Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Dziś Wielka Sobota w kościołach chrześcijańskich obrządku wschodniego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Dziś Wielka Sobota w kościołach chrześcijańskich obrządku wschodniego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Dziś Wielka Sobota w kościołach chrześcijańskich obrządku wschodniego. To jednocześnie zakończenie 47-dniowego postu i czasu oczekiwania na Święta Wielkanocne.
Podobnie jak u katolików, także w Kościele wschodnim w Wielką Sobotę święcone są pokarmy, spożywane podczas śniadania wielkanocnego.

- Zawartość święconki jest tradycyjna - mówi proboszcz parafii greckokatolickiej ks. Robert Rosa. - Najważniejszym wśród pokarmów jest Pascha, czyli chleb pieczony specjalnie na święto Zmartwychwstania. Są też m.in. jajka.

- Jednym z najważniejszych elementów Wielkiej Soboty jest tzw. Cud Świętego Ognia, który ma miejsce co roku w Grobie Jezusa w Jerozolimie - mówi proboszcz parafii prawosławnej w Szczecinie ks. Paweł Stefanowski. - Po liturgii Wielkiej Soboty na Grobie Pańskim pojawia się Święty Ogień, który zstępuje i zapala świece. On daje światło. Ogień przychodzi w cudowny sposób, nie jest zapalany ręką ludzką. Przez kilka chwil po zstąpieniu nie parzy.

Główne nabożeństwo w cerkwi prawosławnej w Szczecinie w sobotę o północy.

Ceremonia “świętego ognia” jest uważana za największy cud prawosławia. Jak podkreśla Grzegorz Makal, dyrygent chóru w cerkwi prawosławnej w Szczecinie, "bazylika jest dokładnie przeszukiwana przez policję izraelską i turecką, które ustawiają podwójną straż wokół świątyni".

- Drzwi do kaplicy są zamykane i pieczętowane przez władze. Prawosławny patriarcha Jerozolimy, który wchodzi do Bazyliki, jest przeszukiwany przez policję. Za jego plecami cały czas stoi ormiański biskup, który śledzi każdy jego ruch. Święty Ogień schodzi co roku w inny sposób i zapala świece patriarchy, który wynosi i przekazuje ogień wiernym - tłumaczy Makal.

Liturgia „świętego ognia” była praktykowana także w Kościele katolickim. Papież Grzegorz IX w 1238 r., nie zaliczając jej do zjawisk cudownych, nakazał jej zniesienie.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2012-01-06, godz. 00:05 Królewski orszak przejdzie centrum Szczecina Diabeł, anioł, Herod, a na końcu spotkanie z Jezusem i Maryją - to postacie, które będzie można zobaczyć w drugim szczecińskim Orszaku Trzech Króli. » więcej 2011-12-27, godz. 07:37 Jadą do Budapesztu na "Marsz dla Życia" Młodzież z Polski, również ze Szczecina weźmie udział w 'Marszu dla Życia' organizowanym 28 grudnia w Budapeszcie. » więcej 2011-12-26, godz. 16:47 Bożonarodzeniowy obiad dla potrzebujących Prawie dwieście osób wzięło udział w świątecznym obiedzie dla najuboższych w seminarium duchownym w Szczecinie. » więcej 2011-12-25, godz. 16:19 Szczecinianie kolędują przy żywej szopce [WIDEO] Wzajemnej życzliwości i umiejętności przebaczania życzył szczecinianom prezydent Piotr Krzystek podczas wspólnego kolędowania przy Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. » więcej 2011-12-25, godz. 00:53 Włoska szopka w szczecińskiej katedrze Po raz trzeci, ale po 4 latach przerwy można oglądać w szczecińskiej katedrze włoską szopkę, którą przygotowali studenci italianistyki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. » więcej 2011-12-25, godz. 00:53 Ekumeniczne życzenia z Kościołów chrześcijańskich dla szczecinian [WIDEO] Dziś katolicy rzymscy i protestanci obchodzą Wigilię Bożego Narodzenia. Chociaż grekokatolicy i prawosławni będą świętować według kalendarza juliańskiego za niespełna dwa tygodnie, to przedstawiciele wszystkich wyznań chrześcijańskich… » więcej 2011-12-20, godz. 15:50 Tradycja rodem z Włoch w szczecińskiej katedrze [ZDJĘCIA] 200 figurek, w tym postaci przedstawiające Świętą Rodzinę tworzą szopkę włoską, którą można oglądać w szczecińskiej katedrze. » więcej 2011-12-11, godz. 15:00 Jubileusz księdza okazją pomocy najuboższym Żywność zamiast kwiatów z okazji jubileuszu 25-lecia kapłaństwa otrzymał od swoich parafian ksiądz Jacek Fabiszak proboszcz Kościoła w Radziszewie. » więcej 2011-11-27, godz. 00:18 Kiedyś miejsce handlu, dziś miejsce kultu Po wojnie był tam skup owoców i warzyw, teraz jest kościół. Dziś o 15 metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga poświęci świątynię w Mieszkowicach. » więcej 2011-11-26, godz. 20:02 Służył w Szczecinie i zginął za wiarę Zawstydzające jest, że do dziś są ludzie, którzy są wykluczani z powodu ich pochodzenia, religii czy koloru skóry - mówił w pierwszej w Polsce homilii ks. abp Reiner Maria Woelki - Metropolita Berlina podczas mszy św. w Bazylice… » więcej
214215216217218219220