Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Proboszcz cerkwi prawosławnej w Szczecinie ks. Paweł Stefanowski. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin/Archiwum]
Proboszcz cerkwi prawosławnej w Szczecinie ks. Paweł Stefanowski. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin/Archiwum]
Ks. Robert Rosa, proboszcz cerkwi greckokatolickiej w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin/Archiwum]
Ks. Robert Rosa, proboszcz cerkwi greckokatolickiej w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin/Archiwum]
Dziś chrześcijanie obrządku wschodniego świętują Boże Narodzenie. W Szczecinie to blisko 150 rodzin cerkwi greckokatolickiej i około 500 praktykujących osób wyznania prawosławnego.
Różnica w dacie świętowania wynika z kalendarza. Katolicy rzymscy i protestanci świętują według kalendarza gregoriańskiego, podczas gdy Kościół wschodni stosuje kalendarz juliański. Zarówno u grekokatolików, jak i prawosławnych święta potrwają trzy dni, a zapoczątkowały je wieczorne nabożeństwa wigilijne. Proboszcz cerkwi prawosławnej w Szczecinie ks. Paweł Stefanowski cieszy się, że w tym roku Trzech Króli było dniem wolnym od pracy, bo u prawosławnych przypadała wtedy wigilia, podobnie jak kolejne dni świąteczne wypadające w weekend. - Wiele osób prawosławnych pracuje w instytucjach zwłaszcza kulturalnych: filharmonii, operze czy teatrze. Uczuliłbym delikatnie pracodawców zwłaszcza z tych miejsc, żeby i o nich nie zapominać i nie zmuszać ich do pracy w tak ważne święta, dać im trochę wypocząć i poświętować – apeluje ks. Stefanowski. - Świętując Boże Narodzenie wspominamy też poprzedni rok i najważniejsze wydarzenia - mówi ks. Robert Rosa, proboszcz cerkwi greckokatolickiej w Szczecinie. - Nasz Kościół otrzymał nowego zwierzchnika. Na świecie został wybrany przez Synod Biskupów naszego Kościoła najmłodszy spośród biskupów greckokatolickich patriarcha Światosław Szewczuk. Utworzono trzy nowe metropolie. Dziękujemy też Bogu za beatyfikację Jana Pawła II, który zawsze starał się wzmacniać Kościół greckokatolicki. Zobacz program świątecznych nabożeństw w cerkwi greckokatolickiej i prawosławnej.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2012-06-11, godz. 19:54 Szczecin wspomina wizytę błogosławionego [ZDJĘCIA] Biskupi z metropolii szczecińsko-kamieńskiej oraz kilkudziesięciu księży koncelebrowało mszę św. której w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. » więcej 2012-06-11, godz. 07:50 25 lat temu w Szczecinie był papież [ZDJĘCIA] Dziś mija 25 lat od wizyty w Szczecinie bł. Jana Pawła II. Z tej okazji o 18 mszę św. w Bazylice Archikatedralnej odprawi abp Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski. » więcej 2012-06-10, godz. 10:52 Za Ludzi Morza, czyli akcenty religijne Msza św. w intencji Ludzi Morza oraz nabożeństwo ekumeniczne - to modlitewne punkty kończących się w niedzielę w Szczecinie Dni Morza. W południe w Bazylice Archikatedralnej mszę św. odprawi metropolita szczecińsko-kamieński, arcybiskup… » więcej 2012-06-07, godz. 12:56 "Cenimy sobie wartości naszej wiary" Uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa, czyli święto Bożego Ciała obchodzą dziś wierni Kościoła Rzymskokatolickiego. W Bazylice św. Jana Chrzciciela abp Andrzej Dzięga odprawił mszę św., po której ulicami Szczecina przeszła … » więcej 2012-06-07, godz. 00:20 Dziś Boże Ciało - procesja w centrum Szczecina Dziś w Kościele Rzymskokatolickim uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa, zwana też świętem Bożego Ciała. » więcej 2012-06-05, godz. 14:30 Mieszkańcy Kołbacza czekali na to 35 lat [ZDJĘCIA] Blisko 35 lat mieszkańcy Kołbacza czekali na odbudowę wieży swojego kościoła. Dzięki funduszom europejskim i ministerialnym jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków Pomorza Zachodniego powraca do swojej świetności. » więcej 2012-06-01, godz. 15:01 "Żadne dziecko nie jest tu anonimowe" 15. urodziny świętuje Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny na szczecińskich Pomorzanach. Jej uczniowie od wielu lat mają najlepsze wyniki w sprawdzianach szóstoklasistów i to nie tylko w Szczecinie, ale i w całym kraj… » więcej 2012-05-27, godz. 17:05 Dzień Wspólnot: "Chodzi o to, by wyjść do ludzi" Ponad 20 wspólnot, ruchów i stowarzyszeń kościelnych promowało się w niedzielę na szczecińskich Jasnych Błoniach. Podczas Zielonych Świątek chrześcijanie obchodzą Dzień Jedności Wspólnot. » więcej 2012-05-27, godz. 11:08 "Chcemy pokazać, że istniejemy" Ponad 20 różnych grup kościelnych spotka się w niedzielę, w dniu Pięćdziesiątnicy, na Jasnych Błoniach w Szczecinie. » więcej 2012-05-20, godz. 11:26 Abp Dzięga: Coś się złego dzieje w Polsce w tych sprawach Metropolita szczecińsko-kamieński wskazuje jako przykład m.in. „brak normalnej dyskusji publicznej, a jedynie trwający krzyk polityczny wokół bardzo dla katolików ważnej Telewizji TRWAM”. List abp. Andrzeja Dzięgi do wiernych… » więcej
163164165166167168169