Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Przygotowanie liderów do pracy w parafiach, a także osób świeckich do diakonatu stałego, którzy wspieraliby kapłanów to wskazania dokumentu, nad którym obradowano podczas sesji plenarnej Synodu Metropolitalnego. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin/Archiwum]
Przygotowanie liderów do pracy w parafiach, a także osób świeckich do diakonatu stałego, którzy wspieraliby kapłanów to wskazania dokumentu, nad którym obradowano podczas sesji plenarnej Synodu Metropolitalnego. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin/Archiwum]
Przygotowanie liderów do pracy w parafiach, a także osób świeckich do diakonatu stałego, którzy wspieraliby kapłanów to wskazania dokumentu, nad którym na sobotniej I sesji plenarnej Synodu Metropolitalnego obradowali pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi wszyscy biskupi Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej, księża, osoby zakonne i świeckie.
Sesja pierwszego w historii Metropolii synodu odbyła się w Koszalinie.

Synod metropolii, na którą składają się Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska, Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska i Zielonogórsko-Gorzowska jest drugim po wojnie. Pierwszy odbył się w Metropolii Krakowskiej w 1971 roku.

To zebranie duchownych i świeckich, którzy w specjalnie powołanych komisjach podejmują tematy wspólne dla diecezji uczestniczących w jego pracach, a także problemy i nadzieje dotyczące Kościoła. Synod może zająć się m.in. ujednoliceniem praktyk udzielania poszczególnych sakramentów i zasadami przygotowania do tych sakramentów.

Diakon stały, którego posługę chce wprowadzić synod to osoba świecka, która może m.in. rozdzielać komunię świętą, udzielać sakramentu chrztu, głosić kazania, czy też przewodniczyć obrzędom żałobnym i pogrzebowym. Nie może natomiast odprawiać mszy świętej. Przygotowania formacyjne zarówno liderów świeckich, jak i diakonów stałych mogłyby się odbywać na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego.

Kolejna sesja plenarna Synodu odbędzie się w Szczecinie, prawdopodobnie w ostatnią sobotę kwietnia. Synod Metropolitalny został zainaugurowany 22 stycznia 2010 roku i jego prace miały potrwać 3 lata. Według ks. prof. Kazimierza Dullaka, który jest promotorem synodu, prace przebiegają zgodnie z planem.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2009-04-04, godz. 15:18 Abp Dzięga nowym metropolitą szczecińsko-kamieńskim (WIDEO) Ustępujący z funkcji metropolity abp Zygmunt Kamiński przekazał nuncjuszowi apostolskiemu pastorał, będący symbolem władzy biskupiej. Abp Józef Kowalczyk wręczył go nowemu metropolicie szczecińsko-kamieńskiemu abp Andrzejowi … » więcej 2009-04-01, godz. 15:43 Nowy arcybiskup o lustracji, wizji Kościoła i Radiu Maryja (WIDEO) Pytania o lustrację w Kościele, stosunek do Radia Maryja, ale także wizję duszpasterstwa w Kościele szczecińsko-kamieńskim zdominowały pierwszą konferencję nowego metropolity szczecińsko-kamieńskiego abpa Andrzeja Dzięgi. » więcej 2009-02-15, godz. 17:03 Przełożony polskich lefebrystów w Szczecinie Nam nie chodzi o kompromis, a o troskę o katolicką wiarę dwóch tysięcy lat - mówi ks. Karl Stehlin. » więcej 2009-02-10, godz. 09:42 Kandydat na Prymasa poprowadzi Kościół na Pomorzu Zachodnim? Biskup Andrzej Dzięga i bp Andrzej Dziuba są wymieniani wśród kandydatów do objęcia funkcji metropolity szczecińsko-kamieńskiego - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Szczecin. » więcej 2008-06-15, godz. 00:01 Widok z wieży bazyliki po horyzont (WIDEO) Taras widokowy na wieży szczecińskiej katedry powinien być otwarty najpóźniej do końca sierpnia. Z punktu położonego 56 metrów nad ziemią będzie można zobaczyć panoramę miasta, a nawet obszar położony do 100 kilometrów od… » więcej 2007-05-07, godz. 17:18 Łomianki: Wierni pożegnali abpa Majdańskiego » więcej 2007-05-07, godz. 09:33 Dziś pogrzeb abpa Kazimierza Majdańskiego » więcej
233234235236237238239