Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Dzień Papieski jest obchodzony w polskim Kościele Rzymskokatolickim od 2001 roku w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na papieża. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Dzień Papieski jest obchodzony w polskim Kościele Rzymskokatolickim od 2001 roku w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na papieża. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Rodzinny festyn w parafii św. Jana Bosko u salezjanów przy ul. Witkiewicza oraz kwesty na edukację zdolnej młodzieży z uboższych rodzin, to główne punkty 23. Dnia Papieskiego w Szczecinie, który zawsze przypada w niedzielę poprzedzającą wybór Jana Pawła II.
Fundacja co roku swoją opieką obejmuje blisko dwa tysiące zdolnych uczniów i studentów z niezamożnych rodzin, z małych miejscowości w całej Polsce. Tworzą oni żywy pomnik papieża. Jan Paweł II w trakcie swoich pielgrzymek do ojczyzny podkreślał m.in. swoją miłość do ojczyzny. Tak było w 1991 roku w Masłowie koło Kielc, kiedy w homilii mówił tak:

"Oto matka moja i moi bracia". Może dlatego mówię tak, jak mówię, ponieważ to jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry! I zrozumcie, wy wszyscy, którzy lekkomyślnie podchodzicie do tych spraw, zrozumcie, że te sprawy nie mogą mnie nie obchodzić, nie mogą mnie nie boleć! Was też powinny boleć! Łatwo jest zniszczyć, trudniej odbudować."
------
Każdy chrześcijanin jest powołany, by zawsze i wszędzie tam, gdzie go Opatrzność postawi, przyznawać się do Chrystusa przed ludźmi - mówił Jan Paweł do rodaków podczas 6. pielgrzymki do Polski. W 1997 roku w Gorzowie Wielkopolskim wygłosił homilię podczas Liturgii Słowa przed kościołem Pierwszych Męczenników Polskich.

- W naszych czasach, gdy nie było trzeba już świadectwa krwi, tym bardziej czytelne musi być świadectwo codziennego życia. O Bogu winno się świadczyć słowem i czynem, wszędzie, w każdym środowisku, w rodzinie, zakładach pracy, urzędach, szkołach, biurach, w miejscach, gdzie człowiek się trudzi i gdzie odpoczywa - mówił Jan Paweł II.

W Szczecinie do Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia należy kilkanaście osób.

Sara z Zielonej Góry studiuje psychologię na US. Dzięki stypendium może opłacić m.in. akademik. - Daje mi to możliwość rozwoju, mogę realizować swoje plany, cele i marzenia.

Darek spod Szczecina studiuje prawo na US: - Niezwykle poruszyła mnie pracowitość, która towarzyszyła Karolowi Wojtyle. "Obłożyłem się książkami" - pisał w jednym z listów do przyjaciela. Imponowało mi to i wciąż imponuje... Staram się zawsze wymagać od siebie. Zawsze, choćby nawet inni ode mnie nie wymagali.

Około godz. 21:00 młodzi spotkają się przy pomniku św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach, żeby zaśpiewać jego ulubioną "Barkę".

Fundacja powstała w 2000 roku i ma upamiętniać pontyfikat św. Jana Pawła II przez promowanie papieża i wspieranie różnych inicjatyw w dziedzinie edukacji i kultury.
Relacja Piotra Kołodziejskiego [Radio Szczecin]
Relacja Piotra Kołodziejskiego [Radio Szczecin]
W 1997 roku w Gorzowie Wielkopolskim wygłosił homilię podczas Liturgii Słowa przed kościołem Pierwszych Męczenników Polskich.

Zobacz także

2024-05-19, godz. 10:57 Obchody 900-lecia Pomorskiej Misji Ewangelizacyjnej św. Ottona z Bambergu Dziś w szczecińskiej katedrze rozpoczęcie obchodów jubileuszu 900-lecia Pomorskiej Misji Ewangelizacyjnej św. Ottona z Bambergu. Mszy św. o 18 będzie przewodniczył administrator apostolski archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej biskup… » więcej 2024-05-19, godz. 09:10 Kościół Katolicki obchodzi Zesłanie Ducha Świętego Dziś Kościół Katolicki obchodzi jedno z najważniejszych świąt - Zesłanie Ducha Świętego. Historia uroczystości sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. To też początek samodzielnej działalności Kościoła. » więcej 2024-05-17, godz. 19:24 "Św. Otton doskonale wyczuł oczekiwania ludzi mieszkających nad Odrą i Bałtykiem" W niedzielę rozpoczną się archidiecezjalne obchody jubileuszu 900-lecia Pomorskiej Misji Ewangelizacyjnej św. Ottona z Bambergu. Niemiecki biskup doprowadził do przyjęcia chrześcijaństwa przez Pomorzan w XII wieku. » więcej 2024-05-15, godz. 13:28 Zabawa, modlitwa, warsztaty. Zapisy na święto młodych w Wolinie Koncerty, konferencje i liczne warsztaty wypełnią program tegorocznych Archidiecezjalnych Dni Młodych, które na przełomie maja i czerwca odbędą się w Wolinie. Trwają zapisy. » więcej 2024-05-11, godz. 16:44 Ministranci nie tylko przy ołtarzu. Ikona Pogoni doceniła talent sportowy Kilka miesięcy rywalizacji sportowej i w sobotę zwieńczeniem tego było wręczenie pamiątkowych pucharów i dyplomów. W szczecińskim Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym podsumowano tegoroczną piłkarską Ligę Ministrancką. » więcej 2024-04-14, godz. 15:41 Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina [ZDJĘCIA] Kilkanaście tysięcy ludzi przeszło ulicami Szczecina w 20. Marszu dla Życia. Całe rodziny, młodzi i seniorzy zamanifestowali ideę obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. » więcej 2024-04-14, godz. 08:55 "Życie nie zna granic". Marsz dla Życia w Szczecinie W niedzielę ulicami Szczecina przejdzie 20. Marsz dla Życia. Jedna z największych manifestacji w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci rozpocznie się o 15 na Jasnych Błoniach przed pomnikiem św. Jana Pawła II. » więcej 2024-04-13, godz. 14:31 W niedzielę Marsz dla Życia w Szczecinie 20. Szczeciński Marsz dla Życia przejdzie w niedzielę ulicami Szczecina. Jedna z największych manifestacji w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci rozpocznie się o 15 na Jasnych Błoniach. » więcej 2024-04-12, godz. 11:17 "Młode pokolenie żyje w innej rzeczywistości i widzi ogromną nudę na katechezie" Trwa szczeciński Festiwal Bonhoeffera "Ślady". Jednym z gości dyskusji i spotkań jest filozof i religioznawca, profesor Tadeusz Gadacz. » więcej 2024-04-12, godz. 09:22 Religioznawca: ludzie nie chcą już religii, która oparta była na posłuszeństwie Hierarchowie nie chcą zaakceptować tego, że człowiek stał się dojrzalszy. Tak gość "Rozmów pod krawatem" diagnozuje przyczyny kryzysu w Kościele. » więcej
78910111213