Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Przeciwwagą dla Halloween są natomiast Bale Wszystkich Świętych organizowane przez niektóre szczecińskie szkoły. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Przeciwwagą dla Halloween są natomiast Bale Wszystkich Świętych organizowane przez niektóre szczecińskie szkoły. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Jedni kompletują przebranie wampira na halloweenową imprezę, dzieci zaś zacierają ręce na dzień bezkarnych psikusów, a innym obchody te są obojętne. Przeciwwagą dla Halloween są natomiast Bale Wszystkich Świętych organizowane przez niektóre szczecińskie szkoły oraz Noce Świętych w duszpasterstwach akademickich.
Noc przed Wszystkimi Świętymi szczecinianie spędzą głównie na dyskotekach czy w pubach. Oczywiście przebrani. Dzieci zaś będą pukać do drzwi, wołając "cukierek albo psikus". Grożą, żeby lepiej poczęstować je słodyczami. Jeśli nie dostaną cukierków, potrafią nieźle narozrabiać.

- Mój kolega wysypał komuś mąkę na klamkę, a inny posmarował drzwi pastą do zębów - opowiadają najmłodsi szczecinianie. - Inni też rzucają w drzwi balonami z wodą.

Kościół potępia obchody Halloween i w zamian proponuje Bale Wszystkich Świętych, na których odbywają się tańce oraz konkursy wiedzy o żywotach świętych i błogosławionych. Taką imprezę zorganizowało już we wtorek Gimnazjum nr 2 w Szczecinie.

Natomiast duszpasterstwa akademickie przygotowały na środę wieczór Noce Świętych. Będą m.in. prezentacje żywotów świętych i błogosławionych, adoracja relikwii, czuwanie młodzieży i studentów oraz litania do Wszystkich Świętych. Wieczorne spotkania modlitewne organizują chrystusowcy, jezuici i parafia przy ul. Broniewskiego.

- Chcemy dobrze przygotować się do uroczystości Wszystkich Świętych, a jednocześnie to alternatywa dla przeżywania tej nocy w upiorny sposób - mówi ks. Zbigniew Regucki, duszpasterz akademicki „W Sercu”. - Jeśli patrzymy na nasze przeżywanie Wszystkich Świętych i Święta Zmarłych to zupełnie inny klimat i inna tradycja i bardzo szkoda, że próbujemy to tak łatwo zarzucić.

- Chcemy więc jako chrześcijanie i katolicy pokazać jeszcze jeden aspekt Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, czyli aspekt świętości - dodaje chrystusowiec. - Będą m.in. modlitwy przy relikwiach, a kult relikwii jest na nowo coraz bardziej popularny w wielu parafiach. Dobrze, że tak się dzieje, bo to żywe znaki obecności świętych pośród nas, którzy są już przed Bogiem, a tu są jeszcze ich doczesne szczątki.

W niedzielę abp Andrzej Dzięga w liście do wiernych zaapelował, by nie organizować „niby zabaw”, Tak hierarcha nazwał obchody Halloween.

Zobacz gdzie odbędą się Noce Świętych.

Zobacz pełną treść listu abp. Andrzeja Dzięgi.

Noc przed Wszystkimi Świętymi szczecinianie spędzą głownie na dyskotekach czy w pubach. Oczywiście przebrani.
Dzieci zaś będą pukać do drzwi, wołając "cukierek albo psikus". Grożą, żeby lepiej poczęstować je słodyczami. Jeśli nie dostaną cukierków, potrafią nieźle narozrabiać. - Mój kolega wysypał komuś mąkę na klamkę, a inny posmarował drzwi pastą do zębów - o
Bal Wszystkich Świętych w Gimnazjum nr 2 w Szczecinie.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2013-01-21, godz. 00:36 Cristoteca. Takiej imprezy jeszcze nie było Imprezę inną niż wszystkie organizuje młodzież ze wspólnoty Przymierze Miłosierdzia w szczecińskim klubie Pinokio. Ma być dobra muzyka, koncerty, pokaz nunchaku w wykonaniu gwiazdy programu 'Mam talent' i świetna zabawa bez alko… » więcej 2013-01-20, godz. 15:00 Ciężko ranny w Afganistanie. Koledzy pamiętają Rodzina i przyjaciele modlili się w niedzielę o powrót do zdrowia Łukasza Sroczyńskiego - żołnierza 12 Brygady Zmechanizowanej, ciężko rannego w Afganistanie. » więcej 2013-01-20, godz. 14:00 Chór US kolęduje w katedrze Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki wykona dzisiaj dla mieszkańców naszego miasta Chór Uniwersytetu Szczecińskiego. » więcej 2013-01-20, godz. 10:11 Grekokatolicy w Stargardzie świętują Jedno z najważniejszych świąt Kościoła greckokatolickiego - Chrztu Chrystusa w Jordanie - obchodzili w sobotę wierni w Stargardzie Szczecińskim. » więcej 2013-01-18, godz. 14:39 Chrześcijanie łączą się w modlitwie 'Czego Bóg od nas oczekuje' to hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Dziś w Szczecinie przedstawiciele różnych wyznań spotkają się w Kościele Zielonoświątkowym przy ul. Wawrzyniaka 7 o godzinie 18. » więcej 2013-01-16, godz. 14:02 Ksiądz Adam Boniecki z wizytą w Szczecinie Spotkanie odbędzie się w ramach 'Niemiecko-Polskiego Forum Literackiego'. » więcej 2013-01-13, godz. 17:47 Niemowlaki czekają na swoje bryki. Możesz pomóc 'Bryka dla smyka' - to hasło akcji, w której Fundacja Małych Stópek wraz z Katolickim Stowarzyszeniem 'Civitas Christiana' w Szczecinie organizują zbiórkę dla noworodków. » więcej 2013-01-13, godz. 12:49 Szczecińskie posiłki pojechały do Paryża Blisko 60 osób ze Szczecina i Polic weźmie udział w Marszu dla Życia w Paryżu. W tym roku jego uczestnicy, oprócz poparcia idei życia od poczęcia, mają jeszcze dwa postulaty. » więcej 2013-01-11, godz. 07:32 Kościół wkracza na Facebooka Jeszcze dwa lata temu na popularnym portalu społecznościowym swojego profilu nie miała żadna lokalna parafia. Dziś internauci mogą 'polubić' pięć szczecińskich kościołów, a także parafie w Mierzynie czy w Policach. » więcej 2013-01-07, godz. 06:55 Boże Narodzenie w obrządku wschodnim Dziś chrześcijanie obrządku wschodniego świętują Boże Narodzenie. W Szczecinie to blisko 150 rodzin cerkwi greckokatolickiej i około 500 praktykujących osób wyznania prawosławnego. Zarówno u grekokatolików, jak i prawosławnych… » więcej
175176177178179180181