Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Przeciwwagą dla Halloween są natomiast Bale Wszystkich Świętych organizowane przez niektóre szczecińskie szkoły. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Przeciwwagą dla Halloween są natomiast Bale Wszystkich Świętych organizowane przez niektóre szczecińskie szkoły. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Jedni kompletują przebranie wampira na halloweenową imprezę, dzieci zaś zacierają ręce na dzień bezkarnych psikusów, a innym obchody te są obojętne. Przeciwwagą dla Halloween są natomiast Bale Wszystkich Świętych organizowane przez niektóre szczecińskie szkoły oraz Noce Świętych w duszpasterstwach akademickich.
Noc przed Wszystkimi Świętymi szczecinianie spędzą głównie na dyskotekach czy w pubach. Oczywiście przebrani. Dzieci zaś będą pukać do drzwi, wołając "cukierek albo psikus". Grożą, żeby lepiej poczęstować je słodyczami. Jeśli nie dostaną cukierków, potrafią nieźle narozrabiać.

- Mój kolega wysypał komuś mąkę na klamkę, a inny posmarował drzwi pastą do zębów - opowiadają najmłodsi szczecinianie. - Inni też rzucają w drzwi balonami z wodą.

Kościół potępia obchody Halloween i w zamian proponuje Bale Wszystkich Świętych, na których odbywają się tańce oraz konkursy wiedzy o żywotach świętych i błogosławionych. Taką imprezę zorganizowało już we wtorek Gimnazjum nr 2 w Szczecinie.

Natomiast duszpasterstwa akademickie przygotowały na środę wieczór Noce Świętych. Będą m.in. prezentacje żywotów świętych i błogosławionych, adoracja relikwii, czuwanie młodzieży i studentów oraz litania do Wszystkich Świętych. Wieczorne spotkania modlitewne organizują chrystusowcy, jezuici i parafia przy ul. Broniewskiego.

- Chcemy dobrze przygotować się do uroczystości Wszystkich Świętych, a jednocześnie to alternatywa dla przeżywania tej nocy w upiorny sposób - mówi ks. Zbigniew Regucki, duszpasterz akademicki „W Sercu”. - Jeśli patrzymy na nasze przeżywanie Wszystkich Świętych i Święta Zmarłych to zupełnie inny klimat i inna tradycja i bardzo szkoda, że próbujemy to tak łatwo zarzucić.

- Chcemy więc jako chrześcijanie i katolicy pokazać jeszcze jeden aspekt Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, czyli aspekt świętości - dodaje chrystusowiec. - Będą m.in. modlitwy przy relikwiach, a kult relikwii jest na nowo coraz bardziej popularny w wielu parafiach. Dobrze, że tak się dzieje, bo to żywe znaki obecności świętych pośród nas, którzy są już przed Bogiem, a tu są jeszcze ich doczesne szczątki.

W niedzielę abp Andrzej Dzięga w liście do wiernych zaapelował, by nie organizować „niby zabaw”, Tak hierarcha nazwał obchody Halloween.

Zobacz gdzie odbędą się Noce Świętych.

Zobacz pełną treść listu abp. Andrzeja Dzięgi.

Noc przed Wszystkimi Świętymi szczecinianie spędzą głownie na dyskotekach czy w pubach. Oczywiście przebrani.
Dzieci zaś będą pukać do drzwi, wołając "cukierek albo psikus". Grożą, żeby lepiej poczęstować je słodyczami. Jeśli nie dostaną cukierków, potrafią nieźle narozrabiać. - Mój kolega wysypał komuś mąkę na klamkę, a inny posmarował drzwi pastą do zębów - o
Bal Wszystkich Świętych w Gimnazjum nr 2 w Szczecinie.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2013-01-06, godz. 14:52 Królewski przemarsz w Szczecinie [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ] 1,5 tys. mieszkańców przeszło ulicami Szczecina w Orszaku Trzech Króli. » więcej 2013-01-06, godz. 13:25 Msza za obcokrajowców w katedrze Przedstawiciele różnych narodów uczestniczyli w szczecińskiej katedrze w mszy św. w intencji obcokrajowców. » więcej 2013-01-06, godz. 01:41 Wigilia Bożego Narodzenia w Kościele wschodnim [ZDJĘCIA] Chrześcijanie obrządku wschodniego w niedzielę zakończą czterdziestodniowy post i rozpoczną trzydniowe Święta Bożego Narodzenia. » więcej 2013-01-06, godz. 01:23 Chór zaśpiewa dla niepełnosprawnej młodzieży Kolędy polskie, ale także hiszpańskie czy meksykańskie zabrzmią dziś w kościele Matki Bożej Jasnogórskiej na Wzgórzu Hetmańskim, na szczecińskich Pomorzanach. » więcej 2013-01-06, godz. 01:15 Modlitwa w różnych językach w katedrze Modlitwy w różnych językach, kolędy po włosku, a może nawet po chińsku. Tak będzie dziś w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. W południe rozpocznie się tam bowiem msza św. w intencji obcokrajowców, którzy mieszkają w Sz… » więcej 2013-01-06, godz. 01:13 Szczecin też ma swoich królów Będzie spotkanie z diabłem, aniołami, Herodem, a na końcu wszyscy pokłonią się małemu Jezusowi i wspólnie zaśpiewają kolędy przy stajence. Trzeci szczeciński Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami miasta. » więcej 2013-01-05, godz. 09:57 Geje biskupami w Anglii? Homoseksualni duchowni mogą być biskupami - zaakceptował to Kościół Anglikański. Decyzję w tej sprawie podjęła w grudniu Izba Biskupów. » więcej 2012-12-25, godz. 03:10 Wspólne kolędowanie przy żywej szopce Osioł, gęsi, kaczki, kozy, a przede wszystkim Święta Rodzina, czyli Maryja, Józef i dzieciątko Jezus. Żywa szopka przy Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy pl. Zwycięstwa zaprasza już po raz szesnasty wszystkich szczecinian… » więcej 2012-12-25, godz. 03:06 Bożonarodzeniowe życzenia ekumeniczne [WIDEO] Dziś Boże Narodzenie u chrześcijan zachodnich. Zgodnie z kalendarzem gregoriańskim świętują katolicy rzymscy i protestanci. Ekumeniczne życzenia składają jednak również prawosławni i grekokatolicy, którzy będą świętować… » więcej 2012-12-25, godz. 02:32 Abp Dzięga podczas Pasterki wspiera protestujących rolników Bóg przychodzi i proponuje 'mogę uczynić Twoje życie sensownym, pięknym i szlachetnym'. Wymaga tylko, żeby człowiek aktem swojej wiary przyjął go, zauważył, rozkochał się w nim i zafascynował - mówił w homilii abp Andrzej Dzięga… » więcej
172173174175176177178