kapłani czekali na wiernych, między innymi w szczecińskiej katedrze.
» więcej
2021-04-02, godz. 13:23
Symbolika Wielkiego Piątku
W Wielki Piątek katolicy upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. To czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa.
» więcej
2021-04-02, godz. 10:10
Jerozolima - procesja w pandemii
Ulicami Starego Miasta w Jerozolimie przejdzie wielkopiątkowa Droga Krzyżowa. Uroczysta procesja będzie jednak inna niż co roku, głównie ze względu na pandemię. Nie wezmą w niej udział turyści z zagranicy, a jedynie miejscowi c…
» więcej