Kilkadziesiąt osób zebrało się na szczecińskim pl. Solidarności, by przejść śladami św. Ottona z Bambergu. To XI wieczny misjonarz, któremu Bolesław Krzywousty powierzył misję chrystianizacji Pomorza Zachodniego.
W ramach Szczecińskiego Tygodnia Reformacji mieszkańcy miasta poznają historię rodzenia się chrześcijaństwa w naszym regionie.
- Te wydarzenia, które miały miejsce przed Reformacją, jak np. chrystianizacja Pomorza, to są wydarzenia, z którymi się utożsamiamy - podkreślił ks. Sławomir Sikora, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.
- Jestem z Kościoła luterańskiego i co roku świętujemy Dni Reformacji. - Przede wszystkim historia św. Ottona to część historii naszego regionu. Myślę, że warto wiedzieć, gdzie mieszkamy, są korzenie chrześcijaństwa... Pogoda jest ładna i dowiemy się czegoś nowego o Szczecinie - mówili uczestnicy spaceru.
- Będziemy szli w stronę Odry i dalej na Łasztownię do kościoła ewangelicko-augsburskiego, gdzie będzie koncert organowo-skrzypcowy - zapowiadał Mirosław Wacewicz, Legendziarz.
Koncert odbędzie się w Kościele Świętej Trójcy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy ul. Energetyków w Szczecinie o godzinie 13. Wstęp bezpłatny.
Program Szczecińskiego Tygodnia Reformacji:
2 listopada 2024, godz. 11.00Spacer "Śladami św. Ottona z Bambergu” po Szczecinie.
Start: Plac Solidarności (Pomnik Anioł Wolności)
Trasa: około 2 godziny, zależnie od uczestników. Tempo spacerowe,
zakończony o godz. 13.00 koncertem organowym jak poniżej.
Wstęp wolny.
2 listopada 2024, godz. 13.00
Koncert organowy Szczecińskiego Tygodnia Reformacji – Jan Kulakowski "Muzyka Pomorza – Loewe, Flugel, Fromm, Dulichius”.
Koncert organowy w Kościele Świętej Trójcy w wykonaniu młodego muzyka Jana Kulakowskiego „Muzyka Pomorza – Loewe, Flugel, Fromm, Dulichius”.
Ponadto w czasie koncertu Marcin Przydatek będzie malował kawą lub herbatą lub wykonywał kaligrafię piórami ptasimi lub trzcinką (na terenie posesji kościelnej). Podobne wydarzenie odbywało się już w czasie Nocy Muzeów w Kościele Luterańskim. Cieszyło się dużym zainteresowaniem. Będzie możliwość zakupu prac od twórcy.
Miejsce: Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Szczecinie, ul. Energetyków 8. Wstęp wolny.
2 listopada 2024, godz. 19.00
Koncert jazzowy Szczecińskiego Tygodnia Reformacji – ASAF.
Zespół ASAF w składzie: Piotr Jankowski – perkusja, Joanna Gajda – fortepian, Maciej Kociński – saksofon, Michał Kapczuk – kontrabas.
Miejsce: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, sala kameralna na 195 osób. Organizator wydarzenia: Fundacja "Chrześcijańska Służba Rodzinie”.
Współorganizator koncertu: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
3 listopada 2024, godz. 11.00
Wspólne nabożeństwo finałowe Szczecińskiego Tygodnia Reformacji.
Miejsce: Dom Kultury "Słowianin” w Szczecinie, ul. Józefa Korzeniowskiego 7, godz. 11. Wstęp wolny.
Zobacz także
2024-07-25, godz. 11:01
Wystartowała najdłuższa pielgrzymka w Polsce [ZDJĘCIA]
Około 60 osób wyruszyło w czwartek z nadmorskiego Pustkowa w 40. Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę.
» więcej
2024-07-25, godz. 10:26
Odpust św. Jakuba w Katedrze
Odpust w katedrze to centralne wydarzenie religijne w ramach trwającego w Szczecinie Jarmarku Jakubowego.
» więcej
2024-07-24, godz. 10:05
Jarmark Jakubowy przy katedrze. Organizatorzy spełniają prośbę mieszkańców
Pięć dni potrwa w tym roku Jarmark Jakubowy w Szczecinie. Po południu można będzie zaopatrzyć się w rękodzieło i produkty regionalne z całej Polski, ale także z Niemiec, Litwy, Łotwy, Grecji, a nawet z Brazylii.
» więcej
2024-07-21, godz. 11:50
Jarmark Jakubowy w tym roku dłużej o dzień
O dzień dłużej niż zwykle potrwa w tym roku Jarmark Jakubowy w Szczecinie. Na ponad ćwierć tysiąca stoisk, jedna trzecia to nowi wystawcy.
» więcej
2024-07-21, godz. 09:52
Jarmark Jakubowy już za chwilę
Odpust w katedrze, a także Rekolekcje Jakubowe to religijne akcenty 15. Jarmarku Jakubowego, który rozpocznie się w środę w Szczecinie.
» więcej
2024-07-16, godz. 08:51
Ze Szczecina na drugi koniec świata, by pomagać dzieciom i seniorom
Chcą dawać swoje serce innym na drugim końcu świata. Na trzytygodniowy wolontariat misyjny do Peru wybierają się m.in. dwie szczecinianki, Alicja i Karolina.
» więcej
2024-07-12, godz. 13:40
Zabytkowa wieża w Dąbiu do remontu [WIDEO, ZDJĘCIA]
Liczy 75 metrów a jej mury pochodzą jeszcze z czasów średniowiecza. Wieża Kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w szczecińskim Dąbiu po latach doczekała się remontu.
» więcej
2024-07-11, godz. 12:56
Papiescy studenci na obozie. "Potrafią wcielać w życie nauczanie św. Jana Pawła II"
Studenci papieskiej Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wypoczywają i formują się na obozie w Gnieźnie. Wśród ponad 600-osobowej grupy jest dziewięcioro studentek i studentów ze Szczecina.
» więcej
2024-07-07, godz. 17:45
Rowerowi pielgrzymi dotarli na Jasną Górę. "To było największe zaskoczenie"
Ponad 170 uczestników Szczecińskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę dotarło w niedzielę przed Cudowny Obraz Matki Bożej. W tydzień przejechali ponad 600 kilometrów.
» więcej
2024-07-05, godz. 13:30
Najdłuższa w Polsce pielgrzymka. Trwają zapisy
Trwają zapisy na najdłuższą pielgrzymkę w Polsce. Prawie 650 km w 20 dni to dystans, który pokonają najbardziej wytrwali.
» więcej