Nam nie chodzi o kompromis, a o troskę o katolicką wiarę dwóch tysięcy lat - mówi ks. Karl Stehlin.
Przełożony Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X w Polsce wygłosił dziś w Szczecinie wykład "Ekumenizm grzechem przeciw miłości". Następnie odprawił mszę świętą trydencką dla 50 wiernych.
Benedykt XVI zdjął w styczniu ekskomunikę z czterech biskupów lefebrystów nałożoną jeszcze przez Jana Pawła II w 1988 roku. Bractwo sprzeciwia się niektórym postanowieniom Soboru Watykańskiego II m.in. ekumenizmowi i dialogowi międzywyznaniowemu. W Polsce jest 6 duchownych lefebrystów i około tysiąca osób, które uczestniczą w nabożeństwach odprawianych przez przedstawicieli Bractwa.
Pomimo, że papież zdjął ekskomunikę z czterech biskupów lefebrystów, to jednak Bractwo ciągle nie ma uregulowanego statusu w Kościele rzymskokatolickim. Duchowni Bractwa nie powinni udzielać sakramentów. Ks. Stehlin nie zgadza się jednak z tym stanowiskiem. - Jeśli ja myślę, że jestem suspendowany odprawiając jednak publiczną mszę, popełniam grzech ciężki. I my wszyscy kapłani od 39 lat (przyp. red. Bractwo powstało w 1970 roku) odprawiamy msze św. i udzielamy sakramentów. Kościół daje nam do tego prawo przez jurysdykcję zastępczą - tłumaczy ks. Stehlin.
Jaka będzie przyszłość Bractwa w Kościele rzymskokatolickim? - Jeśli ze strony Rzymu potrafią nam merytorycznie, budując na zasadzie wiary i obyczajów przekonać, że my nie mamy racji i nasze argumenty są z punktu widzenia Magisterium Kościoła rzymskokatolickiego nieprawdziwe, to chylimy głowę i uznamy to. Jeśli natomiast racja będzie po naszej stronie, oni muszą powiedzieć, że to my jesteśmy po stronie dwóch tysięcy lat Kościoła. Wtedy prosimy o to, żeby ze strony Stolicy Apostolskiej nastąpiła rewizja spornych punktów zawartych w Soborze Watykańskim II - dodaje ks. Stehlin.
Ks. dr Krzysztof Wojtkiewicz z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego jest optymistą. - Sami biskupi z Bractwa muszą zrozumieć pewne soborowe myślenie Kościoła i otwarcie się. Kościół zamknięty, jak bastion nikogo nie przyciągnie do siebie. Musi być zachęcający, życzliwy, rozumiejący, a nie zamknięty jak twierdza - uważa ks. Wojtkiewicz.
Wywiad z ks. Karlem Stehlinem i więcej o dialogu lefebrystów z Watykanem w przyszłą niedzielę w Audycji Katolickiej o godzinie 8.05.
Posłuchaj audycji, w której również rozmowa z ks. Stehlinem.
Zobacz także
2009-06-24, godz. 11:51
Arcybiskup zwołał konferencję prasową
Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga spotka się dziś z dziennikarzami. To druga konferencja prasowa arcybiskupa po tym, jak w kwietniu stanął na czele Kościoła rzymskokatolickiego na Pomorzu Zachodnim.
» więcej
2009-04-04, godz. 15:18
Abp Dzięga nowym metropolitą szczecińsko-kamieńskim (WIDEO)
Ustępujący z funkcji metropolity abp Zygmunt Kamiński przekazał nuncjuszowi apostolskiemu pastorał, będący symbolem władzy biskupiej. Abp Józef Kowalczyk wręczył go nowemu metropolicie szczecińsko-kamieńskiemu abp Andrzejowi …
» więcej
2009-04-01, godz. 15:43
Nowy arcybiskup o lustracji, wizji Kościoła i Radiu Maryja (WIDEO)
Pytania o lustrację w Kościele, stosunek do Radia Maryja, ale także wizję duszpasterstwa w Kościele szczecińsko-kamieńskim zdominowały pierwszą konferencję nowego metropolity szczecińsko-kamieńskiego abpa Andrzeja Dzięgi.
» więcej
2009-02-10, godz. 09:42
Kandydat na Prymasa poprowadzi Kościół na Pomorzu Zachodnim?
Biskup Andrzej Dzięga i bp Andrzej Dziuba są wymieniani wśród kandydatów do objęcia funkcji metropolity szczecińsko-kamieńskiego - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Szczecin.
» więcej
2008-06-15, godz. 00:01
Widok z wieży bazyliki po horyzont (WIDEO)
Taras widokowy na wieży szczecińskiej katedry powinien być otwarty najpóźniej do końca sierpnia. Z punktu położonego 56 metrów nad ziemią będzie można zobaczyć panoramę miasta, a nawet obszar położony do 100 kilometrów od…
» więcej
2007-05-07, godz. 17:18
Łomianki: Wierni pożegnali abpa Majdańskiego
» więcej
2007-05-07, godz. 09:33
Dziś pogrzeb abpa Kazimierza Majdańskiego
» więcej