Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Przeciwwagą dla Halloween są natomiast Bale Wszystkich Świętych organizowane przez niektóre szczecińskie szkoły. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Przeciwwagą dla Halloween są natomiast Bale Wszystkich Świętych organizowane przez niektóre szczecińskie szkoły. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Jedni kompletują przebranie wampira na halloweenową imprezę, dzieci zaś zacierają ręce na dzień bezkarnych psikusów, a innym obchody te są obojętne. Przeciwwagą dla Halloween są natomiast Bale Wszystkich Świętych organizowane przez niektóre szczecińskie szkoły oraz Noce Świętych w duszpasterstwach akademickich.
Noc przed Wszystkimi Świętymi szczecinianie spędzą głównie na dyskotekach czy w pubach. Oczywiście przebrani. Dzieci zaś będą pukać do drzwi, wołając "cukierek albo psikus". Grożą, żeby lepiej poczęstować je słodyczami. Jeśli nie dostaną cukierków, potrafią nieźle narozrabiać.

- Mój kolega wysypał komuś mąkę na klamkę, a inny posmarował drzwi pastą do zębów - opowiadają najmłodsi szczecinianie. - Inni też rzucają w drzwi balonami z wodą.

Kościół potępia obchody Halloween i w zamian proponuje Bale Wszystkich Świętych, na których odbywają się tańce oraz konkursy wiedzy o żywotach świętych i błogosławionych. Taką imprezę zorganizowało już we wtorek Gimnazjum nr 2 w Szczecinie.

Natomiast duszpasterstwa akademickie przygotowały na środę wieczór Noce Świętych. Będą m.in. prezentacje żywotów świętych i błogosławionych, adoracja relikwii, czuwanie młodzieży i studentów oraz litania do Wszystkich Świętych. Wieczorne spotkania modlitewne organizują chrystusowcy, jezuici i parafia przy ul. Broniewskiego.

- Chcemy dobrze przygotować się do uroczystości Wszystkich Świętych, a jednocześnie to alternatywa dla przeżywania tej nocy w upiorny sposób - mówi ks. Zbigniew Regucki, duszpasterz akademicki „W Sercu”. - Jeśli patrzymy na nasze przeżywanie Wszystkich Świętych i Święta Zmarłych to zupełnie inny klimat i inna tradycja i bardzo szkoda, że próbujemy to tak łatwo zarzucić.

- Chcemy więc jako chrześcijanie i katolicy pokazać jeszcze jeden aspekt Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, czyli aspekt świętości - dodaje chrystusowiec. - Będą m.in. modlitwy przy relikwiach, a kult relikwii jest na nowo coraz bardziej popularny w wielu parafiach. Dobrze, że tak się dzieje, bo to żywe znaki obecności świętych pośród nas, którzy są już przed Bogiem, a tu są jeszcze ich doczesne szczątki.

W niedzielę abp Andrzej Dzięga w liście do wiernych zaapelował, by nie organizować „niby zabaw”, Tak hierarcha nazwał obchody Halloween.

Zobacz gdzie odbędą się Noce Świętych.

Zobacz pełną treść listu abp. Andrzeja Dzięgi.

Noc przed Wszystkimi Świętymi szczecinianie spędzą głownie na dyskotekach czy w pubach. Oczywiście przebrani.
Dzieci zaś będą pukać do drzwi, wołając "cukierek albo psikus". Grożą, żeby lepiej poczęstować je słodyczami. Jeśli nie dostaną cukierków, potrafią nieźle narozrabiać. - Mój kolega wysypał komuś mąkę na klamkę, a inny posmarował drzwi pastą do zębów - o
Bal Wszystkich Świętych w Gimnazjum nr 2 w Szczecinie.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2013-09-30, godz. 11:03 Franciszek podał datę! Kanonizacja papieża Polaka 27 kwietnia [WIDEO] 27 kwietnia przyszłego roku Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym. Papież Franciszek podał datę podczas poniedziałkowego konsystorzu w Watykanie. » więcej 2013-09-28, godz. 11:26 Pomodlą się na skrzyżowaniach Szczecina Na blisko 30 skrzyżowaniach Szczecina przedstawiciele ruchów i wspólnot kościelnych pomodlą się o 15 w godzinę śmierci Chrystusa Koronką do Miłosierdzia Bożego. » więcej 2013-09-21, godz. 13:03 Szczecinianie na ulicach Berlina. Idą w marszu życia Sto osób ze Szczecina bierze udział w sobotnim Marszu dla Życia w Berlinie. O godz. 13 obrońcy życia wyruszyli sprzed Reichstagu. » więcej 2013-09-20, godz. 22:07 To mogą być przełomowe dla Kościoła słowa. Papież o aborcji Za sprawą głośnego wywiadu papież Franciszek trafił na czołówki gazet. Ojciec Święty w rozmowie z włoskim dwutygodnikiem 'Civilta Cattolica' powiedział, że kobiecie, która usunęła ciążę, ale szczerze tego żałuje należy… » więcej 2013-09-15, godz. 16:08 Weź udział w marszu za życiem Do czwartku można zgłaszać swój udział w Marszach dla Życia, które przejdą w następny weekend ulicami Berlina i Koszyc. » więcej 2013-09-15, godz. 12:58 Ludzie pracy modlą się na Jasnej Górze [ZDJĘCIA] Około 350 osób z Solidarności ze Szczecina wzięło udział w 31. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ludzi Pracy na Jasną Górę. » więcej 2013-09-06, godz. 07:37 Charyzmatyczny kapłan poprowadzi rekolekcje w Szczecinie Dwudniowe rekolekcje uzdrowienia rozpoczną się w piątek w szczecińskiej katedrze. Poprowadzi je włoski charyzmatyk ojciec Antonello Cadeddu. » więcej 2013-09-01, godz. 11:39 Tornister pełen uśmiechów dla najbardziej potrzebujących 2,5 tysiąca tornistrów przygotował Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla ubogich dzieci rozpoczynających rok szkolny. Przez ostatnie tygodnie niezbędnymi przyborami szkolnymi wypełniali je parafianie w całym regionie. » więcej 2013-08-23, godz. 19:31 Historia niezwykła, czyli portret własny Edyty Stein Niemiecka żydówka i patronka Europy ogłoszona świętą przez papieża Polaka. To Edyta Stein. Jej prywatne fotografie i listy można od piątku zobaczyć w Kamieniu Pomorskim. Niedawno minęła 71. rocznica jej śmierci w obozie konce… » więcej 2013-08-04, godz. 19:42 Żeglarze modlili się za ludzi morza [ZDJĘCIA] Żeglarze wszystkich narodów regat The Tall Ships Races modlili się w niedzielę na pokładzie 'Daru Młodzieży'. Msza odprawiana była w kilku językach: angielskim, hiszpańskim, rosyjskim i polskim. » więcej
175176177178179180181