Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Proboszcz cerkwi prawosławnej w Szczecinie ks. Paweł Stefanowski. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin/Archiwum]
Proboszcz cerkwi prawosławnej w Szczecinie ks. Paweł Stefanowski. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin/Archiwum]
Ks. Robert Rosa, proboszcz cerkwi greckokatolickiej w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin/Archiwum]
Ks. Robert Rosa, proboszcz cerkwi greckokatolickiej w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin/Archiwum]
Dziś chrześcijanie obrządku wschodniego świętują Boże Narodzenie. W Szczecinie to blisko 150 rodzin cerkwi greckokatolickiej i około 500 praktykujących osób wyznania prawosławnego.
Różnica w dacie świętowania wynika z kalendarza. Katolicy rzymscy i protestanci świętują według kalendarza gregoriańskiego, podczas gdy Kościół wschodni stosuje kalendarz juliański. Zarówno u grekokatolików, jak i prawosławnych święta potrwają trzy dni, a zapoczątkowały je wieczorne nabożeństwa wigilijne. Proboszcz cerkwi prawosławnej w Szczecinie ks. Paweł Stefanowski cieszy się, że w tym roku Trzech Króli było dniem wolnym od pracy, bo u prawosławnych przypadała wtedy wigilia, podobnie jak kolejne dni świąteczne wypadające w weekend. - Wiele osób prawosławnych pracuje w instytucjach zwłaszcza kulturalnych: filharmonii, operze czy teatrze. Uczuliłbym delikatnie pracodawców zwłaszcza z tych miejsc, żeby i o nich nie zapominać i nie zmuszać ich do pracy w tak ważne święta, dać im trochę wypocząć i poświętować – apeluje ks. Stefanowski. - Świętując Boże Narodzenie wspominamy też poprzedni rok i najważniejsze wydarzenia - mówi ks. Robert Rosa, proboszcz cerkwi greckokatolickiej w Szczecinie. - Nasz Kościół otrzymał nowego zwierzchnika. Na świecie został wybrany przez Synod Biskupów naszego Kościoła najmłodszy spośród biskupów greckokatolickich patriarcha Światosław Szewczuk. Utworzono trzy nowe metropolie. Dziękujemy też Bogu za beatyfikację Jana Pawła II, który zawsze starał się wzmacniać Kościół greckokatolicki. Zobacz program świątecznych nabożeństw w cerkwi greckokatolickiej i prawosławnej.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2012-05-13, godz. 15:45 Kopie cudownych ikon dotarły do Szczecina [ZDJĘCIA] Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński Jeremiasz przewodniczył uroczystości powitania kopii dwóch ikon słynących cudami, które dziś przybyły ze Świętej Góry Athos. To Iwerska Ikona Matki Bożej oraz Athoska Ikona Świętego Miko… » więcej 2012-05-13, godz. 09:42 Szczecin w obronie życia w Rzymie Ponad 200 osób ze Szczecina, Nowogardu i Barlinka bierze udział dziś w Międzynarodowym Marszu dla Życia w Rzymie. » więcej 2012-05-12, godz. 10:27 Jedna z pierwszych w Polsce i pełna symboli Jeden z najstarszych i najpiękniejszych kościołów w Szczecinie, pod wezwaniem Świętego Jana Ewangelisty przechodzi kolejny remont. Po wymianie dachu, okien i odnowieniu elewacji przyszedł czas na modernizację wnętrza świątyni. » więcej 2012-05-04, godz. 17:00 Benedykt XVI może odwiedzić Polskę O planach wizyty papieża z Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupem Józefem Michalikiem rozmawiał prezydent Bronisław Komorowski. » więcej 2012-05-03, godz. 14:41 Dni Młodych - pokazali, że nie wstydzą się swojej wiary Prawie 1,5 tysiąca osób przez trzy dni bawiło się i modliło w Gryficach. Zakończyły się tam Archidiecezjalne Dni Młodych. » więcej 2012-05-01, godz. 09:51 Młodzi bawią się i modlą w Gryficach Prawie 1,5 tysiąca osób weźmie udział w Dniach Młodych, które rozpoczynają się dziś w Gryficach. To spotkanie młodzieży aktywnie działającej w parafiach całej Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2012-05-01, godz. 09:51 Rok temu Jan Paweł II został błogosławionym Dziś mija rok od beatyfikacji papieża Polaka. W Szczecinie nie ma centralnych obchodów tego wydarzenia. Wierni są zachęcani do modlitw za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II w swoich parafiach podczas nabożeństw majowych. » więcej 2012-05-01, godz. 09:25 Kościół czci patrona robotników Święto Pracy ma też swój aspekt religijny. Dziś kościół katolicki czci św. Józefa - patrona robotników. » więcej 2012-04-28, godz. 13:30 Modele nienarodzonych dzieci trafią do ginekologów? Kilkanaście tysięcy modeli 10-tygodniowego płodu chcą rozdać członkowie Fundacji Małych Stópek. To grupa, która zawiązała się po 10. Szczecińskim Marszu dla Życia. » więcej 2012-04-27, godz. 00:46 Jak się bawić, to bez używek Kilkaset osób bawiło się na drugim Spiritual Attack w szczecińskim klubie Heya. » więcej
164165166167168169170