Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Dzień Papieski jest obchodzony w polskim Kościele Rzymskokatolickim od 2001 roku w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na papieża. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Dzień Papieski jest obchodzony w polskim Kościele Rzymskokatolickim od 2001 roku w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na papieża. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Rodzinny festyn w parafii św. Jana Bosko u salezjanów przy ul. Witkiewicza oraz kwesty na edukację zdolnej młodzieży z uboższych rodzin, to główne punkty 23. Dnia Papieskiego w Szczecinie, który zawsze przypada w niedzielę poprzedzającą wybór Jana Pawła II.
Fundacja co roku swoją opieką obejmuje blisko dwa tysiące zdolnych uczniów i studentów z niezamożnych rodzin, z małych miejscowości w całej Polsce. Tworzą oni żywy pomnik papieża. Jan Paweł II w trakcie swoich pielgrzymek do ojczyzny podkreślał m.in. swoją miłość do ojczyzny. Tak było w 1991 roku w Masłowie koło Kielc, kiedy w homilii mówił tak:

"Oto matka moja i moi bracia". Może dlatego mówię tak, jak mówię, ponieważ to jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry! I zrozumcie, wy wszyscy, którzy lekkomyślnie podchodzicie do tych spraw, zrozumcie, że te sprawy nie mogą mnie nie obchodzić, nie mogą mnie nie boleć! Was też powinny boleć! Łatwo jest zniszczyć, trudniej odbudować."
------
Każdy chrześcijanin jest powołany, by zawsze i wszędzie tam, gdzie go Opatrzność postawi, przyznawać się do Chrystusa przed ludźmi - mówił Jan Paweł do rodaków podczas 6. pielgrzymki do Polski. W 1997 roku w Gorzowie Wielkopolskim wygłosił homilię podczas Liturgii Słowa przed kościołem Pierwszych Męczenników Polskich.

- W naszych czasach, gdy nie było trzeba już świadectwa krwi, tym bardziej czytelne musi być świadectwo codziennego życia. O Bogu winno się świadczyć słowem i czynem, wszędzie, w każdym środowisku, w rodzinie, zakładach pracy, urzędach, szkołach, biurach, w miejscach, gdzie człowiek się trudzi i gdzie odpoczywa - mówił Jan Paweł II.

W Szczecinie do Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia należy kilkanaście osób.

Sara z Zielonej Góry studiuje psychologię na US. Dzięki stypendium może opłacić m.in. akademik. - Daje mi to możliwość rozwoju, mogę realizować swoje plany, cele i marzenia.

Darek spod Szczecina studiuje prawo na US: - Niezwykle poruszyła mnie pracowitość, która towarzyszyła Karolowi Wojtyle. "Obłożyłem się książkami" - pisał w jednym z listów do przyjaciela. Imponowało mi to i wciąż imponuje... Staram się zawsze wymagać od siebie. Zawsze, choćby nawet inni ode mnie nie wymagali.

Około godz. 21:00 młodzi spotkają się przy pomniku św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach, żeby zaśpiewać jego ulubioną "Barkę".

Fundacja powstała w 2000 roku i ma upamiętniać pontyfikat św. Jana Pawła II przez promowanie papieża i wspieranie różnych inicjatyw w dziedzinie edukacji i kultury.
Relacja Piotra Kołodziejskiego [Radio Szczecin]
Relacja Piotra Kołodziejskiego [Radio Szczecin]
W 1997 roku w Gorzowie Wielkopolskim wygłosił homilię podczas Liturgii Słowa przed kościołem Pierwszych Męczenników Polskich.

Zobacz także

2024-03-22, godz. 17:53 Akademicka Droga Krzyżowa ulicami Szczecina Akademicka Droga Krzyżowa dziś na ulicach Szczecina. Początek o 20 na placu Lotników. Uczestnicy przejdą aleją Jana Pawła II na Jasne Błonia. » więcej 2024-03-17, godz. 08:42 Zasłanianie krzyża to wielowiekowa tradycja W Kościołach zasłania się krzyże. To wielowiekowa tradycja. Dokładnie od piątej Niedzieli Wielkiego Postu wizerunek Chrystusa na krzyżu jest zasłonięty fioletową zasłoną. » więcej 2024-03-15, godz. 18:28 Uczniowie i klerycy przedstawią ostatnie dni z życia Chrystusa Misterium Pasyjne przygotowali klerycy szczecińskiego seminarium wraz z uczniami Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. » więcej 2024-03-10, godz. 08:58 Seminarium od środka. Młodzi szukają swojego powołania [ZDJĘCIA] Jak wygląda życie kleryków i seminarium od środka - tego mogą dowiedzieć się uczniowie szkół średnich, którzy przyjechali na "Weekend powołaniowy" do szczecińskiego Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego. » więcej 2024-03-10, godz. 08:04 Radość w środku Wielkiego Postu Czwarta Niedziela Wielkiego Postu w Kościele Katolickim nazywana jest niedzielą Laetare, czyli Niedzielą Radości. Nazwa pochodzi od słów „Laetare, Jeruzalem" (raduj się, wesel się Jerozolimo). » więcej 2024-03-03, godz. 17:44 Wielkanocna Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach. Trwa zbiórka Trwają przygotowania do kolejnej edycji Wielkanocnej Paczki dla Rodaka i Bohatera na Kresach. » więcej 2024-03-03, godz. 16:40 Biskup Zieliński: Staję do posługi, aby poznać i uczyć się tego, co tę archidiecezjalną wspólnotę stanowi Biskup Zbigniew Zieliński odprawił pierwszą mszę świętą w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Decyzją papieża Franciszka, został on administratorem apostolskim archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej po tym, jak rezygnację złożył… » więcej 2024-03-03, godz. 15:43 Była sąsiadką papieża, o historiach z Watykanu opowiedziała w Szczecinie Jest jedną z nielicznych kobiet na świecie, która ma watykański paszport i 16 lat mieszkała niemal okno w okno z papieżem. Wieloletnia korespondentka telewizyjna w Rzymie Magdalena Wolińska-Riedi w sobotę i niedzielę promowała w… » więcej 2024-03-03, godz. 14:07 "Powołany 2" już w kinach W piątek odbyła się w kinach premiera filmu pt. "Powołany 2". Jak przyznaje reżyser, po pierwszej części tysiące ludzi dało świadectwo swojej wiary. Na YouTubie pierwsza część ma prawie 4 miliony wyświetleń. Jej pomysłodawcą… » więcej 2024-02-28, godz. 18:48 Biskup Zieliński administratorem archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Mam nadzieję, że czas mojej obecności będzie także okazją do wytężonej modlitwy o dobry wybór następnego rządcy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej - powiedział dziś biskup Zbigniew Zieliński, który decyzją papieża Franciszka… » więcej
9101112131415