Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Profesor Tadeusz Gadacz, filozof i religioznawca. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Profesor Tadeusz Gadacz, filozof i religioznawca. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Hierarchowie nie chcą zaakceptować tego, że człowiek stał się dojrzalszy. Tak gość "Rozmów pod krawatem" diagnozuje przyczyny kryzysu w Kościele.
Profesor Tadeusz Gadacz, filozof i religioznawca powiedział, że ludzie nie chcą już religii, która oparta była na posłuszeństwie, bo na przestrzeni lat stali się bardziej świadomi. Kościelne władze nie chcą jednak tego przyjąć do wiadomości.

- Ta klasyczna religia była oparta na zasadzie posłuszeństwa i zarządzania. Ludzie już w tej chwili wolni, świadomi, nie chcą akceptować tego rodzaju religii. Hierarchia kościelna w żaden sposób tego nie chce zaakceptować, bo wtedy właściwie musiałaby zacząć służyć, a nie zarządzać - mówi Gadacz.

Dyskusje poświęcone m.in. religii, Kościołowi i wierze trwają w Szczecinie z okazji Festiwalu Bonhoeffera „Ślady”, który trwa w Szczecinie.
Profesor Tadeusz Gadacz, filozof i religioznawca powiedział, że ludzie nie chcą już religii, która oparta była na posłuszeństwie, bo na przestrzeni lat stali się bardziej świadomi.

Zobacz także

2024-09-29, godz. 13:40 Nowy wystrój cerkwi prawosławnej w Stargardzie [ZDJĘCIA] Prawosławny metropolita wrocławsko-szczeciński, abp Jerzy poświęcił w niedzielę nowe ikony, malowidła i freski, które ozdobiły wnętrza cerkwi pw. św. Piotra i Pawła w Stargardzie. » więcej 2024-09-29, godz. 13:06 Św. Franciszek z Asyżu patronem miasta na Pomorzu Zachodnim Św. Franciszek z Asyżu patronem Miasta i Gminy Pełczyce. Uroczystości nadania patronatu zaplanowano w przyszłą sobotę. » więcej 2024-09-29, godz. 09:11 Nowe hospicjum w Szczecinie, w kościołach zbiórki Hospicjum perinatalne rozpoczyna swoją działalność w Szczecinie. Ma zapewnić pomoc dla rodzin oczekujących dziecka, u którego zdiagnozowano nieuleczalną i śmiertelną chorobę. » więcej 2024-09-24, godz. 14:15 Są wysokie, ciężkie i mają 120 lat. Konserwacja drzwi kolegiaty zakończona [ZDJĘCIA] Konserwacja zakończona, 120-letnie dębowe drzwi stargardzkiej kolegiaty wróciły na miejsce. Zadbano o o wyeksponowanie wszystkich detali - przez dekady pokrywały je warstwy farby. » więcej 2024-09-19, godz. 12:29 Ostatni etap renowacji cerkwi prawosławnej w Stargardzie [ZDJĘCIA] Nowe ikony i freski ozdobiły wnętrza cerkwi prawosławnej św. Piotra i Pawła w Stargardzie. Wykonano je w ramach ostatniego etapu prowadzonej od kilku lat renowacji świątyni. » więcej 2024-09-17, godz. 16:32 Zabytkowy kościół w Świnoujściu przejdzie remont Radni z Świnoujścia zgodzili się na przesunięcie środków z budżetu gminy na dofinansowanie remontu zabytkowego kościoła. » więcej 2024-08-16, godz. 10:06 Ślub na pielgrzymce. Wcześniej trzeba zdobyć Giewont Rano wejście na Giewont, a wieczorem ślub. To będzie pierwszy ślub na pielgrzymce motocyklowej "Od Krzyża do Krzyża. Od Bałtyku do Tatr". » więcej 2024-08-15, godz. 14:41 Świeccy rozdają Komunię Świętą Pomagają księżom w rozdawaniu Komunii Świętej, odwiedzają też z komunią chorych. W sierpniu mija 20 lat od wprowadzenia w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej. » więcej 2024-08-15, godz. 13:14 Ważny moment w jasnogórskim sanktuarium. "Łzy lecą z radości" Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to w Kościele ważna uroczystość, ale to też tradycyjnie ważny czas w Sanktuarium na Jasnej Górze. Kończą tam swój pątniczy szlak tysiące pielgrzymów. » więcej 2024-08-15, godz. 10:12 Maryjna uroczystość w Kościele Katolickim 15 sierpnia w Kościele Katolickim Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. To jedna z najważniejszych uroczystości. » więcej
1234567