Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Ks. Karol Lampert, który w czasie wojny pracował w Szczecinie, a w 1944 roku zginął za swoją wiarę dziś zostanie ogłoszony nowym błogosławionym. Fot. www.kuria.pl
Ks. Karol Lampert, który w czasie wojny pracował w Szczecinie, a w 1944 roku zginął za swoją wiarę dziś zostanie ogłoszony nowym błogosławionym. Fot. www.kuria.pl
Ks. Karol Lampert, który w czasie wojny pracował w Szczecinie, a w 1944 roku zginął za swoją wiarę dziś zostanie ogłoszony nowym błogosławionym.
Do austriackiego Dornbirn, gdzie odbędzie się beatyfikacja, pojechali: metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, a także delegacja z parafii pw. św. Jana Chrzciciela, w której posługiwał.

Ks. Karol Lampert pierwszy raz został aresztowany w 1940 roku - mówi ks. Aleksander Ziejewski, proboszcz Bazyliki św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. - Kiedy Kościół był prześladowany, ks. prałat Lampert upominał się o prawa Kościoła, księży, sióstr zakonnych i za to m.in. został zesłany do obozu w Dachau.

Szczecin był miejscem zesłania ks. Lamperta, który po kolejnym pobycie w obozie nie mógł wrócić do ojczyzny. Od 1941 do 1943 roku, oprócz posługi w parafii św. Jana Chrzciciela, był też kapelanem Szpitala św. Karola Boromeusza.

Ks. Ziejewski przytacza sytuację, w których przyszły błogosławiony był kuszony wizją wolności w zamian za wyrzeczenie się wiary i Kościoła. - Odpowiadał stanowczo i jednoznacznie: jestem kapłanem i inaczej postępować nie mogę. Miłość do Boga i do człowieka każe mi tak postępować - dodaje obecny kustosz Bazyliki w Szczecinie.

Po kolejnym aresztowaniu, wyrok śmierci wykonano w Halle w 1944 roku. Trwający 13 lat proces beatyfikacyjny zakończył się dekretem o męczeństwie podpisanym 27 czerwca 2011 roku przez papieża Benedykta XVI. Diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację odbędzie się 26 listopada w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2011-11-19, godz. 08:58 Szczecin: Koncert TGD w Zaduszki Akademickie Zespół Trzecia Godzina Dnia zaśpiewa dziś w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy pl. Zwycięstwa. To główny punkt Zaduszek Akademickich, które co roku odbywają się u szczecińskich chrystusowców. » więcej 2011-11-19, godz. 08:54 Specjaliści z Radia Maryja uczą dziennikarstwa w Szczecinie Specjaliści z Telewizji Trwam i Radia Maryja poprowadzą dziś warsztaty edukacyjne „Zrozumieć media. Dziennikarstwo - Kultura - Polityka - Nowoczesność'. » więcej 2011-11-16, godz. 14:30 Ze Szczecina wyrusza misja na pomoc Haiti Chirurdzy, anestezjolodzy, stomatolog, pediatra, a także pielęgniarki, księża, siostra zakonna i tłumacz - w sumie 14 osób wyleci w piątek w najbardziej specjalistyczną europejską misję na Haiti. » więcej 2011-11-13, godz. 16:24 Warszawa: Polsko-niemiecka modlitwa W katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie odprawiono polsko-niemiecką modlitwę w intencji poległych w pierwszej i drugiej wojnie światowej, a także w intencji ofiar przemocy, katastrof i żołnierzy poległych na misjach pokojowych… » więcej 2011-11-01, godz. 00:13 Dziś radosny dzień Wszystkich Świętych Dziś w Kościele rzymskokatolickim uroczystość Wszystkich Świętych. W polskiej tradycji jednak to dzień, w którym wspominamy bliskich zmarłych i odwiedzamy ich groby. » więcej 2011-10-08, godz. 21:12 Nagrody TOTUS wręczone Fundacja 'Dzieło Nowego Tysiąclecia' wręczyła nagrody TOTUS za propagowanie nauczania Jana Pawła II i promocję kultury chrześcijańskiej. W tym roku nagrodzeni zostali: Michał Lorenc, ksiądz Andrzej Augustyński, Wydawnictwo 'Biały… » więcej 2011-10-08, godz. 10:51 Stypendyści papieskiej Fundacji kwestują na ulicach Szczecina Kilkadziesiąt osób w żółtych chustach dziś od 10 kwestuje na głównych ulicach Szczecina na rzecz zdolnej młodzieży z małych miast i wiosek. To coroczna akcja w ramach Dnia Papieskiego, który tradycyjnie obchodzimy w niedzielę… » więcej 2011-10-07, godz. 08:04 Publiczne czytanie Biblii na Deptaku Bogusława Czytanie Ewangelii na Deptaku Bogusława będzie głównym wydarzeniem II Ekumenicznego Święta Biblii, które rozpoczyna się dziś w Szczecinie. » więcej 2011-10-06, godz. 10:30 Wirtualna wycieczka po kościele XIV-wieczny kościół pw. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie będzie można zwiedzać w Internecie. Wszystko dzięki kamerom, które zostaną zainstalowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz świątyni. » więcej
166167168169170171172