Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Zaledwie raz na kilka lat grekokatolicy obchodzą Święta Wielkanocne w tym samym czasie, co kościół rzymskokatolicki. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Zaledwie raz na kilka lat grekokatolicy obchodzą Święta Wielkanocne w tym samym czasie, co kościół rzymskokatolicki. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Zaledwie raz na kilka lat grekokatolicy obchodzą Święta Wielkanocne w tym samym czasie, co kościół rzymskokatolicki.
Wynika to z innego kalendarza. Kościół wschodni opiera się bowiem na juliańskim, a nie gregoriańskim. O podobieństwach i różnicach obrządków mówią mieszkanki wsi Przypólsko w powiecie goleniowskim.

Początek obchodów Wielkanocy to piątek. - Rozpoczyna się to święceniem płaszczenicy, podobnym do całunu. Nie ma figury Pana Jezusa w grobie i wtedy mamy początek obchodów świąt - tłumaczy jedna z mieszkanek.

W sobotę święconka, ale w koszyczku są dodatkowo i inne potrawy. - Chrzan, ser, chleb pszenny, prosfora sól i miód - mówi mieszkanka.

W obrządku greckokatolickim pokarmy można święcić także i w niedzielę. Później podobnie jak u nas jest uroczyste śniadanie. Zupełnie inaczej wygląda jednak drugi dzień świąt. - Msza jest związana z święceniem mogił i pamięcią o zmarłych - mówi mieszkanka wsi Przypólsko.

W czasie liturgii Zmartwychwstania Pańskiego kapłan święci artos, duży drożdżowy, pszenny postny chleb, który wraz z Ikoną Zmartwychwstania przez tydzień po Wielkanocy leży na stole przed ikonostasem. Po tygodniu kapłan dzieli i rozdaje chleb wiernym, a oni dzielą się nim w domach.
Relacja Marka Borowca.

Zobacz także

231232233234235236237