Kilkadziesiąt osób zebrało się na szczecińskim pl. Solidarności, by przejść śladami św. Ottona z Bambergu. To XI wieczny misjonarz, któremu Bolesław Krzywousty powierzył misję chrystianizacji Pomorza Zachodniego.
W ramach Szczecińskiego Tygodnia Reformacji mieszkańcy miasta poznają historię rodzenia się chrześcijaństwa w naszym regionie.
- Te wydarzenia, które miały miejsce przed Reformacją, jak np. chrystianizacja Pomorza, to są wydarzenia, z którymi się utożsamiamy - podkreślił ks. Sławomir Sikora, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.
- Jestem z Kościoła luterańskiego i co roku świętujemy Dni Reformacji. - Przede wszystkim historia św. Ottona to część historii naszego regionu. Myślę, że warto wiedzieć, gdzie mieszkamy, są korzenie chrześcijaństwa... Pogoda jest ładna i dowiemy się czegoś nowego o Szczecinie - mówili uczestnicy spaceru.
- Będziemy szli w stronę Odry i dalej na Łasztownię do kościoła ewangelicko-augsburskiego, gdzie będzie koncert organowo-skrzypcowy - zapowiadał Mirosław Wacewicz, Legendziarz.
Koncert odbędzie się w Kościele Świętej Trójcy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy ul. Energetyków w Szczecinie o godzinie 13. Wstęp bezpłatny.
Program Szczecińskiego Tygodnia Reformacji:
2 listopada 2024, godz. 11.00Spacer "Śladami św. Ottona z Bambergu” po Szczecinie.
Start: Plac Solidarności (Pomnik Anioł Wolności)
Trasa: około 2 godziny, zależnie od uczestników. Tempo spacerowe,
zakończony o godz. 13.00 koncertem organowym jak poniżej.
Wstęp wolny.
2 listopada 2024, godz. 13.00
Koncert organowy Szczecińskiego Tygodnia Reformacji – Jan Kulakowski "Muzyka Pomorza – Loewe, Flugel, Fromm, Dulichius”.
Koncert organowy w Kościele Świętej Trójcy w wykonaniu młodego muzyka Jana Kulakowskiego „Muzyka Pomorza – Loewe, Flugel, Fromm, Dulichius”.
Ponadto w czasie koncertu Marcin Przydatek będzie malował kawą lub herbatą lub wykonywał kaligrafię piórami ptasimi lub trzcinką (na terenie posesji kościelnej). Podobne wydarzenie odbywało się już w czasie Nocy Muzeów w Kościele Luterańskim. Cieszyło się dużym zainteresowaniem. Będzie możliwość zakupu prac od twórcy.
Miejsce: Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Szczecinie, ul. Energetyków 8. Wstęp wolny.
2 listopada 2024, godz. 19.00
Koncert jazzowy Szczecińskiego Tygodnia Reformacji – ASAF.
Zespół ASAF w składzie: Piotr Jankowski – perkusja, Joanna Gajda – fortepian, Maciej Kociński – saksofon, Michał Kapczuk – kontrabas.
Miejsce: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, sala kameralna na 195 osób. Organizator wydarzenia: Fundacja "Chrześcijańska Służba Rodzinie”.
Współorganizator koncertu: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
3 listopada 2024, godz. 11.00
Wspólne nabożeństwo finałowe Szczecińskiego Tygodnia Reformacji.
Miejsce: Dom Kultury "Słowianin” w Szczecinie, ul. Józefa Korzeniowskiego 7, godz. 11. Wstęp wolny.
Zobacz także
2022-04-18, godz. 09:47
Dzieci z Ukrainy śpiewają w kościele na Krzekowie
Uciekli z ogarniętej wojną Ukrainy, teraz w podziękowaniu za pomoc śpiewają pieśni religijne na mszy świętej. Mowa o szóstce dzieci, które chodziły do szkoły muzycznej w Tarnopolu, a teraz przebywają wraz ze swoją mamą u rodziny…
» więcej
2022-04-17, godz. 10:46
"Dobra jest więcej, choć zło potrafi być bardziej krzykliwe". Caritas składa życzenia i dziękuje
Prawda o Zmartwychwstaniu Pana Jezusa niech dodaje wszystkim ludziom dobrej woli wiele mocy, siły, radości i motywacji do tego, żeby dbać o dobro, rozsiewać je wokół siebie przez życzliwość, słowo i czyny - mówi ks. Mariusz Og…
» więcej
2022-04-17, godz. 09:51
"Jego łaska niech będzie światłem naszym i mocą naszą". Życzenia wielkanocne arcybiskupa Andrzeja Dzięgi
Chrystus Zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał - pozdrawia abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński kierując życzenia do mieszkańców regionu mówi, że "niesie się te zawołanie i ta odpowiedź przez szczecińską…
» więcej
2022-04-17, godz. 07:54
"Nie jest to zwykła msza, warto to zobaczyć" - rezurekcja w Sanktuarium w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA]
Katolicy rozpoczynają obchody Świąt Wielkanocnych mszą rezurekcyjną odprawianą w niedzielę o świcie. Nabożeństwo ogłasza zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
» więcej
2022-04-16, godz. 17:45
Groby Pańskie w szczecińskich kościołach [WIDEO, ZDJĘCIA]
Wierni zgromadzili się w wielką sobotę w świątyniach nie tylko po to, aby święcić pokarmy. Ten dzień to również czas refleksji i modlitwy przy figurze Jezusa Chrystusa złożonego w grobie.
» więcej
2022-04-16, godz. 09:47
Symbolika święcenia pokarmów
Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów, które wierni przynoszą w udekorowanych koszykach. Znajdziemy w nich m.in. chleb, mięso, sól i jajka.
» więcej
2022-04-16, godz. 09:25
Caritas przygotował Święconkę Jakubową
Caritas przygotował tradycyjną pomoc dla najbardziej potrzebujących. W szczecińskiej katedrze otrzymają oni Święconkę Jakubową.
» więcej
2022-04-16, godz. 09:04
Wielka sobota, w kościołach trwa święcenie pokarmów
Wielka Sobota to dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie. W kościołach trwa święcenie pokarmów na wielkanocny stół.
» więcej
2022-04-15, godz. 09:24
"Bóg ma moc wyprowadzać dobro z tego cierpienia"
To wyjątkowy Wielki Piątek - w kontekście wydarzeń na Ukrainie. Ale też niosący nadzieję - tak uważa ks. dr Andrzej Maćkowski, proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Szczecinie.
» więcej
2022-04-15, godz. 07:27
Wielki Piątek z krzyżem w centrum
Dziś Wielki Piątek, w którym katolicy upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. To czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa.
» więcej