Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Przygotowanie liderów do pracy w parafiach, a także osób świeckich do diakonatu stałego, którzy wspieraliby kapłanów to wskazania dokumentu, nad którym obradowano podczas sesji plenarnej Synodu Metropolitalnego. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin/Archiwum]
Przygotowanie liderów do pracy w parafiach, a także osób świeckich do diakonatu stałego, którzy wspieraliby kapłanów to wskazania dokumentu, nad którym obradowano podczas sesji plenarnej Synodu Metropolitalnego. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin/Archiwum]
Przygotowanie liderów do pracy w parafiach, a także osób świeckich do diakonatu stałego, którzy wspieraliby kapłanów to wskazania dokumentu, nad którym na sobotniej I sesji plenarnej Synodu Metropolitalnego obradowali pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi wszyscy biskupi Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej, księża, osoby zakonne i świeckie.
Sesja pierwszego w historii Metropolii synodu odbyła się w Koszalinie.

Synod metropolii, na którą składają się Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska, Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska i Zielonogórsko-Gorzowska jest drugim po wojnie. Pierwszy odbył się w Metropolii Krakowskiej w 1971 roku.

To zebranie duchownych i świeckich, którzy w specjalnie powołanych komisjach podejmują tematy wspólne dla diecezji uczestniczących w jego pracach, a także problemy i nadzieje dotyczące Kościoła. Synod może zająć się m.in. ujednoliceniem praktyk udzielania poszczególnych sakramentów i zasadami przygotowania do tych sakramentów.

Diakon stały, którego posługę chce wprowadzić synod to osoba świecka, która może m.in. rozdzielać komunię świętą, udzielać sakramentu chrztu, głosić kazania, czy też przewodniczyć obrzędom żałobnym i pogrzebowym. Nie może natomiast odprawiać mszy świętej. Przygotowania formacyjne zarówno liderów świeckich, jak i diakonów stałych mogłyby się odbywać na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego.

Kolejna sesja plenarna Synodu odbędzie się w Szczecinie, prawdopodobnie w ostatnią sobotę kwietnia. Synod Metropolitalny został zainaugurowany 22 stycznia 2010 roku i jego prace miały potrwać 3 lata. Według ks. prof. Kazimierza Dullaka, który jest promotorem synodu, prace przebiegają zgodnie z planem.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2012-07-20, godz. 07:27 Jakubowy Szczecin przy katedrze [PROGRAM] Rekolekcje jakubowe, koncert Kapeli ze Wsi Warszawa, zespołu 'Raz, Dwa, Trzy' oraz noc w katedrze, podczas której będzie można zobaczyć urnę z sercem Carla Loewego to najważniejsze wydarzenia pierwszego dnia Jarmarku Jakubowego, który… » więcej 2012-07-19, godz. 08:16 Jarmark Jakubowy: Coś dla ducha i ciała Ponad 200 wystawców z całego świata będzie prezentować np. produkty regionalne, a na scenach wokół katedry zagrają m.in. Raz, Dwa, Trzy czy Kapela ze Wsi Warszawa.W piątek rusza w Szczecinie IV Jarmark Jakubowy, ale już dziś rozpoczynają… » więcej 2012-07-15, godz. 11:11 Cyryl poświęcił cerkiew w Lesie Katyńskim Patriarcha moskiewski i całej Rosji Cyryl poświęcił dzisiaj w Lesie Katyńskim cerkiew Zmartwychwstania Chrystusa. » więcej 2012-07-15, godz. 01:02 Weź tornister i wypełnij wyprawką dla dziecka Ponad 2 tysiące plecaków przygotował Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w ramach akcji 'Tornister pełen uśmiechu'. Teraz czekają one w ponad 50 parafiach na to, aby wyposażyć je w przybory potrzebne dzieciom w szkole. » więcej 2012-07-15, godz. 00:57 Jarmark Jakubowy dla ducha i ciała Ponad 200 stoisk z produktami regionalnymi z całej Polski, koncert zespołu 'Raz, Dwa, Trzy', nocne zwiedzanie katedry, a także rekolekcje ewangelizacyjne prowadzone przez charyzmatyków z Brazylii i przez kameruńskiego księdza czy obchody… » więcej 2012-07-09, godz. 07:45 Rowerem przed Cudowny Obraz [WIDEO, ZDJĘCIA] Najmłodszy uczestnik, co ciekawe z Częstochowy, ma 10 lat, najstarszy 79. W sumie jest ich 240, a do pokonania mają 600 km. Dziś po mszy św. w szczecińskiej katedrze wyjechali w 21. Szczecińskiej Rowerowej Pielgrzymce na Jasną Gó… » więcej 2012-07-08, godz. 08:13 Dzieci wypoczywają na koloniach z Caritasem 440 dzieci z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w lipcu i sierpniu weźmie udział w koloniach organizowanych przez Caritas. » więcej 2012-07-04, godz. 08:36 Jedyne takie półkolonie w Szczecinie Ponad 30 osób m.in. z zespołem Downa, porażeniem mózgowym, autyzmem uczestniczy w jedynych w Szczecinie półkoloniach dla osób z upośledzeniem umysłowym i niepełnosprawnych fizycznie. » więcej 2012-07-03, godz. 09:03 Rowerami w obronie życia 10 śmiałków przejedzie ponad 900 kilometrów na rowerach w ramach 'Rajdu dla Życia. Krzyżem przez Polskę Maryjną'. O 9 wyjechali sprzed sanktuarium na osiedlu Słonecznym w Szczecinie. » więcej 2012-06-28, godz. 19:30 Abp Dzięga: Przed nami czas nowego zasiewu Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga przewodniczył w Bazylice Archikatedralnej mszy św. dziękczynnej w 40. rocznicę powstania diecezji szczecińsko-kamieńskiej. » więcej
168169170171172173174