Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Dziś pogrzeb Benedykta XVI. Papież-senior zmarł w ostatnim dniu 2022 roku. Miał 95 lat.
Kierował Kościołem Katolickim po śmierci Jana Pawła II od 2005 do 2013 roku. Potem zrzekł się urzędu, ze względu na stan zdrowia. Dziś w Rzymie na uroczystościach pogrzebowych są też świeccy i duchowni ze Szczecina.

18 godzin w samochodzie spędzili salezjanie ze Szczecina, którzy pojechali na pogrzeb. W sumie uroczystą mszę św. pogrzebową ma koncelebrować ponad trzy tysiące księży - mówi salezjanin ks. Mariusz Wencławek, proboszcz parafii św. Jana Bosko w Szczecinie. - Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za całą jego służbę Kościołowi i też ten czas, kiedy był razem ze św. Janem Pawłem II tak mocno zaangażowany w obronę wiary, wierności Kościoła nauce, Objawieniu Pańskiemu. Ufamy, że dziedzictwo, które pozostawia papież-senior przypominające nam przede wszystkim też o wielkim znaczeniu chrześcijańskiej miłości będzie przez nas zachowane w dalszym ciągu.

Kamil Baracz z Fundacji Małych Stópek, już w środę pożegnał Benedykta XVI. - Jak wchodziłem do Bazyliki św. Piotra było czuć ducha modlitwy. Cały czas był odmawiany różaniec w różnych językach. Wychodząc z Bazyliki św. Piotra byłem wdzięczny Panu Bogu za to, że osobiście mogłem pożegnać papieża Benedykta - powiedział Kamil Baracz.

W uroczystościach pogrzebowych papieża Benedykta XVI na Placu Świętego Piotra na Watykanie wezmą udział polscy biskupi, duchowieństwo na czele z przewodniczącym Episkopatu arcybiskupem Stanisławem Gądeckim. W pogrzebie weźmie też udział metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.

Kilkunastu przywódców państw, wśród nich prezydent Andrzej Duda, ale także premier Mateusz Morawiecki znajdą się w gronie uczestników pogrzebu Benedykta XVI. Delegacje oficjalne z Włoch i Niemiec i nawet 100 tysięcy wiernych.

W łączności w Watykanem i Kościołem na świecie w intencji Benedykta XVI w polskich kościołach celebrowane będą msze święte. W godzinie pogrzebu Ojca świętego zabiją dzwony.

O modlitwę w swojej intencji prosił papież senior w duchowym testamencie napisanym 29 sierpnia 2006 roku. Przebija z niego dziękczynienie w stosunku do Boga, rodziców, rodzeństwa, rodaków, wszystkich spotkanych ludzi oraz całego Kościoła. Benedykt XVI wskazuje w nim jednocześnie: „Jezus Chrystus jest naprawdę drogą, prawdą i życiem - a Kościół, ze wszystkimi swoimi niedoskonałościami, jest naprawdę Jego ciałem”. Ostanie słowa papieża na łożu śmierci „Kocham Cię Jezu” są dopełnieniem duchowego testamentu.

Ciało Benedykta XVI zostanie złożone do cyprysowej trumny. Zgodnie z tradycją znajdą się w niej paliusze, które nosił zmarły papież jako arcybiskup Monachium i Rzymu, monety i medale z czasów jego pontyfikatu oraz rogito, czyli zamknięty w metalowej tubie tekst, w którym pokrótce została opisana jego papieska posługa.

O 8.45 trumna z ciałem Benedykta XVI zostanie wyniesiona z Bazyliki na Plac świętego Piotra, gdzie odmówiony zostanie różaniec za zmarłego papieża. O 9.30 rozpocznie się Msza pogrzebowa.

Ciało Benedykta XVI zostanie złożone do grobu w grotach watykańskich, w tym samym miejscu, gdzie pochowany był Jan Paweł II do czasu jego beatyfikacji.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.
Relacja Karola Darmorosa (IAR).
Relacja Małgorzaty Jędrzejczyk (IAR).

Zobacz także

2020-11-23, godz. 21:12 Goście RSnW: każda krytyka Kościoła jest traktowana jako atak Nie milknie dyskusja na temat kardynała Stanisława Dziwisza i innych hierarchów Kościelnych, którzy mieli ukrywać przypadki pedofilii. » więcej 2020-11-23, godz. 17:58 Święta spędzajmy tylko w gronie domowników Bez wyjazdów i w gronie domowników - tak z powodu panującej pandemii będą wyglądały w tym roku Święta Bożego Narodzenia. W konsultacjach jest projekt rozporządzenia, który zachęca co spędzenia świąt tylko z najbliższą ro… » więcej 2020-11-23, godz. 10:59 Ruszyło Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom W kościołach w parafiach wierni mogą zostawiać datki za świece. » więcej 2020-11-18, godz. 08:15 Mija 55 lat od orędzia biskupów polskich do niemieckich z prośbą o przebaczenie Mija 55 lat od słynnego orędzia biskupów polskich do niemieckich. To w tym dokumencie z 18 listopada 1965 roku padły historyczne słowa: "przebaczamy i prosimy o wybaczenie", które rozpoczęły wieloletni proces pojednania polsko-nie… » więcej 2020-11-18, godz. 07:13 "Gdyby nie Siostry Misjonarki Miłości, to byśmy zginęli" [WIDEO, ZDJĘCIA] Nieprzerwanie od 33 lat otaczają opieką chorych, bezdomnych i ubogich w Szczecinie. Po presji Koalicji Obywatelskiej nie dojdzie jednak do przekazania kamienicy na Łasztowni dla Sióstr Misjonarek Miłości na sesji Rady Miasta w listo… » więcej 2020-11-15, godz. 07:11 Dyskusja o raporcie Watykanu w sprawie McCarricka Watykański raport w sprawie Theodore'a McCarricka pokazuje, że były amerykański kardynał oszukał wiele osób, w tym świętego Jana Pawła II - uważają goście programu "Minęła 20" w TVP Info. » więcej 2020-11-11, godz. 20:43 "Służba wobec ojczyzny to nakaz serca" Służba wobec ojczyzny staje się nie tylko obowiązkiem, ile nade wszystko nakazem serca - mówił w homilii biskup Henryk Wejman. » więcej 2020-11-11, godz. 12:41 Transmisja Mszy Św. za Ojczyznę w Radiu Szczecin Radio Szczecin przeprowadzi w środę bezpośrednią transmisję Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. Początek o godzinie 18. » więcej 2020-11-09, godz. 13:19 Laureaci nagrody ks. Domańskiego. "Pokazał, jaką drogą iść, by zadbać o niezależność narodową" Ksiądz Tomasz Kancelarczyk, Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego Zawisza oraz Halina Szumiło to tegoroczni laureaci nagrody księdza Bolesława Domańskiego. » więcej 2020-11-08, godz. 10:36 Ksiądz został raperem. "Odkrywamy jasną stronę" [WIDEO] Ks. Maciej Czaczyk - wikariusz z Myśliborza - wystąpił gościnnie w nowym utworze "Wszyscy" wraz księdzem Jakubem Bartczakiem z Wrocławia, który jest znany z tego, że od lat tworzy chrześcijański rap, by śpiewać o Bogu. » więcej
70717273747576