Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Boże Ciało jest świętem Kościoła katolickiego. To uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jest ono wspomnieniem Ostatniej Wieczerzy oraz przeistoczenia chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Boże Ciało jest świętem Kościoła katolickiego. To uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jest ono wspomnieniem Ostatniej Wieczerzy oraz przeistoczenia chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Dziś Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. To wspomnienie Ostatniej Wieczerzy oraz przeistoczenia chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa.
Święto swoimi korzeniami sięga XIII wieku, choć w Polsce początki tego święta to lata 20. XIV wieku.

To uroczystość, w której wychodzimy na ulice z Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie i prosimy, by błogosławił i dotarł do każdego człowieka ze swoim błogosławieństwem - mówi ks. Waldemar Piątek z parafii Parafia pw Wniebowzięcia NMP w Nowogardzie.

- Jednak to nie jest pochód, to jest miejsce, w którym przyznajemy się do dobrego Boga... Jest to świadectwo, w którym zawarta jest piękna rzecz - chcemy doświadczyć, że Bóg przychodzi w każdej sytuacji naszego życia - dodaje ks. Piątek.

Ksiądz dr Andrzej Zaniewski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie wskazuje na symbolikę ołtarzy, przy których zatrzymujemy się podczas procesji.

- W takcie procesji wierni zatrzymują się przy czterech ołtarzach, przy których następuje odczytanie fragmentu Ewangelii. Liczba "4" to symbol czterech ewangelii wg Św. Jana, Mateusza, Łukasza, Marka oraz symbol czterech stron świata - tłumaczy ks. Zaniewski.

Początek centralnych obchodów w Szczecinie o 9:00 w parafii św. Jana Chrzciciela.
Relacja Piotra Kołodziejskiego [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-03-30, godz. 07:17 Wigilia Paschalna, czyli najważniejsza liturgia w roku Dziś w Kościele Wielka Sobota. To czas, kiedy Jezus spoczywa w grobie. W kościołach trwa święcenie pokarmów na wielkanocny stół, a wieczorem po zachodzie słońca rozpocznie się najważniejsza liturgia w roku - Wigilia Paschalna. » więcej 2024-03-29, godz. 12:47 "Wielkanoc jest świętem przemiany", czyli Noc Konfesjonałów w Szczecinie Wieczorem w Wielki Piątek w niektórych kościołach archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej rozpocznie się 14. Noc Konfesjonałów. » więcej 2024-03-29, godz. 10:02 RSnW: świąteczne tradycje do których przywiązani są Polacy O świątecznych scenariuszach i tradycjach, do których przywiązani są Polacy, dyskutowali goście audycji 'Radio Szczecin na Wieczór'. » więcej 2024-03-29, godz. 09:37 Wielki Piątek to dzień, w którym chrześcijanie na chwilę powinni się zatrzymać To przede wszystkim okazja do tego, żeby się zatrzymać i pomyśleć. Tak dominikanin, ksiądz Tomasz Dostatni mówi o znaczeniu Wielkiego Piątku dla chrześcijan. » więcej 2024-03-29, godz. 07:26 Wielki Piątek w Kościele. Krzyż w centrum Dziś Wielki Piątek. W Kościele upamiętnia się ukrzyżowanie Chrystusa. Dla katolików to czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Jezusa. » więcej 2024-03-28, godz. 12:22 Wielki Czwartek, czyli przypomnienie Ostatniej Wieczerzy Jezusa W Kościele Katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne. To trzy święte dni, które symbolizują Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. » więcej 2024-03-28, godz. 08:01 Msza Krzyżma św. i poświęcenie olejów w katedrze Biskup Henryk Wejman będzie przewodniczył w czwartek o 10 Mszy Krzyżma Świętego w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. To coroczna uroczystość, którą koncelebrują kapłani z całej Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2024-03-25, godz. 06:00 "Na progu Paschy" - rekolekcje w katedrze Rekolekcje 'Na progu Paschy' rozpoczynają się w szczecińskiej katedrze. To już ostatnia okazja na duchowe przygotowanie do najważniejszych dla chrześcijan dni w roku. » więcej 2024-03-22, godz. 17:53 Akademicka Droga Krzyżowa ulicami Szczecina Akademicka Droga Krzyżowa dziś na ulicach Szczecina. Początek o 20 na placu Lotników. Uczestnicy przejdą aleją Jana Pawła II na Jasne Błonia. » więcej 2024-03-17, godz. 08:42 Zasłanianie krzyża to wielowiekowa tradycja W Kościołach zasłania się krzyże. To wielowiekowa tradycja. Dokładnie od piątej Niedzieli Wielkiego Postu wizerunek Chrystusa na krzyżu jest zasłonięty fioletową zasłoną. » więcej
3456789