Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Średniowieczna więźba na kościele świętego Jana Ewangelisty w Szczecinie nie dla turystów. Straż Pożarna i architekci nie godzą się, by zwiedzający na dach wchodzili starymi klatkami schodowymi. Nie spełniają one współczesnych norm bezpieczeństwa. Fot. Łu
Średniowieczna więźba na kościele świętego Jana Ewangelisty w Szczecinie nie dla turystów. Straż Pożarna i architekci nie godzą się, by zwiedzający na dach wchodzili starymi klatkami schodowymi. Nie spełniają one współczesnych norm bezpieczeństwa. Fot. Łu
Straż Pożarna i architekci nie godzą się, by na dach kościoła świętego Jana Ewangelisty w Szczecinie zwiedzający wchodzili starymi klatkami schodowymi. Powód? Nie spełniają one współczesnych norm bezpieczeństwa.
Proboszcz ksiądz Marek Borowski nie wyobraża sobie, żeby przy budynku powstała nowa klatka bądź winda.

- Wydawało mi się, że te dwie klatki schodowe są wystarczające i będzie można ich używać. Okazuje się, że absolutnie nie. Przepisy prawa budowlanego są dziś takie, że żaden człowiek odpowiedzialny za to: architekt czy strażak, nikt nie podpisze mi zgody na to, żeby tymi klatkami wpuszczać ludzi - mówi proboszcz.

Tymczasem, udostępnienie dachu do zwiedzania było jego marzeniem. Niestety - schody są wąskie i strome.

Zdaniem szczecińskiego przewodnika, Ryszarda Kotli, więźba powinna zostać udostępniona dla zwiedzających.

- Powinniśmy zastanowić się, jak to zrobić, a nie przechodzić nad tym do porządku dziennego i mówić, że nie można - uważa przewodnik i radzi, aby zwrócić się do stosownych instytucji. Określą one, co trzeba zrobić, aby strych kościoła był jednak dostępny.

- M.in., jakie warunki w tym celu należy spełnić. Często nadzory idą na łatwiznę. Najlepiej zakazać i po problemie - mówi Kotla.

Sami mieszkańcy Szczecina uważają, że udostępniony do zwiedzania strych kościoła świętego Jana będzie dużą atrakcją turystyczną.

Więźba dachowa w kościele świętego Jana Ewangelisty powstała około 1370 roku i jest jedną z najstarszych zachowanych w Polsce. To także jedna z nielicznych oryginalnych konstrukcji dachu.
Proboszcz ksiądz Marek Borowski nie wyobraża sobie, żeby przy budynku powstała nowa klatka bądź winda.
Relacja Grzegorza Gibasa

Zobacz także

2012-11-02, godz. 06:48 Zaduszki: Wspomnienia, modlitwa i nadzieja Modlitwy za zmarłych, których dusze przebywają w czyśćcu oraz wspomnienia bliskich, którzy odeszli z tego świata. 2 listopada w Kościele Rzymskokatolickim wierni obchodzą Dzień Zaduszny. » więcej 2012-11-01, godz. 09:46 Wszystkich Świętych - zaduma i radość [ZDJĘCIA, WIDEO] Dziś w Kościele rzymskokatolickim uroczystość Wszystkich Świętych. Choć w polskiej tradycji to dzień zadumy, w którym odwiedzamy groby bliskich zmarłych, w liturgii Kościoła jest to radosne wspomnienie świętych i błogosławionych… » więcej 2012-11-01, godz. 03:02 Wigilia Wszystkich Świętych ze świętymi [ZDJĘCIA] Prezentacje żywotów świętych i błogosławionych, adoracja relikwii, czuwanie modlitewne - tak wyglądał środowy wieczór w niektórych szczecińskich kościołach. » więcej 2012-10-31, godz. 10:18 Strachy czy Bal Świętych? Dzieci bawią się i tak, i tak Jedni kompletują przebranie wampira na halloweenową imprezę, dzieci zaś zacierają ręce na dzień bezkarnych psikusów, a innym obchody te są obojętne. Przeciwwagą dla Halloween są natomiast Bale Wszystkich Świętych organizowane… » więcej 2012-10-30, godz. 17:02 Nowa inicjatywa: Święci zamiast demonów i dyni Tańce oraz konkursy wiedzy o żywotach świętych i błogosławionych. W szczecińskich szkołach ruszyły Bale Wszystkich Świętych. » więcej 2012-10-28, godz. 09:10 Abp Dzięga: Nie organizujcie tych niby zabaw Ze smutkiem obserwujemy narastającą w Polsce od kilku lat falę inicjatyw w ramach tzw. 'obchodów halloween' - pisze abp Andrzej Dzięga w liście, który księża czytają w niedzielę w kościołach Archidiecezji Szczecińsko-Kamień… » więcej 2012-10-21, godz. 00:05 Jakich mężczyzn pragną kobiety, czyli oferta dla studentów Trudna sztuka przecinania pępowiny, czyli jak odchodzić od rodziców; spotkanie z egzorcystą, jakich mężczyzn pragną kobiety to tylko niektóre tematy spotkań podczas rozpoczynającego się Tygodnia Duszpasterstw w Szczecinie. » więcej 2012-10-14, godz. 16:49 Szczecińscy grekokatolicy świętują [ZDJĘCIA] 55 lat istnienia kościoła greckokatolickiego w Szczecinie i 15-lecie poświęcenia cerkwi greckokatolickiej świętuje w niedzielę wspólnota grekokatolików w stolicy Pomorza Zachodniego. » więcej 2012-10-14, godz. 00:51 Dzień Papieski - kwesta na zdolną młodzież Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia kwestują. W obchodzonym dziś Dniu Papieskim, czyli w niedzielę poprzedzającą wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża, w całej Polsce prowadzone są zbiórki pieniędzy na stypendia… » więcej 2012-10-13, godz. 11:03 Każdy może postawić żywy pomnik papieżowi Kilkadziesiąt osób w żółtych chustach dziś od 10 kwestuje na głównych ulicach Szczecina na rzecz zdolnej młodzieży z małych miast i wiosek. » więcej
167168169170171172173