Kilkadziesiąt osób zebrało się na szczecińskim pl. Solidarności, by przejść śladami św. Ottona z Bambergu. To XI wieczny misjonarz, któremu Bolesław Krzywousty powierzył misję chrystianizacji Pomorza Zachodniego.
W ramach Szczecińskiego Tygodnia Reformacji mieszkańcy miasta poznają historię rodzenia się chrześcijaństwa w naszym regionie.
- Te wydarzenia, które miały miejsce przed Reformacją, jak np. chrystianizacja Pomorza, to są wydarzenia, z którymi się utożsamiamy - podkreślił ks. Sławomir Sikora, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.
- Jestem z Kościoła luterańskiego i co roku świętujemy Dni Reformacji. - Przede wszystkim historia św. Ottona to część historii naszego regionu. Myślę, że warto wiedzieć, gdzie mieszkamy, są korzenie chrześcijaństwa... Pogoda jest ładna i dowiemy się czegoś nowego o Szczecinie - mówili uczestnicy spaceru.
- Będziemy szli w stronę Odry i dalej na Łasztownię do kościoła ewangelicko-augsburskiego, gdzie będzie koncert organowo-skrzypcowy - zapowiadał Mirosław Wacewicz, Legendziarz.
Koncert odbędzie się w Kościele Świętej Trójcy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy ul. Energetyków w Szczecinie o godzinie 13. Wstęp bezpłatny.
Program Szczecińskiego Tygodnia Reformacji:
2 listopada 2024, godz. 11.00Spacer "Śladami św. Ottona z Bambergu” po Szczecinie.
Start: Plac Solidarności (Pomnik Anioł Wolności)
Trasa: około 2 godziny, zależnie od uczestników. Tempo spacerowe,
zakończony o godz. 13.00 koncertem organowym jak poniżej.
Wstęp wolny.
2 listopada 2024, godz. 13.00
Koncert organowy Szczecińskiego Tygodnia Reformacji – Jan Kulakowski "Muzyka Pomorza – Loewe, Flugel, Fromm, Dulichius”.
Koncert organowy w Kościele Świętej Trójcy w wykonaniu młodego muzyka Jana Kulakowskiego „Muzyka Pomorza – Loewe, Flugel, Fromm, Dulichius”.
Ponadto w czasie koncertu Marcin Przydatek będzie malował kawą lub herbatą lub wykonywał kaligrafię piórami ptasimi lub trzcinką (na terenie posesji kościelnej). Podobne wydarzenie odbywało się już w czasie Nocy Muzeów w Kościele Luterańskim. Cieszyło się dużym zainteresowaniem. Będzie możliwość zakupu prac od twórcy.
Miejsce: Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Szczecinie, ul. Energetyków 8. Wstęp wolny.
2 listopada 2024, godz. 19.00
Koncert jazzowy Szczecińskiego Tygodnia Reformacji – ASAF.
Zespół ASAF w składzie: Piotr Jankowski – perkusja, Joanna Gajda – fortepian, Maciej Kociński – saksofon, Michał Kapczuk – kontrabas.
Miejsce: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, sala kameralna na 195 osób. Organizator wydarzenia: Fundacja "Chrześcijańska Służba Rodzinie”.
Współorganizator koncertu: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
3 listopada 2024, godz. 11.00
Wspólne nabożeństwo finałowe Szczecińskiego Tygodnia Reformacji.
Miejsce: Dom Kultury "Słowianin” w Szczecinie, ul. Józefa Korzeniowskiego 7, godz. 11. Wstęp wolny.
Zobacz także
2022-04-06, godz. 15:38
"Wymiarem religii jest to, żeby tworzyć i dbać o pokój". Ekumenicznie w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA]
Ekumeniczna Akademia Letnia a także wspólna modlitwa o pokój na Ukrainie to główne tematy spotkania biskupów katolickich, prawosławnych i ewangelickich z Polski i Niemiec, którzy obradowali w Szczecinie.
» więcej
2022-04-06, godz. 09:16
Ekumeniczne spotkanie w Szczecinie
Konsultacja ekumeniczna biskupów nad Odrą i Nysą, a także nabożeństwo ekumeniczne w intencji pokoju na Ukrainie odbędą się w środę w Szczecinie.
» więcej
2022-04-05, godz. 12:40
Kilkadziesiąt kilometrów lasem i w nocy. Ekstremalna Droga Krzyżowa już w piątek
Trwają zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową, która w piątek wyruszy z kilku miejsc w regionie. Uczestnicy będą modlić się i wędrować ponad 40, a czasem nawet 60 kilometrów nocą. Jedna z tras ma swój początek na szczecińskich…
» więcej
2022-04-02, godz. 18:00
17 lat temu zmarł Jan Paweł II. "Był wzorem i wyznacznikiem wartości" [WIDEO, ZDJĘCIA]
Jego śmierć ogłosił stu tysiącom wiernym zebranym na placu świętego Piotra w Rzymie arcybiskup Leonardo Sandri. Chwilę później informacja obiegła cały świat - 17 lat temu zmarł Jan Paweł II.
» więcej
2022-04-02, godz. 11:25
Rocznica śmierci papieża Polaka. "Mamy do odrobienia lekcje ze św. Jana Pawła II"
To był jeden z najważniejszych pontyfikatów w historii Kościoła i świata - tak o blisko 27-letnim okresie posługi św. Jana Pawła II na Stolicy Piotrowej mówi ks. dr Krzysztof Łuszczek, rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium…
» więcej
2022-04-02, godz. 10:48
Papież w Szczecinie. "Jego nauczanie ma wpływ na funkcjonowanie naszej rodziny"
Mija 17 lat od śmierci św. Jana Pawła II. Papież odwiedził 129 krajów. Osiem razy odwiedził Polskę, a 35 lat temu był także w Szczecinie.
» więcej
2022-03-30, godz. 07:36
Stop hejtom w Wolinie [WIDEO]
Szkolna kampania przeciwko mowie nienawiści - STOP HEJTOM to projekt uczniów drugiej klasy Technikum Hotelarskiego w Wolinie.
» więcej
2022-03-25, godz. 10:05
Nowe katolickie przedszkole powstaje w Szczecinie
Na szczecińskich Pomorzanach powstanie Katolickie Przedszkole "Wojtuś". Placówkę będzie prowadzić Centrum Edukacyjne Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, które już nadzoruje działalność szkół katolickich na Pomorzu Zachodnim…
» więcej
2022-03-25, godz. 07:42
Papież zawierzy Rosję i Ukrainę Maryi. Adoracja bez granic
W piątek papież Franciszek dokona Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Wtedy też w wielu parafiach w Polsce rozpocznie się "Adoracja bez Granic", która polega na całonocnym modlitewnym czuwaniu.
» więcej
2022-03-21, godz. 14:27
Caritas przyjmuje w ośrodkach uchodźców i dzieci z domów dziecka
W 210 swoich ośrodkach Caritas diecezjalne przyjęły 8600 osób z Ukrainy, w tym ponad 4700 dzieci. Ponad 130 placówek organizacji wydaje ukraińskim uchodźcom niemal 47 tysięcy posiłków dziennie.
» więcej