Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Chirurdzy, anestezjolodzy, stomatolog, pediatra, a także pielęgniarki, księża, siostra zakonna i tłumacz - w sumie 14 osób wyleci w piątek w najbardziej specjalistyczną europejską misję na Haiti. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Chirurdzy, anestezjolodzy, stomatolog, pediatra, a także pielęgniarki, księża, siostra zakonna i tłumacz - w sumie 14 osób wyleci w piątek w najbardziej specjalistyczną europejską misję na Haiti. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Chirurdzy, anestezjolodzy, stomatolog, pediatra, a także pielęgniarki, księża, siostra zakonna i tłumacz - w sumie 14 osób wyleci w piątek w najbardziej specjalistyczną europejską misję na Haiti.
Wolontariusze, którzy przez 2 tygodnie pomogą leczyć ofiary ubiegłorocznego trzęsienia ziemi i epidemii cholery, pochodzą ze Szczecina, Świnoujścia i Gryfic. Akcję organizuje Caritas Polska oraz Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Wolontariusze już po raz drugi będą pomagać w szpitalu w Milot 200 km od haitańskiej stolicy Port-au-Prince.

- Haiti to takie miejsce, do którego nie wystarczy wysłać pomoc finansową - mówi ks. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. - Kiedy tam byliśmy w zeszłym roku, postawiono nam bardzo proste pytanie - dlaczego przyjedziecie dopiero za rok? Dla nas to było to znakiem i jednocześnie wyzwaniem, że to Haiti nas woła.

- Są absolwenci medycyny ze Stanów Zjednoczonych, którzy pracują tam po studiach cały rok, nasza misja jest najbardziej specjalistyczna wśród europejskich - dodaje Marta Titaniec z Caritas Polska. - To są ludzie, którzy dadzą bardzo konkretne umiejętności lekarzy specjalistów.

- Jak każdy, kto ma wyobraźnię boję się zagrożeń epidemią cholery - nie ukrywa chirurg Bartłomiej Szablewski, ale od razu dodaje. - Nie jest to strach, który paraliżuje. Myślę o tym, jak o dwóch tygodniach ostrego dyżuru, z którego będę się chciał wywiązać jak najlepiej.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2011-11-19, godz. 08:58 Szczecin: Koncert TGD w Zaduszki Akademickie Zespół Trzecia Godzina Dnia zaśpiewa dziś w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy pl. Zwycięstwa. To główny punkt Zaduszek Akademickich, które co roku odbywają się u szczecińskich chrystusowców. » więcej 2011-11-19, godz. 08:54 Specjaliści z Radia Maryja uczą dziennikarstwa w Szczecinie Specjaliści z Telewizji Trwam i Radia Maryja poprowadzą dziś warsztaty edukacyjne „Zrozumieć media. Dziennikarstwo - Kultura - Polityka - Nowoczesność'. » więcej 2011-11-13, godz. 16:24 Warszawa: Polsko-niemiecka modlitwa W katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie odprawiono polsko-niemiecką modlitwę w intencji poległych w pierwszej i drugiej wojnie światowej, a także w intencji ofiar przemocy, katastrof i żołnierzy poległych na misjach pokojowych… » więcej 2011-11-13, godz. 08:45 Przyszły błogosławiony posługiwał w Szczecinie Ks. Karol Lampert, który w czasie wojny pracował w Szczecinie, a w 1944 roku zginął za swoją wiarę dziś zostanie ogłoszony nowym błogosławionym. » więcej 2011-11-01, godz. 00:13 Dziś radosny dzień Wszystkich Świętych Dziś w Kościele rzymskokatolickim uroczystość Wszystkich Świętych. W polskiej tradycji jednak to dzień, w którym wspominamy bliskich zmarłych i odwiedzamy ich groby. » więcej 2011-10-08, godz. 21:12 Nagrody TOTUS wręczone Fundacja 'Dzieło Nowego Tysiąclecia' wręczyła nagrody TOTUS za propagowanie nauczania Jana Pawła II i promocję kultury chrześcijańskiej. W tym roku nagrodzeni zostali: Michał Lorenc, ksiądz Andrzej Augustyński, Wydawnictwo 'Biały… » więcej 2011-10-08, godz. 10:51 Stypendyści papieskiej Fundacji kwestują na ulicach Szczecina Kilkadziesiąt osób w żółtych chustach dziś od 10 kwestuje na głównych ulicach Szczecina na rzecz zdolnej młodzieży z małych miast i wiosek. To coroczna akcja w ramach Dnia Papieskiego, który tradycyjnie obchodzimy w niedzielę… » więcej 2011-10-07, godz. 08:04 Publiczne czytanie Biblii na Deptaku Bogusława Czytanie Ewangelii na Deptaku Bogusława będzie głównym wydarzeniem II Ekumenicznego Święta Biblii, które rozpoczyna się dziś w Szczecinie. » więcej 2011-10-06, godz. 10:30 Wirtualna wycieczka po kościele XIV-wieczny kościół pw. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie będzie można zwiedzać w Internecie. Wszystko dzięki kamerom, które zostaną zainstalowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz świątyni. » więcej
166167168169170171172