Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Kilkadziesiąt osób zebrało się na szczecińskim pl. Solidarności, by przejść śladami św. Ottona z Bambergu. To XI wieczny misjonarz, któremu Bolesław Krzywousty powierzył misję chrystianizacji Pomorza Zachodniego.
W ramach Szczecińskiego Tygodnia Reformacji mieszkańcy miasta poznają historię rodzenia się chrześcijaństwa w naszym regionie.

- Te wydarzenia, które miały miejsce przed Reformacją, jak np. chrystianizacja Pomorza, to są wydarzenia, z którymi się utożsamiamy - podkreślił ks. Sławomir Sikora, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.

- Jestem z Kościoła luterańskiego i co roku świętujemy Dni Reformacji. - Przede wszystkim historia św. Ottona to część historii naszego regionu. Myślę, że warto wiedzieć, gdzie mieszkamy, są korzenie chrześcijaństwa... Pogoda jest ładna i dowiemy się czegoś nowego o Szczecinie - mówili uczestnicy spaceru.

- Będziemy szli w stronę Odry i dalej na Łasztownię do kościoła ewangelicko-augsburskiego, gdzie będzie koncert organowo-skrzypcowy - zapowiadał Mirosław Wacewicz, Legendziarz.

Koncert odbędzie się w Kościele Świętej Trójcy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy ul. Energetyków w Szczecinie o godzinie 13. Wstęp bezpłatny.

Program Szczecińskiego Tygodnia Reformacji:
2 listopada 2024, godz. 11.00
Spacer "Śladami św. Ottona z Bambergu” po Szczecinie.
Start: Plac Solidarności (Pomnik Anioł Wolności)
Trasa: około 2 godziny, zależnie od uczestników. Tempo spacerowe,
zakończony o godz. 13.00 koncertem organowym jak poniżej.
Wstęp wolny.

2 listopada 2024, godz. 13.00
Koncert organowy Szczecińskiego Tygodnia Reformacji – Jan Kulakowski "Muzyka Pomorza – Loewe, Flugel, Fromm, Dulichius”.

Koncert organowy w Kościele Świętej Trójcy w wykonaniu młodego muzyka Jana Kulakowskiego „Muzyka Pomorza – Loewe, Flugel, Fromm, Dulichius”.

Ponadto w czasie koncertu Marcin Przydatek będzie malował kawą lub herbatą lub wykonywał kaligrafię piórami ptasimi lub trzcinką (na terenie posesji kościelnej). Podobne wydarzenie odbywało się już w czasie Nocy Muzeów w Kościele Luterańskim. Cieszyło się dużym zainteresowaniem. Będzie możliwość zakupu prac od twórcy.
Miejsce: Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Szczecinie, ul. Energetyków 8. Wstęp wolny.

2 listopada 2024, godz. 19.00

Koncert jazzowy Szczecińskiego Tygodnia Reformacji – ASAF.

Zespół ASAF w składzie: Piotr Jankowski – perkusja, Joanna Gajda – fortepian, Maciej Kociński – saksofon, Michał Kapczuk – kontrabas.

Miejsce: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, sala kameralna na 195 osób. Organizator wydarzenia: Fundacja "Chrześcijańska Służba Rodzinie”.

Współorganizator koncertu: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

3 listopada 2024, godz. 11.00
Wspólne nabożeństwo finałowe Szczecińskiego Tygodnia Reformacji.

Miejsce: Dom Kultury "Słowianin” w Szczecinie, ul. Józefa Korzeniowskiego 7, godz. 11. Wstęp wolny.
Relacja Julii Nowickiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2020-03-12, godz. 19:09 Episkopat rekomenduje dyspensę od uczestnictwa we mszy Rada Stała Episkopatu w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa rekomenduje biskupom diecezjalnym udzielenie części wiernym dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej. » więcej 2020-03-10, godz. 17:26 Plac Świętego Piotra zamknięty W związku z epidemią koronawirusa władze Watykanu postanowiły zamknąć Plac Świętego Piotra i ograniczyć dostęp do bazyliki. Poinformowało o tym watykańskie Biuro Prasowe. » więcej 2020-03-09, godz. 16:01 Modlitwy za chorych na koronawirusa i ich opiekunów Od poniedziałku w dwóch kościołach w Szczecinie rozpoczęły się modlitwy za chorych na koronawirusa. Decyzja metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi zapadła po informacji o pogorszeniu się stanu zdrowia jednej… » więcej 2020-03-08, godz. 08:46 Postawa kościoła katolickiego w latach 1979–1989/1990 Objęcie diecezji przez biskupa Kazimierza Majdańskiego, postawa kościoła katolickiego wobec porozumień sierpniowych, wizyta Ojca Świętego w Szczecinie, czy utworzenia arcybiskupstwa. O tych wydarzeniach można przeczytać w niedawno… » więcej 2020-03-07, godz. 08:54 Rzecznik Episkopatu zachęca do udziału w rekolekcjach wielkopostnych Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik zachęca do wzięcia udziału w wielkopostnych rekolekcjach. Jak powiedział duchowny, rekolekcje są doskonałą okazją do spojrzenia na życie z innej perspektywy i dokonania… » więcej 2020-03-02, godz. 08:01 Watykan udostępni dokumenty dotyczące pontyfikatu Piusa XII W poniedziałek archiwa watykańskie udostępnią dokumenty dotyczące Piusa XII - papieża czasów II wojny, oskarżanego o obojętność i milczenie wobec Holokaustu. » więcej 2020-02-26, godz. 07:00 Rozpoczyna się Wielki Post Środą Popielcową rozpoczyna się 40-dniowy czas Wielkiego Postu, czyli bezpośredniego przygotowania do Świąt Wielkanocnych, najważniejszych dla chrześcijan. Popielec to dzień, w którym katolicy uczestniczą we mszy św. a także… » więcej 2020-02-24, godz. 10:45 Uczczenie pamięci niemieckiego księdza, który walczył z nazizmem To męczennik, który wciąż czeka na bliższe poznanie - tak o byłym proboszczu parafii w Podjuchach mówił ks. arcybiskup Andrze Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Chodzi o ks. Alberta Willimsky'ego, niemieckiego księdza… » więcej 2020-02-23, godz. 13:42 Watykańska msza w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II 17 maja na Placu Świętego Piotra w Rzymie papież Franciszek odprawi uroczystą mszę w setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II. Z tej okazji do Rzymu przybędzie z Polski Narodowa Pielgrzymka. » więcej 2020-02-23, godz. 12:19 Bal charytatywny Bractwa Małych Stópek Piłka z podpisem koszykarza Marcina Gortata, koszulka z autografem piłkarza Kamila Grosickiego - to tylko niektóre z cennych rzeczy, jakie można było kupić podczas licytacji na Balu Charytatywnym Bractwa Małych Stópek. » więcej
88899091929394