Dziś pogrzeb Benedykta XVI. Papież-senior zmarł w ostatnim dniu 2022 roku. Miał 95 lat.
18 godzin w samochodzie spędzili salezjanie ze Szczecina, którzy pojechali na pogrzeb. W sumie uroczystą mszę św. pogrzebową ma koncelebrować ponad trzy tysiące księży - mówi salezjanin ks. Mariusz Wencławek, proboszcz parafii św. Jana Bosko w Szczecinie. - Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za całą jego służbę Kościołowi i też ten czas, kiedy był razem ze św. Janem Pawłem II tak mocno zaangażowany w obronę wiary, wierności Kościoła nauce, Objawieniu Pańskiemu. Ufamy, że dziedzictwo, które pozostawia papież-senior przypominające nam przede wszystkim też o wielkim znaczeniu chrześcijańskiej miłości będzie przez nas zachowane w dalszym ciągu.
Kamil Baracz z Fundacji Małych Stópek, już w środę pożegnał Benedykta XVI. - Jak wchodziłem do Bazyliki św. Piotra było czuć ducha modlitwy. Cały czas był odmawiany różaniec w różnych językach. Wychodząc z Bazyliki św. Piotra byłem wdzięczny Panu Bogu za to, że osobiście mogłem pożegnać papieża Benedykta - powiedział Kamil Baracz.
W uroczystościach pogrzebowych papieża Benedykta XVI na Placu Świętego Piotra na Watykanie wezmą udział polscy biskupi, duchowieństwo na czele z przewodniczącym Episkopatu arcybiskupem Stanisławem Gądeckim. W pogrzebie weźmie też udział metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.
Kilkunastu przywódców państw, wśród nich prezydent Andrzej Duda, ale także premier Mateusz Morawiecki znajdą się w gronie uczestników pogrzebu Benedykta XVI. Delegacje oficjalne z Włoch i Niemiec i nawet 100 tysięcy wiernych.
W łączności w Watykanem i Kościołem na świecie w intencji Benedykta XVI w polskich kościołach celebrowane będą msze święte. W godzinie pogrzebu Ojca świętego zabiją dzwony.
O modlitwę w swojej intencji prosił papież senior w duchowym testamencie napisanym 29 sierpnia 2006 roku. Przebija z niego dziękczynienie w stosunku do Boga, rodziców, rodzeństwa, rodaków, wszystkich spotkanych ludzi oraz całego Kościoła. Benedykt XVI wskazuje w nim jednocześnie: „Jezus Chrystus jest naprawdę drogą, prawdą i życiem - a Kościół, ze wszystkimi swoimi niedoskonałościami, jest naprawdę Jego ciałem”. Ostanie słowa papieża na łożu śmierci „Kocham Cię Jezu” są dopełnieniem duchowego testamentu.
Ciało Benedykta XVI zostanie złożone do cyprysowej trumny. Zgodnie z tradycją znajdą się w niej paliusze, które nosił zmarły papież jako arcybiskup Monachium i Rzymu, monety i medale z czasów jego pontyfikatu oraz rogito, czyli zamknięty w metalowej tubie tekst, w którym pokrótce została opisana jego papieska posługa.
O 8.45 trumna z ciałem Benedykta XVI zostanie wyniesiona z Bazyliki na Plac świętego Piotra, gdzie odmówiony zostanie różaniec za zmarłego papieża. O 9.30 rozpocznie się Msza pogrzebowa.
Ciało Benedykta XVI zostanie złożone do grobu w grotach watykańskich, w tym samym miejscu, gdzie pochowany był Jan Paweł II do czasu jego beatyfikacji.
Zobacz także
2020-04-12, godz. 08:50
Dziś katolicy świętują Wielkanoc
W niedzielę katolicy obchodzą Wielkanoc. W części parafii rzymskokatolickich procesja rezurekcyjna jest zwykle połączona z Wigilią Paschalną i odbywa się w sobotnią noc.
» więcej
2020-04-12, godz. 08:01
Arcybiskup Andrzej Dzięga składa życzenia Wielkanocne [WIDEO]
Dziś najważniejsze święto dla chrześcijan. Życzenia z okazji Wielkanocy składa metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga.
» więcej
2020-04-11, godz. 20:31
Orędzie wielkanocne arcybiskupa Stanisława Gądeckiego
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki w orędziu wielkanocnym powiedział, że "Chrystus zmartwychwstał i my razem z nim zmartwychwstaniemy".
» więcej
2020-04-11, godz. 12:13
Święcenia pokarmów i wielkanocne życzenia od księdza arcybiskupa
Kościół katolicki obchodzi Wielką Sobotę. To dzień ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Jezusa. Wielka Sobota to trzeci, ostatni dzień i centralny punkt Triduum Paschalnego.
» więcej
2020-04-11, godz. 10:23
Droga Krzyżowa w Watykanie
Papież Franciszek przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej, które z powodu pandemii koronawirusa nie odbyło się w Koloseum, a na pustym placu Świętego Piotra. Procesja z krzyżem wiodła od obelisku do schodów przed wejściem do…
» więcej
2020-04-11, godz. 09:06
Wielka Sobota, dzień oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa
W tym roku, z uwagi na epidemię koronawirusa, w kościołach zabraknie tradycyjnego święcenia pokarmów na wielkanocny stół, a wierni nie będą mogli odwiedzać grobu Jezusa. Wieczorem rozpocznie się Wigilia Paschalna.
» więcej
2020-04-10, godz. 07:02
Wielki Piątek, czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa
10 kwietnia przypada w tym roku Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego. Dla chrześcijan to czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa.
» więcej
2020-04-09, godz. 06:35
Wielki Czwartek, czyli pamiątka ustanowienia kapłaństwa i eucharystii
W Kościele Katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne. To trzy święte dni, które symbolizują Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa.
» więcej
2020-04-08, godz. 21:42
Goście RSnW: święta mamy przeżywać duchowo
To będą inne święta, ale może przez to bardziej duchowe - oceniają goście "Radia Szczecin na Wieczór".
» więcej
2020-04-06, godz. 17:15
"Na progu Paschy". Ostatni dzwonek na przygotowanie duchowe do świąt
Rekolekcje "Na progu Paschy" to jedna z ostatnich szans na duchowe przygotowanie przed Świętami Wielkanocnymi.
» więcej