Pół tysiąca kilometrów ma do przejścia blisko 200 osób, które rozpoczęło dziś 27. Szczecińską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę z osiedla Słonecznego.
Co roku zauważa się tendencję spadkową i wybór krótszych form pielgrzymowania, dla wielu jednak wciąż pokonanie tej trasy na własnych nogach jest fenomenem, co potwierdza chociażby wiek najstarszego z uczestników, który ma 86 lat.
- Uczestnicy, którzy wybierają dłuższą formę widzą też jej zalety. - Mimo tego, że jest zła pogoda, że jest ciężko, to myślę, że warto iść dla tej atmosfery, dla tych przeżyć, dla tych ludzi, którzy tu są i dają naprawdę bardzo dużo. To ludzie tworzą to wszystko i oni są fenomenalni - mówi dziewczyna, która pielgrzymuje z Pyrzyc po raz drugi.
- Pielgrzymka pozytywnie uzależnia i jest to coś, na co chce się wracać - mówi Paweł Andrzejewski, który tworzy relację wideo z trasy. - Ja za pierwszym razem się wahałem i szukałem głupich wymówek, żeby jednak nie iść, ale po pierwszych kilometrach wkręciłem się i nie wyobrażam sobie wakacji bez pielgrzymki.
Jeśli chodzi o pielgrzymki piesze, to tendencje spadkowe są obserwowane od lat - zauważa ks. Paweł Ostrowski, dyrektor Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. - Ludzie przesiadają się na rower, nie mają tyle urlopu. - Ja się nie obawiam, że pielgrzymka jest mała. Bardziej cieszę się z każdego, który zamierza pójść, bo w tych czasach, kiedy każdy gdzieś pędzi, jeżeli ktoś potrafi znaleźć 20, 16 dni czy nawet mniej to jest bardzo cenne.
Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 13 sierpnia.
Relacje z pielgrzymki na stronie www.szczecinska.pl.Więcej o pielgrzymce na www.radio.szczecin.pl/religia, gdzie można posłuchać relacji z pielgrzymki oraz galerii zdjeć.
Zobacz także
2012-01-08, godz. 00:58
Abp Dzięga: Wspólnota Kościoła nie jest zamkniętą wyspą i ma prawo do debaty publicznej
Kościół nie wskazuje partii, ale wielokrotnie wskazywał i będzie wskazywał kryteria rozróżnienia dobra i braku dobra, albo wręcz zła. Nie jest to poparcie dla partii - powiedział metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga…
» więcej
2012-01-07, godz. 02:06
Boże Narodzenie w obrządku wschodnim
Dziś chrześcijanie obrządku wschodniego świętują Boże Narodzenie. W Szczecinie to blisko 150 rodzin cerkwi greckokatolickiej i około 500 praktykujących osób wyznania prawosławnego.
» więcej
2012-01-06, godz. 14:30
Obcokrajowcy modlili się w katedrze. W swoich ojczystych językach [ZDJĘCIA]
Był to jeden z punktów obchodów święta Trzech Króli.
» więcej
2012-01-06, godz. 13:24
Tłumy szczecinian towarzyszyły Trzem Królom [ZDJĘCIA]
Fatalna pogoda nie odstraszyła mędrców ze wschodu, diabłów, aniołów ani mieszkańców Szczecina we wzięciu udziału w orszaku Trzech Króli.
» więcej
2012-01-06, godz. 00:05
Modlitwa w różnych językach w katedrze
Msza Święta dla obcokrajowców to jeden z punktów Święta Trzech Króli, które dziś obchodzą chrześcijanie zachodni, w tym rzymscy katolicy. To druga taka liturgia w Szczecinie.
» więcej
2012-01-06, godz. 00:05
Królewski orszak przejdzie centrum Szczecina
Diabeł, anioł, Herod, a na końcu spotkanie z Jezusem i Maryją - to postacie, które będzie można zobaczyć w drugim szczecińskim Orszaku Trzech Króli.
» więcej
2011-12-27, godz. 07:37
Jadą do Budapesztu na "Marsz dla Życia"
Młodzież z Polski, również ze Szczecina weźmie udział w "Marszu dla Życia" organizowanym 28 grudnia w Budapeszcie.
» więcej
2011-12-26, godz. 16:47
Bożonarodzeniowy obiad dla potrzebujących
Prawie dwieście osób wzięło udział w świątecznym obiedzie dla najuboższych w seminarium duchownym w Szczecinie.
» więcej
2011-12-25, godz. 16:19
Szczecinianie kolędują przy żywej szopce [WIDEO]
Wzajemnej życzliwości i umiejętności przebaczania życzył szczecinianom prezydent Piotr Krzystek podczas wspólnego kolędowania przy Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa.
» więcej
2011-12-25, godz. 00:53
Włoska szopka w szczecińskiej katedrze
Po raz trzeci, ale po 4 latach przerwy można oglądać w szczecińskiej katedrze włoską szopkę, którą przygotowali studenci italianistyki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego.
» więcej